Zrogowaciała skóra łokci i kolan – jak o nią dbać?

Autor: red. TOP TREND

jak pozbyć się zrogowaciałej skóry na łokciach i kolanach

Szorstka, łuszcząca się i ciemna skóra na łokciach i kolanach to problem wielu kobiet. Na szczęście są proste sposoby, dzięki którym ją wypielęgnujesz. Jeżeli borykasz się z takim problemem, to być może ci się przydadzą. Sprawdź, jak zadbać o łokcie i kolana, jakim zabiegom się poddać i jakie kosmetyki będą najlepsze.

Czemu skóra na łokciach i kolanach rogowacieje?

Skóra, która znajduje się na łokciach i kolanach, zazwyczaj szybciej rogowacieje niż na innych częściach ciała. Dochodzi do tego wysychanie, łuszczenie, zmiany koloru skóry i uszkodzenia naskórka. W tych miejscach najczęściej dochodzi do stłuczeń, odmarzania, zadrapań. Pojawia się tzw. efekt brudnych kolan lub łokci. Skóra przybiera bardzo ciemny odcień, a jedynym sposobem na przywrócenie im właściwego kolorytu jest intensywne nawilżanie i rozjaśnianie.

Zrogowaciała skóra na łokciach i kolanach – przyczyny

Do przyczyn nadmiernego rogowacenia skóry na łokciach i kolanach zalicza się:

  • czynniki genetyczne;
  • wysuszenie skóry – następuje wtedy, gdy temperatura przekracza 0 st. lub powietrze jest bardzo suche i gorące, zabezpieczaj się, nosząc bluzki z długim rękawem lub rajstopy;
  • detergenty w kosmetykach i produktach do prania – używanie mocno oczyszczającego i wysuszającego mydła oraz używanie niektórych produktów do prania, w których znajdują się detergenty;
  • niewłaściwa dieta – spożywanie zbyt małej ilości wody, co prowadzi do odwodnienia, zapas wody można uzupełniać dzięki spożywaniu awokado, łososia, oleju słonecznikowego, siemienia lnianego, orzechów włoskich.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym na łokcie i kolana

Najbardziej popularnym jest zabieg parafinowy. Jest bardzo przyjemny i przynosi zadowalające efekty już po jednym zastosowaniu. Wykonuje się go i na dłonie, i na stopy. W wielu gabinetach kosmetologicznych znajdziesz również zabiegi nawilżające, wraz z którymi wykonuje się peeling. Ostatni zabieg stosuje się przy nadmiernym łuszczeniu się naskórka i chorobach. Jest to fototerapia, czyli terapia z zastosowaniem światła UV. Wszystkie kosmetyki, których używa się do zabiegów na łokcie i kolana powinny zawierać: mocznik, wazelinę, ceramidy, kwas hialuronowy, glicerynę, lanolinę, kwas mlekowy i oleje roślinne.

Jak się myć, by nie wysuszyć skóry?

Nie powinno się stosować mydeł syntetycznych z silnymi detergentami. O wiele lepiej sprawdzą się żele, mleczka, płyny i kremy pod prysznic, które mają nawilżające i zmiękczające działanie. Do kąpieli natomiast można dodać oliwę z oliwek, mleko, siemię lniane lub olejki. Nie należy zbyt długo wylegiwać się w wannie, bo woda może przesuszyć skórę. Po każdym prysznicu skórę należy nawilżać i natłuszczać, a także stosować łagodzące i regenerujące produkty.

Pielęgnacja łokci i kolan DIY

  1. Maska bananowa – wymieszaj pół banana i łyżkę tłustej śmietany. Papkę nałóż na łokcie i kolana, a następnie zabezpiecz gazą. Po około 20 minutach zmyj maseczkę i zastosuj nawilżający krem lub balsam.
  2. Rozjaśnianie skóry – rozkrój cytrynę i przyłóż do łokci, a następnie trzyj przez około 10 minut. Dzięki temu zabiegowi nawilżysz i rozjaśnisz skórę, a także dostarczysz jej witaminę C. Pamiętaj jednak, żeby nie korzystać z tego sposobu wtedy, gdy masz popękany naskórek – możesz nabawić się podrażnień oraz odczuwać ból i szczypanie.
  3. Miodowa maseczka – wymieszaj łyżkę jogurtu greckiego, łyżkę miodu z połową awokado. Maskę nałóż na kolana i łokcie na około 20 minut i zabezpiecz w taki sam sposób, jak w przypadku pierwszego produktu DIY.

Zabiegi w salonie kosmetycznym na skórę łokci i kolan

Pierwszym ze skutecznych zabiegów ujędrniających, nawilżających i pielęgnujących skórę na łokciach i kolanach jest mezoterapia lipolityczna. Polega na wstrzyknięciu preparatu rozbijającego komórki tłuszczowe i przyspieszającego wydalanie go przez organizm. Lekarz schładza część ciała poddaną mezoterapii, a pacjent zakłada specjalny kostium. Następnie wykonywany jest masaż łokci i kolan, co może wywołać nieprzyjemne odczucia. Dla uzyskania zadowalających efektów wykonuje się trzy zabiegi powtarzane co trzy tygodnie. Drugim zabiegiem pielęgnującym skórę łokci i kolan jest termolifting Zaffiro. Urządzenie stosowane do tego zabiegu emituje promienie podczerwone, które rozgrzewają głębsze warstwy skóry oraz powodują produkcję kolagenu i elastyny. W trakcie zabiegu skóra ulega zagęszczeniu, uelastycznieniu i ujędrnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *