Jakie składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy?

Autor: red. TOP TREND

składniki kremu przeciwzmarszczkowego

Krem przeciwzmarszczkowy służy do pielęgnacji cery, na której widać oznaki starzenia. Należy go stosować niezależnie od rodzaju skóry, ponieważ problem starzenia się skóry dotyczy każdego jej typu. Po krem przeciwzmarszczkowy należy sięgać zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej. Czym charakteryzuje się cera dojrzała i jaki krem do cery dojrzałej wybrać? Jakie składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy i jak go nakładać?

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Chociaż procesy starzenia skóry rozpoczynają się już po 25. roku życia, mianem cery dojrzałej przyjęło się określać skórę twarzy kobiety 50-letniej i starszej. Około 45. roku życia stężenie hormonów płciowych spada, a wewnętrzny zegar organizmu spowalnia metabolizm. Wolniejsza przemiana materii odbija się nie tylko na sylwetce, lecz także na skórze: wolniej pracują gruczoły łojowe i fibroblasty produkujące kolagen i elastynę, wolniej odnawiają się komórki naskórka oraz wolnej regeneruje się skóra. W konsekwencji staje się wiotka. Właściwie dobrane kosmetyki pomogą nam opóźnić procesy starzenia się skóry, które niestety są nieuniknione.

Krem do cery dojrzałej

Pielęgnacja cery dojrzałej zależy od dwóch czynników:

  1. Kosmetyki do pielęgnacji cery dojrzałej muszą być dopasowane do rodzaju cery. Skóra dojrzała może być dodatkowo wrażliwa, przesuszona, normalna, mieszana lub tłusta.
  2. Kremy przeznaczone dla cery dojrzałej muszą zawierać sprawdzone i skuteczne substancje aktywne.

Krem na dzień do cery dojrzałej powinien nie tylko odżywiać skórę, lecz także chronić ją przed promieniowaniem UV, które odpowiada za pojawienie się w skórze właściwej wolnych rodników przyspieszających starzenie się skóry. Z tego powodu najważniejszymi składnikami kremu na dzień dedykowanemu cerze dojrzałej są: filtr przeciwsłoneczny 10-15 SPF, substancje antyutleniające, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, i składniki nawilżające, ponieważ skóra przesuszona starzeje się szybciej.

Z kolei krem na noc do cery dojrzałej ma na celu regenerację skóry. W nocy skóra naprawia uszkodzenia powstałe w ciągu dnia, w czym pomaga właśnie krem regenerujący.

Jakie składniki powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy?

Istnieje wiele substancji, które są skuteczne w pielęgnacji cery dojrzałej. Zwykle ich działanie jest wielokierunkowe, to znaczy ma na celu jednocześnie ochronę, regenerację, nawilżenie i odżywienie skóry. Są to:

  • Witamina A
    W kremach przeznaczonych dla cery dojrzałej może występować pod różnymi postaciami w zależności od stopnia aktywności. Zazwyczaj jest stosowana jako retinol, który przyspiesza regenerację naskórka i komórek skóry właściwej oraz odnawia włókna kolagenu, dzięki czemu skóra jest bardziej sprężysta. Ponadto retinol rozjaśnia przebarwienia i tym samym wyrównuje koloryt cery oraz stymuluje procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, które dostarczają do komórek substancje odżywcze.
  • Witamina C
    W zależności od stężenia może występować pod postacią czystego kwasu askorbinowego lub w formie jego pochodnych rozpuszczalnych w tłuszczach. Siła działania kremu rośnie wraz ze stężeniem zawartej w nim witaminy C. Ta ostatnia ma działanie antyrodnikowe i zdolność zagęszczania skóry oraz stymuluje proces powstawania kolagenu. Ponadto rozjaśnia przebarwienia i poprawia krążenie w naczynkach włosowatych, a co za tym idzie – wyrównuje koloryt i nadaje cerze zdrowy, świeży odcień.
  • Niacynamid (witamina B3, PP)
    Zapobiega sztywnieniu kolagenu i utraty elastyczności przez skórę, co opóźnia procesy starzenia. Ponadto usuwa przebarwienia, rozjaśnia skórę i spłyca zmarszczki.
  • Peptydy regenerujące
    W zależności od rodzaju stymulują regenerację skóry, pobudzają produkcję kolagenu lub uczestniczą w procesach tworzenia nowych naczynek krwionośnych.
  • Kwasy owocowe AHA
    Złuszczają martwy naskórek, przyspieszają odnowę komórek i wygładzają drobne zmarszczki.
  • Sirtuiny
    Wydłużają życie komórek i regenerują uszkodzenia DNA.
  • Resweratrol
    Działa podobnie jak sirtuiny, a dodatkowo chroni przed wolnymi rodnikami i pobudza podziały komórkowe, które działają na skórę regenerująco.
  • Pierwiastki mineralne, np. wapń i magnez
    Wapń zagęszcza naskórek, regeneruje komórki i zapobiega nadmiernemu przesuszeniu się skóry, a magnez przyspiesza wzrost komórek, aktywuje enzymy komórkowe i uczestniczy w procesach przemiany węglowodanów.
  • Fitohormony, czyli hormony roślinne
    Działaniem i budową imitują hormony ludzkie, których w pewnym wieku zaczyna brakować. Są uzyskiwane z różnych roślin, między innymi z pestek słonecznika, dzikiego ryżu i soi, oraz zapobiegają uszkadzaniu się skóry, działają antyrodnikowo i koją stany zapalne. Ponadto poprawiają ukrwienie i odżywienie skóry oraz zwiększają jej sprężystość i w efekcie spłycają zmarszczki.
  • Kwas hialuronowy
    Ma działanie silnie nawilżające, ponieważ tworzy na powierzchni skóry wodny film ochronny i dodatkowo wiąże wodę w naskórku.
  • Witamina B9 (folacyna, kwas foliowy)
    Przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, wspiera odnowę komórkową. Ponadto wygładza drobne zmarszczki i zmniejsza szkodliwe efekty działania promieni słonecznych. W efekcie spowalnia procesy odpowiedzialne za tak zwane fotostarzenie się skóry.
  • Witamina E
    Opóźnia proces starzenia się skóry, nawilża, regeneruje i odżywia.

Jak nakładać krem przeciwzmarszczkowy?

Aby substancje aktywne zawarte w kremie zachowały swoje właściwości, należy nakładać go szpatułką. Szpatułki często są dołączane do kremu. Nie wolno zapominać o ich regularnym myciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *