Jak działają kosmetyki antysmogowe?

Autor: red. TOP TREND

jak działają kosmetyki antysmogowe

Kosmetyki antysmogowe mają chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi zanieczyszczeniem środowiska, pyłami przemysłowymi i spalinami. Wymienione czynniki prowadzą do powstania wolnych rodników, które osłabiają naturalną barierę ochronną skóry i utrudniają jej dostęp do tlenu. Ponadto powodują powstawanie przebarwień i zmarszczek, obniżają poziom witamin w skórze oraz nasilają kruchość naczyń krwionośnych. Dla kogo są przeznaczone kosmetyki antysmogowe, jaki mają skład i czy rzeczywiście działają?

Kosmetyki antysmogowe – dla kogo?

Kosmetyki antysmogowe są przeznaczone dla każdej kobiety, która żyje w mieście. Tego typu produkty mają na celu neutralizowanie zagrożeń płynących ze środowiska. Chociaż na stan naszej skóry w dużej mierze wpływają geny, często sami przyspieszamy procesy jej starzenia.

Za największe zagrożenie dla skóry płynące z życia w mieście uważa się promieniowanie ultrafioletowe. Słońce powoduje wysuszenie i pogrubienie naskórka oraz wywołuje stres oksydacyjny wskutek wyzwalania wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenu i elastyny, a w konsekwencji mogą niekorzystnie zmieniać DNA skóry. Z tego powodu powinnyśmy stosować kosmetyki z filtrem niezależnie od pory roku, ponieważ słońce operuje przez 365 dni w roku. W mieście promieniowanie słoneczne jest bardziej szkodliwe dla skóry, ponieważ promienie odbite od murów atakują skórę ze zdwojoną siłą. Nie bez znaczenia dla jej kondycji jest też tempo miejskiego życia, które zabiera nam czas na przygotowanie zdrowego posiłku, odpowiednio długi sen i niezbędny relaks.

Kosmetyki antysmogowe – skład

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny, chociaż bardziej kojarzy się z przemysłem i farmacją, stał się niekwestionowanym hitem kosmetycznym. Popularność zawdzięcza swojemu działaniu: węgiel kamienny jak gąbka przyciąga dodatnio naładowane toksyny i łączy się z nimi, a w efekcie oczyszcza skórę. Ponadto zapobiega przyleganiu do skóry cząsteczek zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, zwęża pory, przyspiesza proces odnowy komórkowej oraz działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i rozjaśniająco. Chociaż jest szczególnie polecany do cery tłustej i trądzikowej, mogą go stosować nawet alergicy. Właściwości oczyszczające węgla aktywnego sprawiły, że ten ostatni znalazł zastosowanie w żelach myjących, mydłach i peelingach, czyli kosmetykach, które spłukuje się wodą.

Skóra narażona na miejskie zanieczyszczenia wymaga przede wszystkim dokładnego oczyszczenia. Aby mogła wykorzystać pozostałe zalety węgla, należy go pozostawić na skórze na co najmniej kilka minut. Skuteczne są między innymi maseczki na jego bazie. 

Antyutleniacze

Kosmetyki antysmogowe muszą zawierać antyutleniacze, czyli na przykład polifenole, flawonoidy, koenzym Q10, cynk, selen oraz zwłaszcza witaminy C i E. Witamina C jest nazywana wymiataczem wolnych rodników. Mimo wysokiej skuteczności, trudno wcielić ją do składu kosmetyku, ponieważ w czystej postaci (kwas askorbinowy) jest bardzo niestabilna oraz wrażliwa na światło i temperaturę (pod ich wpływem utlenia się i w konsekwencji traci swoje właściwości). Z tego powodu zastępuje się ją przez jej pochodne, zwłaszcza estry kwasu askorbinowego, które są stabilniejsze oraz odporniejsze na światło i tlen. Wobec tego przy wyborze kosmetyków z witaminą C należy sprawdzić, jaką formę tej witaminy zawierają. Z kolei witamina E potrafi przerwać reakcję wolnorodnikową i zatrzymać proces destrukcji komórek. Tę swoją właściwość przenosi jedynie do kosmetyków, w których stężenie witaminy E wynosi od 1,5 do 3%; przy niższych stężeniach witamina E może pełnić tylko rolę ochronną w stosunku do innych składników kosmetyku. Z tego powodu warto wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet. Ponieważ witamina C ma zdolność regenerowania witaminy E do aktywnej antyoksydacyjnej formy, kosmetyk zawierający obie te witaminy będzie skuteczniej chronił skórę przed wolnymi rodnikami. Po kosmetyki z antyoksydantami należy sięgać już rano, aby zapewnić skórze dzienną ochronę przed czynnikami uwalniającymi wolne rodniki i na bieżąco je neutralizować. Im więcej takich antyutleniaczy, tym lepiej; należy ich szukać w serum, kremie nawilżającym, witaminowym podkładzie i szmince. Z kolei wieczorem, po oczyszczeniu skóry, należy ją zregenerować. Właściwości naprawcze mają peptydy, kwasy omega, retinol i alantoina.

Czy kosmetyki antysmogowe rzeczywiście działają?

Mieszkańcy wielu krajów są narażeni na wpływ szkodliwym substancji, które występują w powietrzu w niebezpiecznym nadmiarze. Te substancje to między innymi dwutlenek siarki, metale ciężkie i tlenek azotu, które powodują na skórze wypryski i egzemę oraz przyspieszają starzenie się skóry. Z kolei kosmetyki antysmogowe zawierają składniki, które te procesy powstrzymują. Należy przy tym pamiętać, że to skład kosmetyków, nie ich etykieta, decyduje o ich działaniu antysmogowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *