Te nawyki rujnują Ci paznokcie i pewnie o tym nie wiesz!

Autor: red. TOP TREND

co niszczy paznokcie?

Czy wiesz, że codzienne rutynowe czynności mogą sprawiać, że nieświadomie niszczysz sobie paznokcie? Jeśli wciąż irytuje Cię, że nie możesz ich zapuścić i że gdy tylko urosną choć trochę – natychmiast się zadzierają, rozwarstwiają lub łamią – być może przyczyna tkwi w tych nawykach. Sprawdź, co niszczy paznokcie i jak można temu zaradzić.

5 nawyków, które rujnują Twoje paznokcie

1. Zbyt długo nosisz lakier na paznokciach

Ryzyko związane ze zbyt długim noszeniem lakieru na pytce polega na tym, że pigment w lakierze do paznokci może wnikać w kilka górnych warstw paznokcia i wysuszyć go, a także odbarwiać i niszczyć. Wiele lakierów zawiera też szkodliwy formaldehyd i inne niemiłe dla zdrowia składniki – dlatego gdy malujesz paznokcie – nie noś lakieru długo, a między jednym a drugim malowaniem daj paznokciom czas do odpoczynku, czyli zregeneruj je olejkiem lub specjalną odżywkę w płynie.

Gdy malujesz paznokcie, nie kładź też lakieru bezpośrednio na płytkę. Najlepiej zabezpieczyć je bezbarwnym topem, który chroni paznokcie przed przebarwieniami i składnikami niszczącymi płytkę.

2. Niedokładne oczyszczasz paznokcie podczas mycia rąk

Nie kwestionujemy oczywiście tego, czy myjesz dłonie, ale często w pracy lub w domu śpiesząc się, myjemy dłonie szybko i zapominamy o przestrzeni pod paznokciami. Czy w ciągu dnia sięgasz po szczoteczkę do paznokci, która je oczyści ze zgromadzonych pod nimi toksyn i zanieczyszczeń?

Tymczasem takie zaniedbanie paznokci w podczas rutynowego mycia rąk może sprzyjać gromadzeniu się bakterii pod spodem. Wówczas zarówno paznokcie, jak i czubki palców są siedliskiem niebezpiecznych zarazków, i są głównym czynnikiem sprzyjającym zakażeniu bakteryjnemu. To między innymi stąd biorą się krostki i zmiany na twarzy. Często paznokcie zaczynają niszczeć od spodniej części, ponieważ są nieoczyszczone. Dlatego przynajmniej raz dziennie umyj je starannie delikatna szczoteczka do paznokci o giętkim włosiu, które dostanie się do spodniej części paznokci.

3. Używasz paznokci jako narzędzi

Otwieranie puszek z napojami. Zdrapywanie naklejek czy metek z produktów – jak często Twoje paznokcie służą jako narzędzie do tego typu czynności? Nawet jedno otwieranie puszki z colą może doprowadzić paznokieć do ruiny, ułamać go, nadwyrężyć delikatną strukturę płytki.
Często na powierzchni takich paznokci tworzą się mikrouszkodzenia, które stopniowo powiększają się, aż w końcu paznokieć całkiem niszczeje:  łamie się i kruszy.
Staraj się podważyć zawleczkę w puszce z napojem pilniczkiem lub monetą, a nie paznokciem. W podobny sposób (czyli monetą) zdrapuj naklejki lub losy-zdrapki z loterii. Oszczędzaj swoim paznokciom mechanicznych uszkodzeń, a odwdzięczą się, rosnąc długie i mocne.

4. Myjesz naczynia i sprzątasz bez ochronnych rękawic

O tym z pewnością już mogłeś słyszeć, ponieważ jest to “klasyczny” grzech, który niszczy paznokcie i dłonie. Detergenty silnie wysuszają i często podrażniają skórę, nie pozostają też obojętne dla paznokci. Podczas zmywania płytka otrzymuje taką ilość wody, że staje się rozpulchniona i miękka (widać to dokładnie pod mikroskopem), w wyniku tego ulega rozwarstwieniu i wysycha, słabnąć znacznie po każdym myciu czy sprzątaniu. Dlatego do zmywania naczyń i podczas domowych porządków zakładaj gumowe rękawiczki.

5. Nie chronisz paznokci na mrozie lub upale

Niskie lub bardzo wysokie temperatury, mróz, promieniowanie UV szkodzi nie tylko naszej skórze. Nawet tak z pozoru mocne paznokcie  w pewnym momencie ulegną zniszczeniu – dlatego zimą chroń je i noś rękawiczki, a latem wcieraj w płytki olejek do paznokci (wybierz jojoba, arganowy lub oliwę z oliwek). Świetnie nawilży i ochroni płytkę olejek rycynowy – jest gęsty, więc jego aplikacja jest łatwa. Olejki mają naturalny filtr, który ochroni nieco paznokcie przed promieniowaniem.

Jak zadbać o paznokcie

  • jedz dużo warzyw i owoców;
  • sięgnij po suplementację;
  • pij napary ze skrzypu polnego i pokrzywy;
  • chroń paznokcie podczas mycia naczyń i sprzątania;
  • wcieraj w płytkę naturalne olejki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *