Aloes – nawodnienie suchej i ukojenie tłustej skóry

Autor: red. TOP TREND

właściwości kosmetyczne aloesu

Aloes to wciąż kosmetyczny hit i król naturalnej pielęgnacji. Jest sprawdzonym kosmetykiem, który w dodatku ma wszechstronne zastosowanie. Wiele kosmetyków z aloesu możesz przygotować w domu. Sprawdź jak to zrobić i dlaczego w ogóle warto używać aloesu w pielęgnacji.

Aloes zwyczajny – właściwości kosmetyczne

  • Aloes zwyczajny (aloe vera) to cenna roślina, która ma grube, mięsiste liście. W ich wnętrzu kryje się ponad 140 czynnych biologicznie składników, nieocenionych w pielęgnacji skóry i włosów.
  • Aloes zawiera cenne dla skóry witaminy, mikro- i makroelementy, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
  • Witaminy z grupy B doskonale radzą sobie z tłusta skórą: regulują prace gruczołów łojowych, przyspieszają gojenie się ran, koją skórę, doskonale nawilżają. Witamina A i C opóźniają procesy starzenia – to silne antyoksydanty, które są niezbędne w pielęgnacji skóry.
  • Obecne w aloesie mikro- i makroelementy wspomagają regenerację komórek a aminokwasy stymulują komórki do odnowy i przyspieszają rewitalizację skóry oraz usuwają z komórek nadmiar toksyn i szkodliwe cząsteczki, np. smog.
  • Działanie aloesu jest doskonałe dla wszystkich rodzajów skóry; to uniwersalny kosmetyk, który zadba zarówno o tłustą i trądzikową skórę, jak i suchą oraz wrażliwą. Warto pamiętać też, że aloes bardzo rzadko uczula, nie jest alergenem i może być stosowany również przez wyjątkowo wrażliwa skórę.
  • Miąższ aloesu pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Jego zaletą jest również to, że bardzo łatwo i szybko wnika w głębsze partie skóry; tam pobudza komórki tkanki łącznej do produkcji kolagenu i elastyny. Aloes doskonale poprawia też mikrokrążenie i elastyczność skóry.
  • Aloesowe kosmetyki niezwykle łatwo przygotować w domu, a jeśli masz na parapecie w doniczce własny aloes – masz pewność, że produkt, który wytworzysz we własnej kuchni będzie świeży i o doskonałej jakości.
  • Jeśli zdecydujesz się na samodzielnie robione kosmetyki z aloesu pamiętaj, że najlepiej nadają się do tego rośliny minimum trzyletnie lub (lepiej) pięcioletnie
  • Badania wykazały, że najwięcej cennych składników mają w swoim składzie te z roślin, którym przyszło przebywać przez jakiś czas w niekorzystnych warunkach, dlatego przed zbiorem nie podlewaj aloesu przez około 2 tygodnie, a po obcięciu liści włóż je na około 10 dni do lodówki – wówczas jego miąższ będzie bogatszy w cenne dla skóry składniki.
  • W celach kosmetycznych wykorzystujemy zarówno miąższ aloesu, jak i jego sok. Pierwszy otrzymuje się z przeciętych wzdłuż liści, z których łatwo wówczas po prostu wydłubać bezbarwny, galaretowaty miąższ. Drugi składnik (sok) uzyskamy miażdżąc całe liście i wyciskając je jak pulpę.

DIY – domowe kosmetyki z aloesu

1. Maseczka do skóry suchej z aloesem

Przygotuj napar z rumianku (1 torebkę zalej szklanką wrzątku i zaparzaj rumianek pod przykryciem przez około 10 minut); łyżeczkę ulubionego, odżywczego kremu wymieszaj z łyżką aloesowego miąższu i łyżeczką oliwy z oliwek. Powstałą masę nałóż na buzię i trzymaj przez około 15 minut, a następnie zmyj dokladnie ciepła wodą. Możesz też przemyć twarz sokiem z aloesu.

2. Maseczka do skóry tłustej z aloesem

Ubij białko z 1 jajka na sztywną pianę. Dodaj do niego łyżeczkę miąższu z aloesu i kilka kropel soku z cytryny. Powstałą maskę nałóż na twarz, a po 10-15 minutach zmyj ją ciepłą wodą.

3. Maseczka do cery zmęczonej z aloesem

Zetrzyj na tarce ½ średniej wielkości ogórka i odsącz z niego nadmiar soku. Do ogórka dodaj miąższ aloesowy (około 2-3 łyżeczki). Najlepiej, jeśli obydwa składniki zmiksujesz na gładką masę. Całość możesz uzupełnić kilkoma kroplami ulubionego naturalnego olejku (np. olejkiem z pestek malin, arganowym, z pestek śliwki, jojoba). Nałóż maseczkę na twarz, a po 15 minutach zmyj ciepłą wodą a skórę przemyj sokiem, który pozostał po odciśnięciu ogórka.

Czy wiesz, że…

… jeśli nie masz na parapecie aloesu, możesz nabyć specjalny aloesowy żel, dostępny w większości drogerii (jednym z lepszych jest koreański żel Holika Holika), lub w sklepie ze zdrową żywnością zakupić sok aloesowy i stosować go jako tonik).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *