Domowe sposoby na pot. Jak zmniejszyć potliwość?

Autor: red. TOP TREND

Nasze gruczoły potowe potrafią czasem wymknąć się spod kontroli, a każdy z nas dobrze wie, że nadmierna potliwość to problem nie tylko natury zdrowotnej, ale też estetycznej. Jak pozbyć się tej kłopotliwej przypadłości? Czasami wystarczą tylko domowe sposoby. Sprawdź, które z nich warto przetestować.

Nadmierna potliwość pach, dłoni, czy stóp to dolegliwość, która najczęściej pojawia się latem, choć w niektórych przypadkach tego typu problem może utrudniać normalne funkcjonowanie przez cały rok. Jak z nim walczyć? Co zrobić, żeby zmniejszyć potliwość? Czy antyperspirant to zawsze wystarczające rozwiązanie? A może warto postawić na domowe sposoby na pot?

Dlaczego pocimy się zbyt dużo?

Przyczyny nadmiernego pocenia się są naprawdę różne. Dzieli się je na przyczyny pierwotne oraz wtórne, czyli genetyczne oraz takie, które są wynikiem czynników zewnętrznych. Na szczęście w większości przypadków da się je zdiagnozować, zminimalizować lub wyleczyć.

Czynniki, które mogą powodować, że pocimy się bardziej to:

 • nadczynność tarczycy i inne problemy hormonalne,
 • dojrzewanie, przekwitanie i inne zmiany hormonalne,
 • zbyt wysoka masa ciała, czyli otyłość,
 • nieodpowiednia dieta np. ze zbyt dużą ilością przypraw,
 • czynniki emocjonalne np. długotrwały stres lub ból,
 • nadużywanie alkoholu, zatrucia alkoholem,
 • wysoka gorączka w trakcie choroby.

Warto przy tym pamiętać, że pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek fizyczny, stres czy po prostu wysoką temperaturę – nie ma sensu więc przejmować się, gdy po ciężkim dniu czujemy się nieświeżo. Wtedy powinna wkroczyć odpowiednia higiena i problem rozwiąże się sam. Gorzej, gdy pocimy się nadmiernie i trudno nam nad tym zapanować.

DOMOWE SPOSOBY NA NADMIERNE POCENIE SIĘ

Dezodorant, antyperspirant i inne kosmetyki

Kiedy uświadomimy sobie, że mamy problem z nadmierną potliwością, najczęściej sięgamy po kosmetyki i jest to całkiem dobra droga. Do wyboru mamy tak naprawdę dwa produkty zmniejszające nadmierną potliwość – dezodoranty lub antyperspiranty. Ich działanie jest nieco inne.

 1. Dezodorant – hamuje namnażanie się bakterii i (dzięki odpowiedniej kompozycji zapachowej) minimalizuje nieprzyjemny zapach potu.
 2. Antyperspirant – działa na przyczynę, bo zapewnia świeżość, hamując pracę gruczołów łojowych i wydzielanie potu.

Możemy wykorzystać też:

 • zmniejszające pocenie się żele pod prysznic i płyny do kąpieli,
 • specjalne spraye zapobiegające nadmiernemu poceniu się,
 • suplementy diety wspomagające pracę gruczołów potowych,
 • zasypki do stóp, talk i pudry, które pochłaniają nadmiar potu.

Pamiętajmy jednak, że dezodoranty, antyperspiranty itp. nigdy nie zastąpią odpowiedniej higieny. Czasami warto zainteresować się też przyczynami nadmiernej potliwości niż tylko maskować pot i brzydki zapach.

Zioła zmniejszające pocenie się

Dobrym, domowym sposobem na zmniejszenie pocenia się jest zastosowanie odpowiednich mieszanek ziół. Picie ziołowych herbatek to sposób na oczyszczanie organizmu od wewnątrz, co przekłada się na lepsze zdrowie, lepszą pracę gruczołów potowych i świeżość.

Zioła, które mogą pomóc na pocenie się to:

 • szałwia lekarska – działa ściągającą i odkażająco, a wypijana przynajmniej 2-3 razy dziennie normalizuje pracę gruczołów potowych;
 • rumianek pospolity – również działa ściągająco i odkażająco, a (co ciekawe) często jest składnikiem mydeł przeciwbakteryjnych;
 • kora dębu – przygotowany z niej napar można stosować do kąpieli i nacierania potliwych miejsc, bo łagodzi stan zapalne, zmniejsza pocenie i działa przeciwbakteryjnie, a także ściągająco;
 • pokrzywa – ta z kolei pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, więc warto pić ją regularnie, bo wprowadza równowagę w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *