Rozjaśnianie włosów: 5 najczęściej zadawanych pytań

Autor: red. TOP TREND

Zastanawiasz się, czy rozjaśnianie niszczy włosy? Nie wiesz, jak zadbać o nie po zabiegu? Odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rozjaśniania włosów. 

Czym jest rozjaśnianie włosów?

Rozjaśnianie jest zabiegiem chemicznym, dzięki któremu naturalny odcień włosów staje się jaśniejszy o jeden lub kilka tonów. Substancja zasadowa zawarta w mieszance rozjaśniającej otwiera łuskę włosa, aby do jego struktury mógł wniknąć utleniacz. Środek utleniający wnika w głąb włosa i rozpuszcza naturalny pigment – melaninę.

Czy rozjaśnianie niszczy włosy? 

Rozjaśnianie nie jest zabiegiem obojętnym naszym kosmykom. Częste, zbyt intensywne i profesjonalne zabiegi rozjaśniania mogą trwale uszkodzić łuski włosa, które chronią jego łodygę przed zniszczeniami. Efektem są suche, matowe, łamliwe kosmyki. Aby uniknąć trwałych zniszczeń NIE rozjaśniaj włosów samodzielnie. Poszukaj specjalisty, który doradzi, określi ich stan, wykona bezpieczny zabieg i dobrze zadba o ich kondycję po rozjaśnianiu.

Czy należy myć włosy przed rozjaśnianiem? 

Trzeba pamiętać, że włosów nie można myć tuż przed nałożeniem rozjaśniacza. Najlepiej umyć je 1-2 dni przed zabiegiem. Pojawi się na nich naturalny, ochronny film w postaci cienkiej warstwy sebum. Dokładnie oczyść skalp i pasma, aby pozbyć się resztek stylizatorów i zanieczyszczeń. Śmiało możesz nałożyć na nie odżywkę, co dodatkowo wzmocni włosy przed zabiegiem.

Jak dbać o włosy rozjaśniane? 

Na co dzień najważniejsza jest ochrona włosów. Włosy rozjaśniane stają się delikatniejsze i bardziej podatne na zniszczenia. Tuż po zabiegu zrezygnuj z suszarki i prostownicy. Myj je delikatnymi szamponami do włosów jasnych, bez SLS i innych mocnych detergentów. Stosuj odżywki i maski bogate w emolienty, proteiny czy naturalne nawilżacze takie jak olejki i masła. Przed myciem zafunduj swoim kosmykom olejowanie, które dogłębnie je nawilży. Włosy rozjaśniane polubią się z olejem kokosowym, lnianym czy z wiesiołka. Unikaj oleju rycynowego, rozmarynowego czy z amli! Mogą przyciemniać lub zmieniać kolor włosów blond.

Żółte włosy po rozjaśnianiu – jak im zapobiec? 

Jeśli Twoje włosy nabierają żółtych i zielonych tonów po rozjaśnianiu, powodem może być ich nieodpowiednia pielęgnacja, kąpiele w basenie, długa ekspozycja na słońce czy zanieczyszczona woda. Aby tego uniknąć, raz w tygodniu dokładnie umyj skalp i pasma szamponem oczyszczającym. Na co dzień, sięgaj po maski tonujące kolor – fioletowe lub niebieskie. Utrzymają one chłodny odcień blondu i zapobiegają żółknięciu włosów. Popularnym rozwiązaniem są również fioletowe, różowe lub niebieskie płukanki, które można dodawać do szamponów, masek lub mieszać je z wodą.