W ciągu roku nasza skóra produkuje nawet do 11 kg sebum. Znaczna część wydzielana jest przez skórę głowy. Przetłuszczające się włosy to nic miłego. Są ciężkie, oklapnięte, nieestetyczne. Warto jednak pamiętać, że to właśnie sebum zapewnia im niezbędną ochronę, a w dodatku chroni przed nadmiernym przesuszeniem. Co to właściwie jest sebum i jak dbać o przetłuszczające się włosy?
Co to jest sebum?
Sebum to łój skórny: substancja wydzielana przez gruczoły na całej jej powierzchni oprócz wewnętrznej strony dłoni i stóp. Na centymetr kwadratowy skóry przypada średnio od kilku do kilkuset miligramów sebum. Jego produkcja trwa nieustannie. W skład sebum wchodzą m.in: monoglicerydy, diglicerydy, triglicerydy, różnorodne woski, wolne kwasy tłuszczowe, skwalen i cholesterol. W niektórych ciała miejscach znajduje się więcej gruczołów, więc skóra wydziela tam więcej sebum.
Po co nam sebum?
Łój wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego skóry, ten zaś pełni funkcje ochronne. Bez niego skóra byłaby po prostu bezbronna, czyli wystawiona na szkodliwe działanie wszelkich czynników zewnętrznych, to znaczy bakterii, wirusów, grzybów, promieniowania UV, toksyn z powietrza, zmian pogody, kontrowersyjnych składników chemicznych w kosmetykach. Bez sebum skóra staje się po prostu mocniej zniszczona, matowa i pomarszczona, traci elastyczność oraz słabo przyswaja aktywne składniki kosmetyków. To samo tyczy się oczywiście włosów.
Dlaczego włosy się przetłuszczają – co ma wpływ na ilość sebum?
O ilości wydzielanego sebum decydują następujące czynniki:
- estrogen i progesteron, czyli hormony, które zatrzymują pracę gruczołów;
- testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron i 4-androstenedion ‒są z kolei hormonami, które nasilają pracę gruczołów;
- wiek i zwiazane z nim przemiany hormonalne. Warto też wiedzieć, że u kobiet w okresie menopauzy produkcja sebum ustaje całkowicie, co skutkuje suchą skórą;
- niedobory witamin A, B2 i B6;
- nacisk i tarcie skóry działają jak bodziec: pobudzają gruczoły do pracy, a to zwiększa produkcję łoju;
- warunki klimatyczne i temperatura otoczenia: produkcja łoju skórnego jest najwyższa w klimacie suchym i w wysokiej temperaturze;
- nocą i wczesnym rankiem skóra produkuje najmniej sebum.
PIELĘGNACJA TŁUSTYCH WŁOSÓW
Odżywka do włosów przetłuszczających się – potrzebna, czy nie?
Odżywka zapewnia włosom ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, mocne słońce, suche powietrze, mróz, toksyny i spaliny) i doskonale ułatwia ich rozczesywanie oraz stylizację. Sprawia, że włosy mniej się plączą i lepiej układają. Jest niezbędna w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Te przetłuszczające się również potrzebują odżywienia i odpowiedniej pielęgnacji, jaką może zapewnić im właśnie odżywka.
OBALAMY MIT – odżywka przetłuszcza włosy
Odpowiednio dobrana i prawidłowo stosowana odżywka nie przetłuszcza włosów i doskonale je pielęgnuje. To niezbędny element pielęgnacji, ponieważ szampon nie zadba o włosy i nie poprawi ich jakości, ponieważ nie odżywia włosów w takim stopniu, jakbyś tego chciała. Do włosów tłustych nie pasują oczywiście produkty o wysokim stężeniu ciężkich, aktywnych substancji. Gęste odżywki do włosów mogą zaszkodzić, zamiast pomóc, ponieważ włosy nie uzyskają pożądanej lekkości.
