Technologia plazmowa w medycynie estetycznej

Autor: red. TOP TREND

technologia plazmowa w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna nieustannie się rozwija, zapewniając coraz to nowsze możliwości pielęgnacji i leczenia skóry. Gabinety kosmetologiczne i SPA oferują nowatorskie rozwiązania, jeśli chodzi o poprawę wyglądu i samopoczucia wśród kobiet. Jedną z takich ofert jest technologia plazmowa, czyli zabiegi dające takie same efekty co chirurgia plastyczna, lecz bez zastosowania skalpela. Niewiarygodne, prawda?

Czym jest plazma?

Plazma jest czwartym stanem skupienia. Co ciekawe istnieje w naturze w bardzo różnych formach: jest w gwiazdach i pomiędzy nimi, wytwarza się podczas burzy i wyładowań atmosferycznych. Choć dla ludzkiego oka jest niewidoczna, to musimy mieć świadomość, że faktycznie tam się znajduje. Plazma znalazła również zastosowanie w medycynie estetycznej. Powstały specjalistyczne urządzenia, które potrafią generować czwarty stan skupienia. Są wykorzystywane do korekcji okolic oczu w nieinwazyjny sposób. Plazma dla skóry pacjenta jest całkowicie bezpieczna ze względu na krótką żywotność.

Na czym polega zabieg z zastosowaniem plazmy?

Urządzenia w trakcie zabiegów plazmowych wykorzystują prąd stały i prąd zmienny. Wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, w efekcie czego powstaje łuk elektryczny, widoczny w postaci światełka, który zmienia strukturę z gazu na plazmę. Głowica urządzenia emituje impulsy prowadzące do mikrowyładowań podobnych do tych występujących w trakcie burzy. Plazma powstaje pomiędzy igłą urządzenia a skórą pacjenta, a jej temperatura to aż 500 st. C. Podczas zabiegu igła nie dotyka skóry, a plazma wytwarzana jest punktowo. Nie narusza głębszych warstw tkanki, działa jedynie na wierzchnią część skóry. Zabieg trwa do kilkudziesięciu minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wskutek wysokiej temperatury w miejscu oddziaływania plazmy twarzą się niewielkie strupki, które po tygodniu samoistnie odpadają. Skóra, która znajduje się pod nimi może być zaczerwieniona; należy chronić ją przed promieniowaniem słonecznym.

W czym pomoże ci plazma?

Plazmę w medycynie estetycznej stosuje się do korekcji powiek. Nadmiar skóry z powieki nieruchomej opada na powiekę ruchomą, dając zmęczony wyraz twarzy i dodając kilka lat więcej. Plazmą można również korygować nadmiar skóry wokół uszu, zmarszczki palacza, zmarszczki na szyi i kurze łapki. Zabieg jest również wskazany w usuwaniu włókniaków, znamion, brodawek, plam soczewicowych, teleangiektazji, leczeniu trądziku i rozstępów. Przeciwwskazaniami do zabiegu są natomiast:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • stan zapalny,
  • schorzenia skóry,
  • rozrusznik serca,
  • cukrzyca.

Plazma vs laser frakcyjny

Te dwie technologie można stosować zamiennie, choć dają zupełnie inne efekty i ich działanie jest odmienne. Laser frakcyjny CO2 powoduje kontrolowane poparzenie skóry, które prowadzi do wytworzenia ciepła i samoregeneracji w komórkach. Niestety urządzenie to może pozostawić po sobie blizny. Poza tym nie jest w stanie usunąć nadmiaru skóry z powiek. Taki efekt osiąga się jedynie za pomocą prawdziwej plazmy, która prowadzi do odparowania naskórka.

Urządzenie do generowania plazmy a bezpieczeństwo pacjenta

Plazmę wytwarza się przy zastosowaniu prądu stałego i zmiennego. Urządzenie, które jest używane do zabiegu z zastosowaniem czwartego stanu skupienia, musi wygenerować odpowiednio wysoką temperaturę, by powstał łuk elektryczny. Jeżeli aparat wytworzy tylko iskrę i niedostateczną temperaturę do powstania plazmy, to wówczas może dojść do powikłań, poparzenia i blizn. Co więcej łuk elektryczny powinien umożliwiać ciągły tryb pracy, czyli odparowania naskórka. Dobre urządzenie musi także zapewniać energię o takich samych parametrach przez cały czas zabiegu. Powinno także mieć opcje działania powierzchownego i na całej grubości naskórka.

Technologia Plexr w medycynie estetycznej

Technologia Plexr wykorzystuje plazmę do leczenia wyżej wymienionych niedoskonałości. Może być także stosowana do odmładzania okolic narządów płciowych, usuwania tatuażów i przebarwień. Co ciekawe można ją również wykorzystać do leczenia wiotkiej skóry nad łokciami i kolanami oraz na brzuchu. Do korekcji opadających powiek zazwyczaj wykonuje się od jednego do trzech zabiegów powtarzanych co 1,5 miesiąca. Efekty utrzymują się nawet do trzech lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *