Bariera hydrolipidowa skóry – co musisz o niej wiedzieć?

Autor: red. TOP TREND

Skóra to największy narząd człowieka o złożonej budowie. Składa się z trzech warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Podstawową funkcją skóry jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami oraz mechanicznymi czy termicznymi uszkodzeniami. Każda z warstw skóry różni się budową i funkcją. Dowiedz się, jaką rolę pełni warstwa hydrolipidowa naskórka oraz jak zapobiegać jej uszkodzeniom. 

Co to jest warstwa hydrolipidowa? 

Warstwa hydrolipidowa znajduje się na powierzchni naskórka tworząc płaszcz ochronny skóry. Składa się przede wszystkim z naturalnie wydzielanego przez skórę łoju, ceramidów, kwasów tłuszczowych, potu i lipidów. Do jej składu dołączają także składniki stosowanych przez nas kremów. W związku z tym, warstwa hydrolipidowa zawiera także tłuszcze i woski.

Jaką funkcję pełni warstwa hydrolipidowa?

Warstwa hydrolipidowa znajdująca się na powierzchni naszej skóry, odpowiada za ochronę przed bakteriami, grzybami i zanieczyszczeniami. Tworzy powłokę, dzięki której do wnętrza organizmu nie dostają się niekorzystne mikroorganizmy. Tworząc warstwę okluzyjną zapobiega utracie wody, a przy tym wysuszeniu i pękaniu naskórka. Odpowiedzialna jest za przenikanie substancji zawartych w kosmetykach w głąb skóry.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa –  przyczyny i objawy

Silne produkty myjące, zawierające mocne detergenty oraz mydło są przyczyną uszkodzeń płaszcza hydrolipidowego. Mydło to składnik, który wraz z wszelkimi zanieczyszczenia, pozbywa się także bariery ochronnej. PH na powierzchni naszej skóry oscyluje w okolicach 4,5-7. Oznacza to, że ludzka skóra ma lekko kwaśny odczyn. Zwykłe mydła i drażniące substancje myjące zawierają zasadowe pH, które ma niekorzystne działanie na warstwę hydrolipidową naskórka. Objawem tego jest ściągnięta, podrażniona i nadwrażliwa skóra. Widoczną oznaką naruszonej bariery hydrolipidowej jest zaczerwienienie skóry oraz drobne krostki na jej powierzchni. Cera staje się poszarzała i nabiera ziemistego kolorytu. Pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia po umyciu lub aplikacji kosmetyku. Skóra staje się podatna na zmiany temperatur – pojawiają się tzw. rumieńce. Do osłabienia bariery hydrolipidowej dochodzi także w wyniku działania bardzo wysokich lub niskich temperatur oraz promieniowania ultrafioletowego (UV).

Ile czasu trwa odbudowa bariery hydrolipidowej?

Skóra regeneruje się samoistnie co miesiąc, a odbudowa płaszcza hydrolipidowego trwa 1-2h.

Jak odbudować barierę ochronną skóry? 

Postaw na minimalistyczną pielęgnację. Unikaj drażniących detergentów z alkoholem oraz wysoko w składzie oraz zawierających mydło, peelingów, szczoteczek myjących, kwasów i kosmetyków z retinolem. Na jakiś czas zrezygnuj z zabiegów kosmetycznych. Stosuj delikatne produkty myjące o fizjologicznym pH np. w formie emulsji, mleczka, olejku. Pamiętaj o nawilżaniu skóry tuż po jej umyciu. Przed aplikacją kremu zastosuj tonik, który przywróci skórze właściwe pH. Wprowadź do codziennej rutyny pielęgnacyjnej produkty zawierające ceramidy, naturalnie występujące w składzie warstwy hydrolipidowej, aminokwasy, witaminy i składniki odżywcze, mocznik. Chroń skórę przed negatywnym wpływem promieni UV stosując kremy z filtrem powyżej SPF 30.