Żel lniany na włosy – naturalny super nabłyszczacz i doskonała odżywka

Autor: red. TOP TREND

żel lniany na włosy

Żel lniany jest hitem wszystkich włosomaniaczek. To zaskakująco dobry, wielofunkcyjny kosmetyk, który nie tylko dba i odżywia, ale również doskonale stylizuje włosy. Lista jego zalet i zastosowań na włosy jest długa. Czyżby len był kosmetykiem doskonałym? Poznaj jego działanie i dowiedz się, w jaki sposób przygotować ów słynny lniany żel do pielęgnacji włosów i skóry.

Czym jest lniany żel do włosów i skóry?

To nic innego jak żel wytrącony z zalanych wodą nasion lnu. Jest on w pełni naturalny i ma różną konsystencję (w zależności od tego ile wody użyjemy na jego wytworzenie). Im więcej wody, tym oczywiście rzadszy jest lniany żel.

W gęstej formie będzie doskonałym serum wzmacniającym końce włosów.

W rozrzedzonej postaci doskonal stosuje się go w formie lekkiej odżywki nabłyszczającej włosy (nie wymaga spłukiwania).

Jak używać żelu lnianego?

Ponieważ jest to wszechstronny kosmetyk, można go używać samodzielnie na wiele sposobów, ale dobrze sprawdzi się też jako półprodukt innych domowych kosmetyków. Oto najpopularniejsze przykłady na to, jak stosować żel lniany w pielęgnacji:

  • żel lniany jako serum na końce włosów,
  • w formie odżywki bez spłukiwania,
  • żel lniany jako kosmetyk do stylizacji, kondycjonowania i wygładzania włosów,
  • żel jako dodatek do maski na włosy,
  • w formie serum olejowego na włosy,
  • jako dodatek do mgiełek na włosy.

Lniany żel na włosy – zalety i właściwości

  • w pełni naturalny kosmetyk,
  • pozbawiony parabenów, silikonów i syntetyków,
  • zawiera cenne dla włosów i skóry składniki,
  • jest wielofunkcyjny i wszechstronny,
  • niezwykle tani i łatwy do przygotowania,
  • doskonały jako składnik innych kosmetyków DIY,
  • nabłyszcza i kondycjonuje włosy,
  • nawilża i zapobiega puszeniu,
  • dba o końce włosów,
  • wygładza, zapobiega plątaniu się pasm.

Lniany żel na włosy – skład

Nasiona lnu są znane od wieków jako naturalny środek pielęgnacyjny a także lekarstwo na żołądkowe dolegliwości. Len zawiera bardzo dużo oleju, związki śluzowe, białkowe oraz dobre, nasycone kwasy organiczne, jak chociażby kwas askorbinowy. Ułatwiające trawienie enzymy, sole mineralne – cynk, magnez, żelazo to kolejne cenne składniki lnu. Listę dobrodziejstw kończą fitosterole i witaminy z grupy B oraz witamina E – nieoceniona w zachowaniu młodości oraz świetnej kondycji skóry i włosów.

Jak zrobić żel lniany na włosy – 2 przepisy podstawowe

DIY – domowy żel lniany na zimno

1/3 szklanki siemienia lnianego (nasiona) zalej ciepłą wodą – w takiej ilości, by przykryła nasionka. Przemieszaj delikatnie składniki i odstaw miksturę na kilka godzin (najlepiej na noc). Rano żel wystarczy przesączyć przez sitko o małych oczkach (tak, by odsączył się sam żel, a nasiona pozostały oddzielnie). Gotowy kosmetyk można przechowywać w lodówce od 5-7 dni.

TIP!

Nasionka powstałe po odciśnięciu siemienia lnianego również są doskonałym kosmetykiem. Blogerki często wykorzystują je jako naturalny peeling do ciała, dłoni czy stóp. Wystarczy zmieszać ej z wybranym kremem, maską, olejem lub żelem aloesowym – peeling gotowy.

DIY – domowy żel lniany na ciepło

W tym przepisie używa się takie same proporcje żelu i wody, lecz nie odstawia mieszanki aby puściły one żel, tylko całość gotuje przez około 10-15 minut na wolnym ogniu. Kiedy widać wyraźnie, że żel wytracił się już z nasion i połączył z wodą – miksturę się studzi i przecedza w taki sam sposób, jak w poprzednim przepisie.

Kosmetyki z lnianym żelem do włosów

Żel lniany ma tę cenną zaletę, ze można go mieszać i łączyć niemal z każdym kosmetykiem do pielęgnacji. Jest nie tylko świetną maseczka i odzywką do włosów. Równie dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery i ciała. Może stanowić bazę dla innych substancji, lub brylować jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji. Najlepiej, jeśli sama odkryjesz w jakiej formie sprawdza się on najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *