Kosmetyki do demakijażu – który z nich wybrać?

Autor: red. TOP TREND

kosmetyki do demakijażu

Demakijaż jest nierozerwalnie związany z makijażem – tego pierwszego nie może pominąć żadna kobieta, której zależy na kondycji i wyglądzie swojej cery (paniom, które się nie malują, wystarczy oczyszczanie). Wachlarz preparatów do demakijażu jest bardzo szeroki, dlatego trudno dokonać właściwego wyboru. Kosmetyki do demakijażu należy dopasować do rodzaju i potrzeb skóry. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Kosmetyki do demakijażu – skład

Przy wyborze kosmetyku do demakijażu kierujemy się takimi kryteriami jak jego skład, konsystencja, marka i cena. Wydaje się, że najważniejszym wyznacznikiem jest właśnie skład, bo to on decyduje o tym, które kosmetyki do demakijażu odpowiadają potrzebom naszej cery.

Każdy produkt do demakijażu twarzy powinien zawierać substancje pomocnicze, czyli:

  • nawilżające, takie jak ekstrakty roślinne i owocowe, betaina, allantoina, gliceryna, lecytyna i mocznik;
  • natłuszczające, na przykład lanolinę, parafinę oraz woski i masła roślinne;
  • odżywczo-regenerujące, między innymi panthenol, aloes oraz witaminy A i E.

Kosmetyki do demakijażu a rodzaj cery

Kosmetyki do demakijażu należy dobrać do rodzaju cery. Jeżeli jest tłusta, preparat powinien zawierać zieloną herbatę, ekstrakty z drzewa herbacianego, kwas salicylowy, siarkę, glinkę zieloną bądź wyciąg z szałwii i kory dębu. W przypadku cery normalnej możesz używać każdego typu kosmetyków do demakijażu w zależności od własnych upodobań. Przy skórze suchej warto pamiętać o jej regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu. Z tego powodu należy spożywać duże ilości wody i unikać słońca, a także toników na bazie alkoholu i mycia twarzy mydłem. Aby zadbać o cerę tłustą, warto sięgać po toniki i mydła antybakteryjne. Nawet cerę tłustą można przesuszyć, dlatego nie należy przesadzać z oczyszczaniem.

Najwięcej problemów nastręcza demakijaż cery mieszanej, ponieważ ten rodzaj skóry wymaga wykorzystania różnych preparatów w zależności od partii twarzy. Tak zwaną „strefę T”, czyli czoło, nos i brodę, należy matowić, tymczasem policzki wręcz przeciwnie – nawilżać. Cerę trądzikową powinien obejrzeć dermatolog, ponieważ samodzielna walka z trądzikiem może skutkować bliznami.

Problematyczny jest także demakijaż cery wrażliwej. W celu jej oczyszczenia najlepiej stosować preparaty apteczne przeznaczone dla cery wrażliwej lub atopowej. Chociaż są droższe, to skuteczne. Warto przy tym unikać kosmetyków z alkoholem. Z kolei cera naczynkowa nie lubi słońca, sauny i preparatów rozgrzewających. Miej to na uwadze, jeżeli zależy Ci na jej dobrej kondycji.

Kosmetyki do demakijażu – rodzaje

Kosmetyki do demakijażu dzielą się na dwie grupy.

Pierwsza grupa kosmetyków do demakijażu zawiera składniki „rozpuszczające”, a w konsekwencji usuwające makijaż. Są to substancje oleiste, czyli tłuszczowe. Takie preparaty nakłada się za pomocą płatków kosmetycznych i kolistymi ruchami wykonuje się demakijaż.

Druga grupa kosmetyków do demakijażu zawiera substancje powierzchniowo czynne, które są odpowiedzialne za usuwanie zabrudzeń. Do takiego demakijażu niezbędna jest woda, po użyciu której kosmetyk należy spłukać.

Pierwsza grupa kosmetyków do demakijażu obejmuje mleczka kosmetyczne, płyny dwufazowe i micelarne oraz toniki i chusteczki do demakijażu.

  • Mleczka kosmetyczne do demakijażu
    mają pH dostosowane do lekko kwaśnego odczynu skóry. Mleczka są delikatne w działaniu i łagodzą podrażnienia. Są dostępne w wielu wariantach w zależności od rodzaju cery. Mleczka, tak jak każda emulsja, składają się z dwóch faz połączonych emulgatorem: wodnej i olejowej.
  • Płyny dwufazowe do demakijażu
    skutecznie usuwają wodoodporny makijaż. Składem przypominają mleczka kosmetyczne, ale nie zawierają emulgatorów, dlatego są nie emulsją, lecz płynem z widocznym rozdzieleniem faz. W efekcie na górze znajduje się warstwa olejowa, a na dole wodna. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, aby fazy połączyły się.
  • Płyny micelarne do demakijażu
    Cząsteczki substancji aktywnych tworzą kuliste agregaty o jak najmniejszej powierzchni styczności z wodą, zwane micelami. Płyny micelarne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i przywracają skórze odczyn lekko kwaśny, dlatego zastępują tonik. Mają lekką formułę, dlatego nie pozostawiają na skórze tłustego filmu.
  • Toniki do demakijażu
    mają na celu poprawienie i przywrócenie właściwego pH skóry. Ponadto wykazują właściwości antybakteryjne, ściągające i łagodzące oraz usuwają resztki makijażu rozpuszczalnego w wodzie. Powstają na bazie wodnego roztworu alkoholowego wzbogaconego o ekstrakty roślinne i składniki przeznaczone dla konkretnego rodzaju cery. Odczyn kwasowy nadają tonikom takie substancje jak kwas cytrynowy, mlekowy i borny oraz witamina C.
  • Chusteczki do demakijażu 
    są nasączone preparatem do demakijażu i w efekcie gotowe do bezpośredniego użycia. Ich stosowanie polega na wycieraniu zanieczyszczeń, co jednak może powodować podrażnienia i przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Z drugiej strony, chusteczki do demakijażu są niezastąpione podczas wyjazdów ze względu na wygodę stosowania.

Grupa druga kosmetyków do demakijażu obejmuje żele do mycia twarzy oraz kostki i pianki myjące.

  • Żele do mycia twarzy 
    są dostosowane do każdego rodzaju cery. Należy zwrócić uwagę, czy nie zawierają chlorku sodu (Sodium Chloride) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), które działają drażniąco.
  • Kostki myjące
    powinny różnić się składem od popularnych mydeł w kostkach, to znaczy zamiast mydła, czyli soli wyższych kwasów tłuszczowych (Potassium Stearate, Sodium Palmate), zawierać łagodne środki myjące, takie jak sulfobursztyniany (Disodium Laureth Sulfosuccinate).
  • Pianki myjące
    są zakończone spieniającym aplikatorem, dzięki czemu zawierają mniej konserwantów i zagęstników. Z kolei zostały wzbogacone o delikatne środki myjące, które skutecznie i delikatnie usuwają makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, oraz środki nawilżające i łagodzące dobrane do danego rodzaju cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *