Z reguły największy problem ze zmiękczeniem skóry mamy w okolicach łokci i kolan. Zwykłe kremy nie pomagają, a skóra w tych miejscach ma tendencję do łuszczenia się i pękania. Czy istnieje skuteczny sposób na zmiękczenie skóry łokci i kolan?
Pielęgnacja skóry całego ciała wymaga odpowiednich metod i zastosowania kosmetyków, które trafiają w określony problem. Jednak uporać się z suchą skórą na łydkach albo na plecach jest prościej niż ze zmiękczeniem skóry łokci i kolan. Dlaczego?
Skóra na łokciach i kolanach
Zarówno łokcie, jak i kolana, to dwa najbardziej narażone na otarcia miejsca na naszym ciele. Skóra w tych obszarach ma skłonność do szybkiego wysuszania i nadmiernego rogowacenia, czemu towarzyszy swędzenie. Zdarza się, że łokcie lub kolana są tak suche, że pękają i pojawiają się bolesne rany. To problem, który pojawia się zdecydowanie częściej zimą, ale jego przyczyny mogą być naprawdę różne.
Sucha skóra łokci i kolan – przyczyny
Najczęstsze przyczyny wysychania skóry na łokciach i kolanach to:
- genetyczna, wrodzona suchość skóry;
- brak ochrony skóry przed mrozem np. balsamem;
- używanie kosmetyków drażniących skórę;
- różnego rodzaju alergie i reakcje uczuleniowe;
- brak odpowiedniego nawodnienia organizmu;
- choroby dermatologiczne np. AZS, egzema.
Jeśli wyeliminowanie prawdopodobnych przyczyn – lepsze nawadnianie organizmu, używanie naturalnych kosmetyków i ochrona skóry przed mrozem – nie pomaga, warto skontrolować swój stan zdrowia. Lekarz najlepiej oceni, czy sucha skóra łokci i kolan jest powodem do zmartwień.
Objaw “brudnych kolan”. Co to takiego?
Zdarza się, że sucha, szorstka i ziemista skóra łokci i kolan jest objawem jakiejś choroby. Tzw. objaw brudnych kolan to określenie skóry, która robi się miejscami ciemniejsza i to wcale nie z uwagi na brak higieny. Takiego zaciemnienia nie da się po prostu umyć. Okazuje się, że efekt “brudnych kolan” lub “brudnych łokci” to jeden z symptomów niedoczynności tarczycy.
Jak pozbyć się suchej skóry na łokciach i kolanach?
Jeśli jest to wynik jakiejś choroby, nie pomogą żadne domowe sposoby i cudowne kosmetyki – konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, bo tylko po uporaniu się z chorobą kondycja naszej skóry kolan i łokci znacząco się poprawi.
Jeśli jednak sucha skóra na łokciach i kolanach to wynik wyłącznie złej pielęgnacji, niewłaściwego nawodnienia i naszych błędów, możemy walczyć z tym problemem na kilka sposobów:
- domowymi metodami np. maskami nawilżającymi;
- specjalnymi kosmetykami zmiękczającymi skórę;
- profesjonalnymi zabiegami na suchą skórę;
- zmianą nawyków pielęgnacyjnych i żywieniowych.
Domowe sposoby na suchą skórę łokci i kolan
Walkę z suchymi łokciami i kolanami warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Zdrowa, zrównoważona i bogata w składniki odżywcze dieta to podstawa zdrowia skóry. Podobnie jak picie dużej ilości wody, bo sucha skóra łokci i kolan często jest wynikiem odwodnienia.
Oczywiście to często nie wystarczy. Suchą skórę na łokciach i kolanach trzeba jakoś zmiękczyć, a najlepiej nadają się do tego peelingi i maseczki. Jak zrobić własną maseczkę do skóry łokci i kolan?
Domowa maska na suchą skórę – zagotuj łyżkę nasion siemienia lnianego i odstaw do wystygnięcia; do powstałego kleiku dodaj pół zmiksowanego banana, łyżkę tłustej śmietany, łyżkę miodu i sok z połowy cytryny; nałóż na łokcie i kolana na minimum 20 minut, następnie spłucz.
Kosmetyki do suchej skóry łokci i kolan
Ważne jest także to, jakich kosmetyków używamy. Skóra sucha nie lubi silnych środków myjących (SLS lub SLES), które mogą ją bardziej wysuszać.
Najlepsze kosmetyki do suchej skóry łokci i kolan to te z dużą zawartością olejów roślinnych, o hipoalergicznych formułach. Ważne jest, żeby używać ich codziennie. Jednorazowe zastosowanie kremu lub balsamu niestety nie pomoże w zapanowaniu nad poziomem nawodnienia skóry i nadaniem jej miękkości na stałe, a nie tylko tymczasowo.
Zabiegi na suche łokcie i kolana
W ostateczności, kiedy żadne domowe sposoby na zmiękczenie skóry i kosmetyki do suchej skóry łokci i kolan nie pomagają, można sięgnąć po profesjonalne zabiegi. Z czego warto skorzystać?
- Zabieg parafinowy – krótki zabiegi z reguły wykonywany na dłonie lub stopy, aby nadać im miękkość i wygładzić skórę; można wykonać go w prawie każdym gabinecie kosmetycznym.
- Zabieg nawilżający SPA – w ofercie salonów odnowy biologicznej często są różnego rodzaju zabiegi nawilżające skórę przeznaczone na całe ciało lub konkretne partie ciała; warto skorzystać z kąpieli, masek lub okładów.
- Fototerapia – w leczeniu nadmiernie przesuszającej się skóry można wykorzystać także światło UV, które może wyregulować poziom nawilżenia skóry i pomóc w walce z suchymi partiami.
Dodaj komentarz