Strach się bać? Toksyczne produkty z twojej kosmetyczki

Autor: red. TOP TREND

szkodliwe składniki kosmetyków

Czy na pewno wiesz, co zawierają twoje kosmetyki? Ile jest w nich naturalnych składników, a ile sztucznych substancji? Jeżeli nie, to sprawdź, które produkty z twojej kosmetyczki są najbardziej toksyczne.

Planując kosmetyczne zakupy, zwracaj uwagę na skład produktów kolorowych i pielęgnacyjnych. Niektóre substancje w nich zawarte mogą wywoływać podrażnienia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych schorzeń. Oczywiście we wszystkich kosmetykach stężenie szkodliwych składników jest bardzo niskie, a ich obecność dopuszczona jest prawnymi uregulowaniami. Niemniej jednak w trakcie zakupów i podczas stosowania produktów towarzyszy nam świadomość, że te substancje faktycznie mogą nam zaszkodzić.

Niebezpieczne dla zdrowia substancje znajdują się na przykład w pomadce. Zaskoczone? Pomyśl, jak wiele kobiet maluje usta. Jeżeli jesteś jedną z nich, być może powinnaś bardziej uważnie czytać składy szminek. A co zrobić z tymi, które zawierają kadm, ołów i chrom? Nawet nie myśl o tym, żeby je kupić! Szkoda twoich pieniędzy, o zdrowiu nie wspominjąc. Wybierz te pomadki, które mają ekologiczne certyfikaty i zawierają naturalne składniki. Unikaj malowania spierzchniętych i popękanych warg. Wymienione wyżej pierwiastki przenikają przez skórę i dostają się do organizmu, wywołując niekiedy spustoszenie lub choroby.

Równie szkodliwe mogą okazać się lakiery do paznokci. Zawierają bowiem toksyczne i drażniące substancje, które przenikając przez płytkę paznokcia, przedostają się do skóry i dalej do organizmu. Większość składników lakieru do paznokci jest lotnych. Co to oznacza? Robiąc manicure, wdychasz groźne dla zdrowia substancje. Co zatem zrobić? Maluj paznokcie w wentylowanych pomieszczeniach, stosuj bazy i top coat. Używaj lakierów do paznokci z certyfikatami stwierdzającymi brak szkodliwych składników.

Składniki dezodorantów również mogą powodować podrażnienia. Dlaczego? W ich składzie znajdziemy aluminium i sole mineralne. Niestety, substancje te przekraczają zalecaną normę. Najwięcej niebezpiecznych związków do organizmu przedostaje się wtedy, kiedy dezodorant nakładamy na dopiero co wydepilowane pachy. Dlatego unikaj stosowania tych produktów tuż po usuwaniu niechcianego owłosienia z tej części ciała. Co jeszcze możesz zrobić? Używaj dezodorantów oznaczonych jako ekologiczne lub naturalne. W ciągu dnia stosuj chusteczki nawilżające i zakładaj przewiewne ubrania.

Farby do włosów także zawierają toksyczne składniki. Nie dość, że wysuszają włosy i podrażniają skórę głowy, to dodatkowo przenikają do organizmu i działają drażniąco na układ nerwowy i hormonalny. Narażone są zwłaszcza te panie, które co miesiąc farbują pasemka. Zamiast farb z dużym stężeniem amoniaku wybieraj produkty naturalne na bazie ziół lub ziołowe płukanki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *