Co zawiera krem nawilżający? Kwas hialuronowy, kolagen i inne składniki nawilżające

Autor: red. TOP TREND

jak działa krem nawilżający?

Krem nawilżający to nieodzowny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Należy go stosować, wprawdzie z różnym natężeniem, niezależnie od rodzaju cery, ponieważ każda skóra potrzebuje nawilżenia. Zastanawiałyście się kiedyś, jak działa krem nawilżający? Jakie składniki nadają mu takie właściwości?

Jak działa krem nawilżający?

Krem nawilżający ma za zadanie poprawić bilans wodny w skórze. Co to właściwie znaczy? Wcale nie wprowadzenie wody do naskórka, lecz ograniczenie jej ucieczki. W jaki sposób? Poprzez wzmocnienie barier skórnych, które utrudniają odparowywanie wody, i zwiększenie potencjału wiązania jej w skórze. Zwykle kremy nawilżające łatwo się wchłaniają i przynoszą natychmiastowe efekty w postaci miękkiej i gładkiej cery. Natychmiastowe, a dzięki zawartości składników nawilżających ‒ także długotrwałe.

Składniki nawilżające w kremach

Do najpopularniejszych substancji o tym działaniu należą:

Kwas hialuronowy

Występuje w organizmie. To glukozaminoglikan, który razem z kolagenem i elastyną buduje strukturę skóry. Niestety, z biegiem lat jego stężenie w skórze zmniejsza się, a wraz z nim maleje zawartość wody. Chociaż cząsteczki kwasu hialuronowego, który występuje w kremach nawilżających, są za duże, aby przeniknąć do skóry, to kwas hialuronowy uchodzi za jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających. Jego cząsteczki wytwarzają na skórze film wodny i przenikają w głąb naskórka, gdzie wiążą wodę.

Kolagen

Występuje w organizmie. To białko, które nadaje naskórkowi sprężystość i elastyczność. Zastosowanie kosmetyczne ma hydrolizat kolagenu, który pozostawia na skórze film o działaniu zapobiegającym odwodnieniu.

Gliceryna

To alkohol trójwodorotlenowy, który przenika przez warstwę rogową naskórka i dociera do przestrzeni międzykomórkowej. W kosmetykach występuje w roli substancji nawilżającej lub emolientu. Uwaga: działanie gliceryny zależy od jej stężenia ‒ nawilża od 3 do 25 procent i odwadnia od 25 procent.

Wazelina

To mieszanina węglowodorów. Jako emolient działa zmiękczająco i wygładzająco. Dzięki temu, że tworzy na skórze film ochronny, zapobiega jej wysuszaniu.

Mocznik

To produkt metaboliczny białek, który znajduje się w moczu i pocie. Ma właściwości nawilżające, gdy jego zawartość w kremie nie przekracza 10 procent.

Parafina

To substancja pozyskiwana z ropy naftowej. Pozostawia na skórze film ochronny, który zapobiega odwodnieniu.

Silikony

To polimery krzemoorganiczne. Pozostawiają na skórze film, który nie przepuszcza wody i nie zaburza wymiany gazowej.

Ceramidy

Związki chemiczne z grupy lipidów, które stanowią budulec cementu komórkowego. Ponieważ ich zawartość maleje z wiekiem, warto uzupełniać niedobory poprzez stosowanie odpowiednich kremów nawilżających. Ceramidy syntetyczne przywracają skórze właściwy poziom nawilżenia.

Skwalen

To cząsteczka z grupy węglowodorów. Chroni skórę przed odwodnieniem i zabija bakterie.

Chitozan

Pochodna chityny. Pozostawia na skórze film wodoszczelny.

Glikol propylenowy

Pozostawia na skórze film, który nie przepuszcza wody. Niestety, może przenikać przez skórę i kumulować się w wątrobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *