Henna – właściwości i zastosowanie

Autor: red. TOP TREND

właściwości i zastosowanie

Wykorzystuje się ją przede wszystkim do koloryzowania brwi i rzęs oraz tatuowania ciała. Jakie inne, mniej znane zastosowanie ma henna? Henna i jej właściwości.

Henna – właściwości

Henna jest pozyskiwana z krzewu lawsonii, który z tego powodu często nazywany jest krzewem hennowym. Henna powstaje po sproszkowaniu i ugotowaniu liści. Brunatna maź, w którą się przemienia, ponownie może zostać wysuszona; henna nie straci swoich walorów, a odrobina wody przywróci jej płynną konsystencję. Henna jest bogata w wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, miedź, mangan oraz witaminy A, B i D.

Henna – właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Henna słynie ze swoich właściwości koloryzacyjnych. Powszechnie stosuje się kosmetyki barwiące do włosów na bazie henny, która wnika do włosa i wiąże się z keratyną. Bogate w hennę płukanki do włosów sprawią, że włosy nabiorą ciemniejszego odcienia, co daje bardziej naturalny efekt niż po zastosowaniu szamponu lub farby koloryzującej. Henna nie niszczy włosów, dlatego nawet jej długotrwałe stosowanie nie zaszkodzi włosom. Hennę stosuje się również do przyciemniania rzęs i brwi. W większości gabinetów kosmetycznych można umówić się na zabieg, który pozwoli nam na kilka tygodni zapomnieć o malowaniu brwi.

Henna – właściwości i zastosowanie lecznicze

Henna ma również właściwości lecznicze. W tradycyjnej medycynie substancje pozyskiwane z lawsonii wykorzystywano w leczeniu dolegliwości takich jak: trąd, ospa wietrzna, odra czy biegunka. Odkąd odkryto, że różne części rośliny mają różne właściwości, wykorzystuje się je w zależności od potrzeb:

  • wyciąg z liści – żółtaczka i choroby weneryczne,
  • nasiona – choroby wątroby,
  • kora – oparzenia.

Lecznicze działanie może mieć henna w połączeniu z innymi składnikami:

  • wyciąg z liści lawsonii z masłem i miodem leczy infekcje dróg oddechowych,
  • sproszkowany korzeń w połączeniu z indygo ma działanie poronne,
  • henna z dziegciem i oliwą zwalcza łupież.

Hennę wykorzystuje się również w leczeniu chorób skórnych. Ponadto chroni włosy przed promieniowaniem UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *