Coraz chętniej sięgamy po naturalne produkty w pielęgnacji włosów. Jednym z nich jest woda brzozowa. Jakie są jej właściwości na włosy? Czy można jej używać codziennie? Czym różni się od soku z brzozy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
Czym różni się woda brzozowa od soku z brzozy?
Otóż nie! Oba produkty mają szereg genialnych właściwości, ale jednak różnią się od siebie. Sok przede wszystkim pijemy, zaś wodę stosujemy głównie do pielęgnacji. Sok należy przechowywać w lodówce i jest ważny po otwarciu zaledwie kilka dni. Woda zaś nie potrzebuje specjalnych warunków i po otwarciu jest ważna nawet kilka miesięcy. Istotne jest także to, że woda brzozowa to połączenie soku z brzozy z alkoholem, zwykle etylowym.
Woda brzozowa – właściwości na włosy
Woda brzozowa wpływa przede wszystkim na kondycję włosów, ale oczywiście skutkuje to także piękniejszym wyglądem. Właściwości i efekty to przede wszystkim:
- ograniczenie przetłuszczania skóry głowy
- ograniczenie wypadania włosów
- zwalczenie łupieżu
- stymulacja wzrostu, wysyp tzw.: baby hair
- błysk i miękkość
Jak stosować wodę brzozową na włosy?
1. Płukanka
Przede wszystkim można ją stosować jako płukankę. Można ją rozcieńczyć z przegotowaną wodą, ale nie jest to konieczność. Płukankę stosujemy jako ostatni etap pielęgnacji: na oczyszczone i odżywione włosy. Można polewać nią włosy, lub wcześniej także moczyć je w misce z płukanką. Zalecane jest robienie jej co 2 /3 mycie.
2. Wcierka
Druga opcją jest wcieranie wody brzozowej. Postępujemy z nią dokładnie tak samo jak z każdą inną wcierką: rozprowadzamy równomiernie na całej skórze głowy. Ze względu na alkohol robimy to na kilka godzin przed myciem, a nie pozostawiamy bez spłukiwania. Woda brzozowa jako wcierka nie jest rekomendowana dla osób o wrażliwej skórze głowy, ponieważ może ją dodatkowo przesuszyć.
Jak jeszcze można stosować wodę brzozową?
1. Na twarz
Śmiało można nią przecierać bądź pryskać twarz jak tonikiem. Świetnie rozjaśnia przebarwienia, redukuje wydzielanie serum oraz powstawanie nowych niedoskonałości. Niemniej jednak ponownie ze względu na alkohol w składzie, nie poleca się jej używać częściej niż raz dziennie. Najlepiej sprawdzi się u posiadaczek cery trądzikowej i tłustej.
2. Do picia
Pijemy częściej sok z brzozy, jednak wodę brzozową także można spożywać. Obie formy wspierają pracę układu krwionośnego i pokarmowego. Dodatkowo zawierają szereg antyoksydantów, a więc skutecznie opóźniają procesy starzenia się organizmu. Woda brzozowa jest naturalnym lekarstwem i zalecana jest na walkę z kaszlem i przeziębieniem.
Dodaj komentarz