Wypadanie rzęs – jak temu zaradzić?

Autor: red. TOP TREND

Podczas demakijażu na płatku kosmetycznym zauważyłaś kilka pojedynczych rzęs? Nie panikuj!

Wypadanie rzęs to zupełnie naturalny proces. Dziennie wypadają nam przeważnie 1-2 rzęsy, a w ich miejscu pojawiają się nowe. Rzęsy, tak samo jak włosy na głowie, mogą ulegać zniszczeniom, przerzedzać się i słabnąć. Główną przyczyną wypadania rzęs jest osłabienie mieszków włosowych, uszkodzenia mechaniczne spowodowane pielęgnacją i czynniki biologiczne. Dlaczego rzęsy wypadają?

Wypadanie rzęs – najczęstsze powody

  1. Zbyt częste lub nieprawidłowe używanie zalotki – ma negatywny wpływ na kondycję rzęs, prowadzi do ich wyrywania i łamania. Najczęstszym błędem podczas podkręcania rzęs zalotką jest zbyt duża siła nacisku lub używanie jej na pomalowane rzęsy.
  2. Tarcie oczu podczas demakijażu i zbyt mocne dociskanie płatka kosmetycznego do oka – to kolejne powody osłabienia rzęs. Demakijaż cienkiej skóry w okolicy oczu powinien być delikatny i staranny. Unikaj pocierania i zmywania makijażu oczu kolistymi ruchami. Zamiast tego, przyłóż nasączony płynem micelarnym wacik do oka, odczekaj kilkanaście sekund, a następnie przesuń w dół.
  3. Brak demakijażu – wytuszowane, sztywne rzęsy pozostawione na noc, są podatne na łamanie i wypadanie. Między włoskami zbierają się trudne do usunięcie zanieczyszczenia. Brak odpowiedniej higieny oczu może także prowadzić do infekcji, podrażnień oraz pieczenia oczu oraz powiek.
  4. Aplikowanie i zdejmowanie sztucznych rzęs – rzęsy złej jakości, za słaby lub za mocny klej do rzęs, nieprofesjonalne wykonanie, brak ostrożności i higieny podczas ich aplikacji… Dzisiejszy makijaż oka to nie tylko masakra do rzęs. Wiele kobiet decyduje się na zabieg przedłużania, jednak niewłaściwie wykonany jedynie nasili wypadanie włosków. Również po zdjęciu sztucznych rzęs, te naturalne mogą być osłabione i rzadkie.
  5. Zdrowie, dieta, czynniki biologiczne – oprócz złej pielęgnacji, częstym powodem są niedobory składników odżywczych i witamin w diecie, zwłaszcza witaminy D. Wypadanie może być także sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Możliwe przyczyny to także wahania hormonalne, infekcje oczu czy niedoczynność tarczycy.

Wypadanie rzęs – co robić?

  1. Odżywki i sera do rzęs – najczęściej w formie przezroczystego żelu, bogatego w cenne dla rzęs składniki odżywcze. Dostaniesz je w drogeriach oraz aptekach. Nakładaj serum/odżywkę na noc, na linię rzęs oraz włoski, za pomocą specjalnego aplikatora i szczoteczki.
  2. Dwuetapowe oczyszczanie – zmywanie makijażu olejkami nie tylko będzie łagodniejsze niż płynem micelarnym i wacikiem, ale i dostarczy rzęsom witamin zawartych w olejkach. Możesz także sięgnąć po dwufazowe płyny do demakijażu, zamiast tradycyjnych.
  3. Domowe odżywki – na rzęsy nakładaj np. olejek rycynowy lub arganowy, który jest bezpieczny i… tani. To znany sposób na odbudowę i regenerację rzęs, brwi oraz włosów.
  4. Suplementacja – zadbaj o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały. Warto wykonać badania hormonalne oraz na niedobór witamin.
  5. Zrezygnuj ze stylizacji – na jakiś czas odstaw zalotkę i sztuczne rzęsy. Warto również zrobić przerwę od stosowania maskary. Daj włoskom odetchnąć, a na pewno Ci się odwdzięczą!

Jeśli wypadanie jest nasilone i trwa dłużej niż 3 tygodnie, skontroluj ten stan u lekarza.