Słońce daje tak wiele przyjemności, że trudno z niego nie korzystać przy każdej możliwej okazji. Jednak żeby mieć z tego jakiekolwiek korzyści, należy robić to z głową. Sprawdź, jak rozsądnie się opalać, by zarówno skóra, jak i cały organizm były piękne i zdrowe.
Czy słońce jest niebezpieczne?
Dasz wiarę, że opalenizna jest reakcją obronną skóry na słońce? Podczas opalania wytwarza się melanina, której zadaniem jest odbijanie promieni UV i ochrona głębszych warstw skóry. Okazuje się, że człowiek z jasnym fototypem skóry na działanie słońca może być wystawiony tylko przez 15 minut. Po tym czasie następuje proces zabezpieczający przed zmianami w DNA. Niestety skutki działania słońca i tak wystąpią. Promieniowanie osłabia włókna kolagenu i elastyny, skóra staje się wiotka, sucha i szybciej się starzeje.
Promieniowanie UVA i UVB
Wybierając krem z filtrem, powinnaś zwrócić uwagę na to, żeby chronił skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Te dwa rodzaje promieniowania są niebezpieczne dla skóry. Docierają do najgłębszych jej warstw, wywołują fotostarzenie i przyczyniają się do utraty jędrności. Są odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, alergie i oparzenia. Promieniowanie UVA i UVB może wywołać raka skóry.
Jak się chronić przed słońcem?
Są skuteczne sposoby ochrony skóry przed słońcem. Ważne jest zastosowanie kremu z odpowiednio wysokim filtrem. Jeżeli zamierzasz długo pozostać ma słońcu lub kąpiesz się w morzu, to pamiętaj o aplikowaniu tego produktu co dwie lub trzy godziny. Pamiętaj też o zabezpieczeniu wrażliwych części twarzy: nosa, warg, uszu. Przed wakacjami sprawdź termin ważności kremu z filtrem UV – takie kosmetyki zachowują swoje właściwości tylko przez jeden sezon.
Bezpieczne kąpiele słoneczne
Aby opalanie było bezpieczne, należy stosować się do następujących zasad:
- Nie opalaj się między 11.00 a 14.00, bo wtedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze i może wyrządzić twojej skórze najwięcej szkód.
- Przygotuj skórę do opalania już na dwa tygodnie przed zaplanowanymi wakacjami. Na początku opalaj się przez 10 minut, a z każdym następnym dniem zwiększaj ten czas.
- Nawilżaj skórę, bo promienie słoneczne uszkadzają włókna kolagenu, przyspieszają ucieczkę wody i powodują przesuszenie się naskórka.
- Opalaj się w ruchu. Wtedy wysoka temperatura będzie bardziej znośna, a promienie słoneczne równomiernie rozłożą się na całym ciele.
- Dbaj o włosy i oczy – one też są narażone na promieniowanie UV. Do ich ochrony stosuj kosmetyki z odpowiednio wysokim filtrem i okulary przeciwsłoneczne.
- Witaminy są twoim sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zdrową opaleniznę. Jedz produkty bogate w beta-karoten: marchew, dynię, paprykę, pomidory, szpinak, ziemniaki.
Oparzenia słoneczne
Jeżeli zbyt długo i często się opalasz, i to bez zastosowania ochronnych produktów, to możesz narazić się na oparzenia. Bolesność skóry i zaczerwienienie może świadczyć o mocnych podrażnieniach. W takim przypadku pojawiają się: obrzęk, pieczenie, gorączka, pęcherze. Skórę należy schłodzić letnim prysznicem. Nie stosuj zimnej wody, bo możesz spowodować szok termiczny. Zastosuj także produkty z zawartością witaminy E, pantenolu lub alantoiny.
Słońce – plusy z opalania się
Opalanie się z umiarem daje dużo korzyści. Dodaje energii, wzmacnia system odpornościowy i układ oddechowy. Słońce przyczynia się również do wytwarzania w skórze witaminy D3, która jest potrzebna do przyswajania fosforu i wapnia. Co ciekawe promienie słoneczne są pomocne w leczeniu niektórych chorób skóry. Pod ich wpływem wydziela się również hormon szczęścia, który sprzyja leczeniu depresji przez regulowanie apetytu i poprawę nastroju.
Dodaj komentarz