Prosaki to małe grudki łoju o jasnym zabarwieniu, które pojawiają się na skórze. Przypominają trądzik i kaszaki, ale w przeciwieństwie do nich są twarde i nie sposób ich wycisnąć. Prosaki występują głównie w okolicach oczu, na skroniach, czole i na nosie, zazwyczaj w sporych skupiskach. Są charakterystyczne dla okresu niemowlęcego, ale mogą pojawić się w dorosłym wieku. Chociaż prosaki nie są chorobą ani nawet nie są zaraźliwe, wyglądają nieestetycznie, dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Na szczęście, na prosaki są sposoby – zarówno domowe, jak i profesjonalne. Skąd się biorą prosaki i jak odróżnić je od kaszaków?
Skąd się biorą prosaki?
Prosaki to małe cysty, które powstają wskutek zapchania mieszków włosowych przez sebum. Ich przyczyną jest masa rogowo-łojowa, która gromadzi się w zablokowanym ujściu gruczołów skórnych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o genezę powstawania tych zmian skórnych. Podczas gdy większość dermatologów uważa, że ten problem ma podłoże genetyczne, niektórzy sądzą, że u jego podstaw leżą zmiany hormonalne. Niezależnie od bezpośredniej przyczyny powstawania prosaków, ich pojawieniu się sprzyja nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jeżeli doprowadzimy do zapchania porów, ryzyko wystąpienia prosaków wzrasta.
Jak odróżnić prosaki od kaszaków?
Chociaż wielu ludzi myli prosaki z kaszakami, te zmiany skórne istotnie się od siebie różnią. Podczas gdy prosaki przypominają brodawki i tworzą większe skupiska, to kaszaki są podobne do ropnych krost. Ponadto struktura tych pierwszych jest bardziej jednolita niż struktura kaszaków.
Profesjonalne sposoby na prosaki
Najskuteczniejszym sposobem na prosaki jest nakłucie ich igłą pod odpowiednim kątem, co odblokuje ujście dla łoju. Nie należy próbować tej metody w domu, ponieważ możemy narazić się na powstanie blizny lub zakażenie. Z tego powodu nakłucie powinna wykonać jedynie doświadczona kosmetyczka.
Innym sposobem na prosaki jest elektrokoagulacja, czyli technika wykorzystująca prąd elektryczny wysokiej częstotliwości do bezinwazyjnego usuwania zmian skórnych. Równie dobrze prosaki można wymrozić lub pozbyć się ich za pomocą zabiegów złuszczających. Do najpopularniejszych należą peeling chemiczny i mikrodermabrazja. Ich działanie polega na ścieraniu martwej warstwy naskórka za pomocą kwasów i mechanicznego złuszczania. Dodatkowo tego typu zabiegi opóźnią powstawanie nowych grudek.
Najdroższym sposobem na usunięcie prosaków jest laser. Po tę technikę należy sięgać dopiero wtedy, gdy inne metody zawiodą.
Domowe sposoby na prosaki
Kremy zawierające kwas glikolowy i migdałowy oraz AHA, PHA i BHA mają właściwości złuszczające i wnikające głęboko w skórę, dzięki czemu mogą zwalczyć prosaki. W tym celu należy je stosować codziennie przez trzy miesiące. Taka kuracja może zostać wdrożona jedynie jesienią lub wczesną wiosną, kiedy skóra nie jest narażona na silne działanie słońca lub mrozu.
Chociaż istnieje niewiele domowych sposobów na usuwanie prosaków, można łatwo zapobiegać ich powstawaniu. W tym celu należy dbać o skórę i nie blokować porów tłustymi kremami, komedogennymi kosmetykami do makijażu i grubą warstwą podkładu. Ponadto warto stosować substancje z kwasami i raz w tygodniu wykonywać peelingi. Dodatkowo w niektórych przypadkach sprawdzi się olejek herbaciany w formie okładu. Należy go przykładać do miejsca dotkniętego prosakami przez trzy godziny. Po tygodniu skóra złuszczy się, a wraz z nią prosaki.
Prosaki – uwagi końcowe
Walka z prosakami jest trudna, ponieważ grudki mają tendencję do nawrotów. Raz usunięte, mogą pojawić się znowu nawet po pół roku. Właśnie z tego powodu staranna pielęgnacja i wnikliwa obserwacja zmian skórnych są nieocenione.
Jeżeli prosaki występują tuż pod dolną powieką lub na górnej powiece, przed podjęciem jakichkolwiek działań należy porozmawiać z okulistą. Okolice oczu są niezwykle wrażliwe, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać.
Dodaj komentarz