Porady ekspertów od skóry: jak zapobiegać przedwczesnym zmarszczkom

Autor: red. TOP TREND

Geny odgrywają dużą rolę w procesie starzenia, ale istnieje również kilka kroków, które możesz podjąć samodzielnie, aby zapobiec niechcianym zmarszczkom. Poznaj wskazówki dermatologa, jak opóźnić proces starzenia.

W Internecie krąży anegdota, że Kim Kardashian nie uśmiecha się tak często, bo nie chce mieć zmarszczek. Coś w tym jest… Zmarszczki to przecież najgorszy koszmar wielu kobiet, ale brak uśmiechu raczej tak dobrze nie działa, prawda? Rozmawialiśmy z ekspertami od skóry o tym, co jest naprawdę skuteczne- bez względu na to, z jakim genotypem się urodziłaś.

Możesz zrobić wiele, aby zapobiegać zmarszczkom

Rozróżnia się naturalny proces starzenia oraz rodzaj starzenia spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło słoneczne i smog. Naturalny proces starzenia to ciągły proces, który zwykle rozpoczyna się już po 20. To promienie słoneczne najbardziej postarzają naszą skórę. Wiele osób nie wie, że aż 80 procent starzenia się i zmarszczek, które widzimy, to efekt z zewnątrz, a promieniowanie UV pozostaje najważniejszym czynnikiem. Na szczęście jest wiele czynności, które można wykonać, zanim zmarszczki naprawdę zagoszczą na skórze. Najważniejszym jest właśnie ochrona przed UV. Na szczęście dziś istnieją doskonałe kremy, które mają działać przeciwstarzeniowo.
Pamiętaj jednak, że wydawanie dużych pieniędzy na kremy do skóry nie pomaga, jeśli nie stosuje się kosmetyków przeciwsłonecznych. Kolejną opcją antystarzeniową jest retinol, zwany również witaminą A: jest bardzo skuteczny w odmładzaniu skóry, redukując w ten sposób zmarszczki. Serum z dużą zawartością retinolu powinny działać przeciwstarzeniowo na zmarszczki, zwiotczenie skóry i nierówny koloryt skóry.

Nawilżenie i peeling – sposób na zmarszczki

Jeśli masz bardzo suchą skórę, może się wydawać, że masz więcej zmarszczek na skórze niż w rzeczywistości. Dlatego najważniejszą rzeczą, aby uzyskać bardziej miękką i gładszą skórę, jest pozbycie się martwych komórek na powierzchni skóry i stymulowanie jej do stałego, naturalnego nawilżenia i odnowy. Częste stosowanie dobrego peelingu usunie wiele martwych komórek naskórka, a przez to wszystkie kremy wnikną również głębiej w skórę. Pamiętaj też, że jeśli chodzi o zmarszczki, trzeba dbać nie tylko o wygląd zewnętrzny. Jeśli wierzyć ekspertom od skóry, aktywność fizyczna i dieta również odgrywają dużą rolę.

Cztery wskazówki, które opóźniają proces starzenia:

 1. Unikaj palenia, ogranicz spożycie alkoholu
  To, że dym i alkohol są szkodliwe dla skóry, nie jest niczym nowym. Ale dlaczego? Dym zmniejsza zarówno krążenie krwi, jak i zdolność skóry do samoregeneracji. Skóra staje się w ten sposób opuchnięta, a zmarszczki szybciej się rozwijają. Palenie powoduje pogorszenie stanu skóry, a ponieważ wielu palaczy może również mieć pryszcze i trądzik, skóra będzie miała trwałe blizny i uszkodzenia.
  Alkohol może również przyspieszyć proces starzenia, ponieważ odwadnia skórę, co może prowadzić do powstawania kolejnych zmarszczek. Przy większym i regularnym spożywaniu alkoholu elastyczność skóry słabnie, a zmarszczki mogą pozostać na skórze na stałe.
 2. Jedz przeciwutleniacze!
  Jeśli chodzi o to, co należy jeść, aby zapobiec zmarszczkom, najczęściej zaleca się tzw. przeciwutleniacze. Substancje te neutralizują wolne rodniki, które są częścią procesu starzenia. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze to ciemnozielone warzywa, takie jak jarmuż, jagody, zielona herbata.
 3. Dobrze się wysypiaj
  Czy wiesz, że sen również ma wiele do zaoferowania w kwestii Twojej młodości? Podczas snu układ nerwowy zmienia się z układu współczulnego, który jest dominujący na jawie, na układ przywspółczulny. Przywspółczulny układ nerwowy zwiększa ukrwienie skóry, umożliwiając jej skuteczniejszą naprawę.
 4. Mniej stresu
  Wiemy, ze czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale warto wiedzieć, że poziom stresu ma również wpływ na jakość skóry. Kiedy się stresujesz, twój mózg uwalnia zwiększone ilości kortyzolu, hormonu stresu. Może to powodować zwiększone tworzenie się sebum, pryszcze i wypadanie włosów. Pod wpływem stresu skóra staje się bardziej wrażliwa i mniej odporna. Znajdź sposób na wyciszenie się w ciągu dnia lub przed snem: czytaj, rób ćwiczenia oddechowe, uprawiaj jogę. Warto!