Jak dbać o tłuste włosy – zasady i sposoby, które działają
- nie nakładaj odżywki na całe włosy i skalp, jedynie na włosy od połowy długości;
- sięgaj po lekkie mgiełki i odżywki w sprayu, które dobrze odżywiają ale nie przetłuszczają włosów;
- stosuj ziołowe wcierki do skóry głowy regulujące sebum i dbające o skalp;
- zrezygnuj z odżywek z silikonami i olejami mineralnymi (parafiną);
- zrezygnuj z ciężkich odżywek bez spłukiwania;
- olejuj włosy odpowiednią mieszanką olejków do włosów niskoporowatych;
- sięgnij po lekkie odżywki-mgiełki w sprayu.
Jaka odżywka do włosów przetłuszczających się?
Odżywka do włosów przetłuszczających się powinna być przede wszystkim lekka. Nie powinna zawierać ciężkich, komedogennych lub nadmiernie osadzających i nadbudowujących się na włosach składników, np. pochodnych ropy, parafiny, ciężkich silikonów. Może natomiast zawierać roślinne wyciągi, które są znane z tego że hamują nadmierny łojotok i regulują sebum, np: pokrzywa, aloes, nagietek, szałwia, cytryna, lawenda, rumianek czy rozmaryn.
W jej składzie nie powinno być silikonów, tłustych emolientów i parafiny. Warto wybierać też odżywki z małą ilością olejów zawierających kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6 – nie odnajdują się one do pielęgnacji włosów tłustych i mogą obciążać włosy. Zamiast nich warto sięgnąć po olejki z kwasami nasyconymi (olej kokosowy, arachidowy, palmowy, babassu, a także jojoba, który reguluje sebum).
Skład odżywki do włosów przetłuszczających się powinien być dość prosty i krótki. Ciężkie, bogate w składy maski do włosów mogą nadmiernie je obciążać zatem z nich też lepiej zrezygnować i wybrać olejowanie olejkami do włosów niskoporowatych. Doskonale dbają o włosy tłuste wszelkie domowe płukanki i zabiegi. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych.
Domowe sposoby na tłuste włosy
Cytrynowa płukanka na tłuste włosy
Wyciśnij małą połówkę cytryny, zmieszaj z dwiema łyżkami octu i połącz z trzema szklankami ciepłej wody. Polej włosy płukanką po ostatnim płukaniu. Pozostaw na włosach, wysusz je i wystylizuj jak zwykle.
Płukanka z kopru na tłuste włosy
Dwie torebki kopru włoskiego zalej około 500 ml wrzątku i zaparzaj pod przykryciem przez piętnaście minut. Wystudzoną płukankę zastosuj po ostatnim płukaniu.
Napar ziołowo-octowy na tłuste włosy
Wrzuć do miseczki po 1 torebce (lub po 1 łyżce) ziela nagietka, szałwii i mięty. Zalej wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem przez dwadzieścia minut. Po ostygnięciu dodajemy łyżkę octu jabłkowego i stosujemy po umyciu włosów. Ocet można zastąpić chłodną wodą.
Domowy szampon do włosów tłustych
Bazą do tego szamponu jest delikatny i naturalny szampon dla dzieci doskonale nadaje się nawet dla wrażliwej skóry głowy i ładnie się pieni. Zmieszaj go z łyżeczką miętowej herbaty i ½ łyżeczki zielonej glinki. Uzupełnij o 3 krople olejku eterycznego – np. miętowego.
Domowa płukanka z pokrzywą na tłuste włosy
Ten naparświetnie pomaga wyregulować pracę gruczołów, hamuje przetłuszczenie, a także wzmacnia cebulki i włosy wzdłóż łodygi. Pokrzywa jest skarbnicą witamin i mikroelementów, Zaparz ekologiczny susz z pokrzywy, dodaj łyżkę soku z cytryny, która zakwasza skórę głowy i przywraca jej odpowiednie pH. Całość wylej na włosy po myciu (przy ostatnim płukaniu ).
Dodaj komentarz