Gąbka z azjatyckiej byliny. Jak używać gąbki konjac i jakie są jej rodzaje?

Autor: red. TOP TREND

gąbka konjac

Gąbka konjac to akcesorium służące do oczyszczania twarzy. Może być stosowana zarówno rano – przed położeniem makijażu, jak i wieczorem – w celu wykonania demakijażu. Gąbka konjac podnosi wydajność preparatów oczyszczających, dlatego należy zmniejszyć ich ilość podczas demakijażu twarzy. Jakie inne właściwości ma gąbka konjac i jaki jest jej skład? Jak jej używać? Czy gąbka konjac jest trwała i jak rozpoznać, czy jest oryginalna? Jakie są rodzaje gąbki konjac?

Gąbka konjac – skład i właściwości

Jest produkowana z byliny (Amorphophallus konjac), która pochodzi z Azji i rośnie w górach. Roślina ma odczyn zasadowy, a tym samym właściwości myjące. Zawiera wiele witamin (A, B1, B6, B12, C, D, E i kwas foliowy), minerałów (cynk, fosfor, żelazo i miedź) oraz składników odżywczych (węglowodany i białko).

Bylina była wykorzystywana jako lek już 1500 lat temu w Japonii. Dopiero później odkryto, że równie skutecznie pielęgnuje skórę. Gąbka konjac najlepiej zadba o cerę tłustą, trądzikową i mieszaną.

Oryginalna gąbka konjac nie zawiera żadnych mikroorganizmów oraz jest pozbawiona jakichkolwiek bakterii i zanieczyszczeń. Jej stosowanie nie uszkadza naskórka, za to masuje skórę, wspomaga odnowę komórek i pobudza przepływ krwi.

Gąbka konjac – jak jej używać?

Aby prawidłowo stosować gąbkę konjac, należy przestrzegać następującej instrukcji:

  1. Gąbka konjac wymaga przechowywania w przewiewnym miejscu w łazience. Najlepiej powiesić ją na wszytym sznureczku lub umieścić w szafce. Gąbki nie wolno zostawiać w kabinie prysznicowej ani w innym wilgotnym miejscu, ponieważ to przyspieszy jej rozkład.
  2. Przed użyciem gąbki konjac należy zamoczyć ją w ciepłej wodzie. W tym celu można umieścić ją w kubeczku lub pod strumieniem bieżącej wody. Delikatnie uciskajmy ją w wodzie, aby zwiększyła swoją objętość.
  3. Wreszcie przystępujemy do mycia twarzy (lub ciała, ale wtedy musimy zaopatrzyć się w osobną gąbkę konjac). Delikatnymi, kolistymi ruchami masujemy twarz gąbką, a tym samym oczyszczamy ją i odświeżamy oraz wspomagamy odnowę komórek. Jeżeli chcemy użyć gąbki konjac do demakijażu, powinniśmy zastosować mniejszą ilość kosmetyku niż zazwyczaj, a jeśli naszym celem jest oczyszczenie twarzy po nocy, nie musimy korzystać z żadnego dodatkowego preparatu.
  4. Kiedy skończymy oczyszczanie twarzy, powinniśmy delikatnie wycisnąć z gąbki wodę i resztki zastosowanego preparatu do demakijażu. Gąbki konjac nie należy wyżymać ani wykręcać, ponieważ to skróci jej żywotność; wystarczy lekko ją wycisnąć.
  5. Po każdym użyciu wieszamy gąbkę na sznureczku lub pozostawiamy na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.

Czy gąbka konjac jest trwała?

Według zaleceń producenta, gąbka konjac nadaje się do użytku przez maksymalnie 3 miesiące. Należy ją wymienić, kiedy zacznie się kruszyć i po prostu wyglądać na zużytą. Gąbkę konjac można prać w 60° Celsjusza i sterylizować poprzez umieszczenie jej w garnku z gotującą się wodą. Ponieważ jest biodegradowalna, po użyciu może służyć jako wypełnienie dna doniczki, które zatrzymuje wodę.

Rodzaje gąbki konjac

Obok klasycznej gąbki konjac istnieją jej następujące rodzaje:

  • Gąbka konjac z bambusowym węglem drzewnym – przeznaczona do cery tłustej i skłonnej do wyprysków oraz polecana zwłaszcza nastolatkom.
  • Gąbka konjac z zieloną glinką – sprawdzi się w przypadku cery zarówno tłustej, normalnej, jak i mieszanej. Skutecznie oczyszcza pory.
  • Gąbka konjac z czerwoną glinką – nawilża i dodaje blasku, o czym przekonają się zwłaszcza osoby o cerze wrażliwej i suchej.
  • Gąbka konjac z różową glinką – dedykowana skórze wrażliwej i delikatnej, która często jest wystawiana na działanie promieniowania UV.

Oryginalna gąbka konjac – jak ją rozpoznać?

Ponieważ gąbka konjac stale zyskuje na popularności, produkuje ją wielu producentów. Godni zaufania są między innymi Konjac Sponge Co., Sephora i YASUMI. Ponadto lepszej jakości można spodziewać się po gąbce konjac wyprodukowanej w Japonii lub Korei niż w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *