Rozszerzone pory — dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Autor: red. TOP TREND

Rozszerzone pory są zmorą skóry tłustej — zarówno tej w wieku dojrzewania, jak i dojrzałej, której towarzyszy nadmiar sebum i zmiany zapalne. Często rozszerzone pory są wynikiem utrwalenia tych, które powstały w młodości. Na szczęście można z nimi jakoś walczyć. Poznaj przyczyny powstawania i sposoby walki z rozszerzonymi porami.

Rozszerzone pory na twarzy – dlaczego powstają?

Rozszerzone pory na twarzy powstają przede wszystkim u osób o cerze tłustej, lub mieszanej. Takiej cerze często też towarzyszą zaskórniki i trądzik, charakterystyczny dla cery łojotokowej. Rozszerzone pory tworzą się w konkretnych miejscach: są zlokalizowane w ujściach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Ich nasileniu sprzyja wiele czynników, nie tylko nadmiar sebum lub hormonalne zmiany w okresie dojrzewania. Może to być również działanie promieniowania UV (UVA i UVB), a także wynik błędów pielęgnacyjnych (między innymi zbyt częste robienie peelingów, a także za częste stosowanie podkładów do twarzy o właściwościach matujących), zasypianie z makijażem, zbyt rzadkie stosowania kremów na rozszerzone pory, stosowania sterydów, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, a nawet predyspozycje genetyczne.

Jak zamknąć pory – metody pozbywania się porów skórnych 

Jak się pozbyć rozszerzonych porów? Nie ma na to złotego środka, ale można zmienić swoją pielęgnację, aby pory domykały się i nic nie sprzyjało ich rozszerzaniu. Warto zatem przestrzegać poniższych zasad:

  1. Stosować krem z filtrem UV (UVA i UVB),
  2. Dokładnie oczyszczać twarz: myć ją za pomocą delikatnego żelu o naturalnym składzie lub pianki i zawsze wykonywać dokładny demakijaż, oraz tonizować skórę.
  3. Warto wypróbować metodę OCM (oczyszczanie twarzy olejami).
  4. Często zmieniać ręcznik do wycierania twarzy, a także zadbać o wysoką higienę akcesoriów do makijażu (pędzle, gąbeczki).
  5. Nawilżać skórę lekkimi kremami, które nie są komedogenne i nie zapychają porów skóry.
  6. Unikać kontaktu dłoni z twarzą,
  7. Zrezygnować z ciężkich, komedogennych podkładów kryjących i matujących na rzecz lekkich kremów BB o właściwościach pielęgnacyjnych.
  8. Ograniczyć spożywanie cukru.
  9. Odstawić używki (alkohol, papierosy).
  10. Stale nawadniać organizm, czyli pić odpowiednią ilość wody mineralnej (dwa litry na dobę).

Jak pielęgnować skórę z rozszerzonymi porami?

Przede wszystkim warto pamiętać, że pielęgnacja takiej cery wymaga konsekwencji i regularności. Dopiero wtedy na stałe uda nam się ograniczyć wielkość zmian. Istotne jest codzienne dokładne oczyszczanie twarzy, czyli mycie jej i tonizowanie, a także staranny demakijaż wieczorny. Nigdy nie należy kłaść się spać w makijażu. Skórę należy też nieustannie chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, oraz nawilżać lekkim kremem, który nie zaczopuje ujść gruczołów łojowych. W pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami doskonale sprawdza się także kwas migdałowy, który delikatnie odnawia naskórek, oczyszcza pory i domyka je, dzięki czemu skóra jest odnowiona, a pory wyraźnie mniejsze.

Rozszerzone pory – kosmetyki, po które warto sięgnąć

Najlepszymi kosmetykami na rozszerzone pory, są kwasy z grupy AHA (czyli glikolowy i migdałowy) oraz  BHA (kwas salicylowy). Działają w ujściach gruczołów łojowych, oczyszczając i domykając pory oraz nie dopuszczają do nadmiaru sebum.

Dobrym pomysłem będą też kosmetyki, które zawierają skwalan, czyli specyficzny węglowodór, który pomaga odbudować warstwę lipidową skóry, równoważy sebum, a jednocześnie chroni przed nadmiernym przesuszeniem. Najlepszym naturalnym źródłem skwalanu jest olejek jojoba.

Bardzo pozytywnie na rozszerzone pory działa retinol, czyli wit.A. Retinoidy normalizują poziom sebum, odnawiają naskórek, i wygładzają skórę oraz pobudzają ją do odnowy. Warto też wykorzystać ściągającą i oczyszczającą moc maseczek z zieloną glinką, które świetnie regulują wydzielanie sebum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *