Niesamowite właściwości witaminy D. Jak wpływa na skórę?

Autor: red. TOP TREND

W ostatnich latach dużo mówi się o tym, jak ważna dla naszego organizmu jest witamina D. Warto jednak wiedzieć, że jej właściwości nie ograniczają się jedynie do profilaktyki osteoporozy. Odkryj, jaki wpływa na skórę ma witamina D i zacznij suplementować ją już dziś!

Witamina D. Gdzie ją znajdziesz?

Jest jedną z niewielu witamin, które nasz organizm potrafi sam wytworzyć. To właśnie dlatego mówi się, że witaminę D najłatwiej „złapać” na słońcu. Pod wpływem promieniowania UVB syntetyzowana jest w naszym organizmie i przekazywana wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.

Niestety jesienią i zimą ilość słońca, które dociera do naszej skóry, jest bardzo mała – nie tylko z uwagi na kąt padania promieni i odległość słońca, ale też to, że nasze ciało jest mocniej zasłonięte. To sprawia, że bardzo często mamy niedobór witaminy D w okresie jesienno-zimowym i potrzebujemy jej innych źródeł np. suplementów. Warto po nie sięgać z kilku powodów.

Lecznicze właściwości witaminy D

Witamina D jest kluczowa dla naszego organizmu. Udowodniono jej pozytywny wpływ na nasz układ immunologiczny, a więc fakt, że wzmacnia odporność. Zmniejsza m.in. ryzyko zachorowania na grypę (sezonowość zachorowań na grypę ma związek z obniżoną zawartością witaminy D w organizmie w okresie jesienno-zimowym). Przede wszystkim jednak jest odpowiedzialna za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. To dlatego zaleca się dawkowanie witaminy D dzieciom w okresie ich najintensywniejszego rozwoju. Poza tym jest to witamina, która wspiera funkcjonowanie układu krążenia i mięśnia sercowego, a także ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej i rozwoju układu nerwowego.

Upiększające właściwości witaminy D

To jednak nie wszystko! Warto wiedzieć, że witamina D jest jedną z tych witamin, których potrzebujemy również w kontekście urody. Jej pielęgnacyjne właściwości mogą zaskoczyć niejedną osobę, ponieważ:

  • uelastycznia skórę, poprawiając napięcie naskórka,
  • reguluje naturalny proces złuszczania skóry,
  • hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników,
  • normuje poziom wydzielania sebum w skórze,
  • pomaga w walce z łuszczycą, egzemą, trądzikiem,
  • przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza podrażnienia,
  • chroni przed szkodliwym działaniem słońca,
  • hamuje nadmierne wypadanie włosów,
  • skutecznie rozjaśnia przebarwienia skórne.

Witamina D w codziennej pielęgnacji

Skoro pozornie zwyczajna witamina D ma tak wiele cennych w pielęgnacji właściwości, nic dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać ją również w kosmetykach. Choć nadal najskuteczniejsza jest w formie suplementu, to możemy sięgnąć m.in. po kremy, serum lub odżywki z jej dodatkiem.

Kosmetyki z witaminą D sprawdzą się m.in. w pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej, starzejącej się lub dojrzałej. Warto stosować je profilaktycznie, aby zachować młody wygląd na dłużej, ale też jako środek zaradczy na problemy takie jak przebarwienia, drobne zmarszczki czy przetłuszczanie się cery.

Preparaty do włosów również mogą zawierać witaminę D i są polecane, gdy mamy problem z osłabionymi cebulkami, a także cienkimi, łamliwymi i wypadającymi w nadmiarze włosami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *