Domowe sposoby na pryszcze i wągry (zaskórniki)

Autor: red. TOP TREND

domowe sposoby na pryszcze i zaskórniki

Chociaż pryszcze to domena nastolatków, ta przykra przypadłość dotyka także ludzi w dojrzałym wieku. Pryszcze pojawiają się na twarzy, dekolcie lub plecach niezależnie od rodzaju skóry. Aby je wyleczyć, potrzeba kilku lub kilkunastu dni. Absolutnie nie należy ich wyciskać na własną rękę, ponieważ może to poskutkować pojawieniem się kolejnych wyprysków. Zamiast tego należy stosować domowe pasty, maści i toniki, które przyspieszają gojenie się pryszczy oraz zapobiegają powstawaniu blizn i przebarwień. Z kolei wągry, czyli zaskórniki, to mieszanina łoju ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów skóry. Wągry łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterii, co prowadzi do powstawania pryszczy. Poznaj domowe sposoby na pryszcze i wągry (zaskórniki).

Domowe sposoby na pryszcze

Pasta z miodu i cynamonu

Aby ją przygotować, zmieszaj miód z cynamonem. Gdy uzyskasz konsystencję gęstej pasty, nałóż maseczkę punktowo na pryszcze i pozostaw na noc. Cynamon i miód słyną z działania antybakteryjnego, dzięki któremu powstrzymają rozwój pryszcza. Gdy się obudzisz, skóra całkowicie wchłonie maseczkę, a pryszcz wyraźnie się zmniejszy. Powtarzaj ten zabieg przez kilka nocy, aż pryszcz całkowicie zniknie.

Stempel z czosnku

Czosnek zawiera cynk i siarkę o działaniu antybakteryjnym i oczyszczającym. Aby się o tym przekonać, obierz ząbek i przyłóż go do zaognionego miejsca na kwadrans, po czym dokładnie umyj twarz. Powtarzaj tę czynność kilka razy, a szybko pozbędziesz się pryszcza.

Pasta pomidorowa

Pomidory zawierają likopen, który zwalcza trądzik i kwasy o działaniu silnie wysuszającym. W celu przygotowania pasty pomidorowej rozgnieć to warzywo widelcem, po czym nałóż powstałą papkę na zmienione miejsca i spłucz wodą po 15 minutach.

Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego

Kurkuma ma silne działanie antybakteryjne i rozjaśniające. Z tego powodu zmieszaj ją z olejem kokosowym i nałóż na zmienione miejsce. Taka maseczka zahamuje rozwój pryszcza.

Sok z cytrusów

Kwas zawarty w cytrusach skutecznie leczy świeże pryszcze. Aby się o tym przekonać, wystarczy wycisnąć z dowolnego cytrusa trochę soku i nałożyć patyczkiem kosmetycznym na wyprysk. Nie należy pokrywać nim całej twarzy ze względu na silne działanie wysuszające.

Pasta do zębów

Zamiast kolorowego żelu użyj białej pasty do zębów. Ta ostatnia zawiera substancje o właściwościach wysuszających pryszcze.

Soda oczyszczona

Zmieszaj szczyptę sody z kilkoma mililitrami wody w celu uzyskania gęstej konsystencji, po czym nałóż na pryszcz na 30 minut. W tym czasie soda oczyści i wysuszy miejsce powstania pryszcza, a tym samym przyśpieszy jego gojenie. Soda ma bardzo silne działanie, dlatego nie powinno się jej stosować więcej niż raz.

Domowe sposoby na wągry (zaskórniki)

Olejek pichtowy

To niedrogi produkt, który można kupić w aptece. Należy go zmieszać z petroleum lub naftą kosmetyczną w proporcji 10 ml olejku i 40 ml nafty. Następnie nasącz wacik i przecieraj nim twarz. Niektóre kobiety mogą źle reagować na zapach tej drażniącej substancji, dlatego po wieczornym przemyciu twarzy warto umyć ją ciepłą wodą i posmarować delikatnym kremem nawilżającym. Na bazie olejku pichtowego można także przygotować parówkę; w tym celu wystarczy wlać do miski z gorącą wodą około 10-15 ml olejku i przez około 10 minut trzymać głowę przykrytą ręcznikiem nad oparami.

Tonik aspirynowy

Złuszcza skórę i oczyszcza pory, a w efekcie usuwa zaskórniki. Aby go przygotować, wystarczy rozpuścić około 15 tabletek aspiryny w 100 ml wody. Dla uzyskania optymalnej konsystencji i dodatkowego działania antybakteryjnego można dodać odrobinę gliceryny lub olejku pichtowego. Tonik należy przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie i codziennie przecierać nim twarz.

Peeling z mleka i ryżu

Aby go przygotować, wystarczy zalać ryż mlekiem, odstawić na kilka godzin i zblendować. Uzyskaną w ten sposób jednolitą papką oczyszczaj twarz, wykonując delikatne ruchy, po czym przemyj skórę ciepłą wodą. Peeling stosuj wieczorem.

Akcesoria i urządzenia, które zwalczają wągry

Szczoteczki do oczyszczania twarzy

Szczoteczki do oczyszczania twarzy umożliwiają wykonanie peelingu i masażu twarzy. Nie należy ich przyciskać zbyt mocno, a w przypadku wyjątkowo wrażliwej skóry lepiej całkowicie z nich zrezygnować. Ponadto taka szczoteczka wymaga starannego i regularnego czyszczenia, bo w przeciwnym razie stanie się siedliskiem bakterii.

Urządzenie oczyszczające pory

Warto wypróbować elektryczne urządzenia, które zasysają zawartość porów. Aby ich użyć, należy zwilżyć skórę mgiełką wodną wydobywającą się z oczyszczacza, po czym przesuwać nim po skórze. Następnie należy umyć twarz i posmarować ją kremem nawilżającym. Tego typu urządzenia nie sprawdzą się w przypadku skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej, ponieważ mogą powodować wybroczyny i siniaki.

Jak wspomóc walkę z wągrami?

Aby wspomóc walkę z wągrami, należy unikać mydła oraz wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach, takich jak mentol i alkohol. Wszystkie te substancje mogą spowodować łuszczenie się skóry, a w konsekwencji prowadzić do zapychania porów martwymi komórkami naskórka. Ponadto nie używaj gęstych i natłuszczających specyfików oraz kremów nawilżających, chyba że są Ci naprawdę niezbędne. Co więcej, regularnie złuszczaj skórę kremem lub płynem zawierającym kwas salicylowy (BHA), dzięki któremu pozbędziesz się martwych komórek. Ponadto ten składnik penetruje pory, a w efekcie poprawia ich kształt i umożliwia wydostanie się sebum na powierzchnię skóry.

Dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa. Krem z retinoidami, który przepisze, normalizuje produkcję komórek i poprawia funkcjonowanie porów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Godny polecenia jest zwłaszcza peeling chemiczny, mikrodermabrazja i złuszczanie laserem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *