Nieprzespane noce, godziny spędzone przed komputerem, spożywanie niedostatecznej ilości wody, brak ochrony przeciwsłonecznej i inne błędy pielęgnacyjne ‒ wszystko to odbija się na wyglądzie oczu i skóry wokół nich. Jak powinna wyglądać pielęgnacja tych okolic? Jaki krem przeciwzmarszczkowy i inne kosmetyki pod oczy wybierać? Jak wykonać prawidłowy demakijaż oczu i makijaż wrażliwych oczu?
Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy
Dlaczego krem do twarzy, nawet najlepszy, nie sprawdza się w roli kosmetyku pod oczy? Ponieważ kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu mają bardzo lekką konsystencję. Dzięki niej łatwo się rozprowadzają i wchłaniają, a podczas ich aplikacji skóra nie jest narażona na rozciąganie. Ponadto kosmetyki do twarzy i preparaty do oczu różnią się pod względem składu: te ostatnie są pozbawione substancji potencjalnie alergennych, a przy tym zawierają witaminy i ekstrakty roślinne, które zapewniają skórze długotrwałe nawilżenie, stymulują syntezę kolagenu, wygładzają drobne zmarszczki oraz łagodzą podrażnienia naskórka.
Aby wygładzić zmarszczki pod oczami, należy sięgać po preparaty z proteinami pszenicy (poprawiają napięcie skóry), witaminą C (pobudzają produkcję kolagenu), kwasami nukleinowymi lub z pseudobotuliną (ograniczają kurczliwość mięśni, które są przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych, lub rozluźniają je i w efekcie spłycają bruzdy). W przypadku sińców lub worków pod oczami dobrym rozwiązaniem będzie krem na bazie witamin C i K, z dodatkiem kofeiny czy wyciągów ziołowych, na przykład z bławatka, arniki bądź kasztanowca (poprawia mikrokrążenie i elastyczność naczynek krwionośnych, zapobiega powstawaniu obrzęków oraz rozjaśnia cienie). Grunt to stosować go regularnie i nie zniechęcać się brakiem natychmiastowych efektów (pojawią się po kilku tygodniach).
Inne kosmetyki pod oczy
Aby błyskawicznie poprawić stan skóry i dodać blasku oczom, warto wypróbować specjalne maseczki w postaci kolagenowych płatków, na przykład z dodatkiem mikronizowanych alg bądź ekstraktu z kawioru, miłorzębu lub ogórka. Taki zabieg daje spektakularne efekty, choć niestety krótkotrwałe; utrzymują się zaledwie przez kilka godzin, dlatego najlepiej wykonywać go doraźnie, na przykład przed wielkim wyjściem. Płatki kolagenowe w zależności od składników aktywnych:
- intensywnie nawilżają i przyspieszają usuwanie toksyn;
- napinają skórę i wygładzają zmarszczki;
- rozjaśniają cienie pod oczami;
- likwidują obrzęki.
Prawidłowy demakijaż oczu
Demakijaż oczu to najważniejszy codzienny zabieg pielęgnacyjny dla kobiet, które się malują. Dlaczego? Ponieważ podczas snu pozostałości kolorowych kosmetyków mogą podrażniać spojówki i skórę wokół oczu. Aby dokładnie ją oczyścić, należy zastosować preparat przeznaczony specjalnie do tego celu, najlepiej płynu do demakijażu lub wody micelarnej, które zmywają nawet kosmetyki wodoodporne.
Makijaż wrażliwych oczu
Aby podkreślić oczy cieniem lub kredką, warto najpierw nanieść na powieki odrobinę wygładzającej bazy pod makijaż. Dzięki temu cienie rozprowadzają się idealnie równo i nie będą osypywać się ani gromadzić w załamaniach skóry. Następnie starannie tuszujemy rzęsy. W celu ich wydłużenia i zagęszczenia warto zaopatrzyć się w odżywkę do rzęs. Niektóre tego typu preparaty należy stosować na noc – po wieczornym demakijażu, inne na co dzień – pod tusz do rzęs.
Dodaj komentarz