Gąbka konjac to akcesorium służące do oczyszczania twarzy. Może być stosowana zarówno rano – przed położeniem makijażu, jak i wieczorem – w celu wykonania demakijażu. Gąbka konjac podnosi wydajność preparatów oczyszczających, dlatego należy zmniejszyć ich ilość podczas demakijażu twarzy. Jakie inne właściwości ma gąbka konjac i jaki jest jej skład? Jak jej używać? Czy gąbka konjac jest trwała i jak rozpoznać, czy jest oryginalna? Jakie są rodzaje gąbki konjac?
Gąbka konjac – skład i właściwości
Jest produkowana z byliny (Amorphophallus konjac), która pochodzi z Azji i rośnie w górach. Roślina ma odczyn zasadowy, a tym samym właściwości myjące. Zawiera wiele witamin (A, B1, B6, B12, C, D, E i kwas foliowy), minerałów (cynk, fosfor, żelazo i miedź) oraz składników odżywczych (węglowodany i białko).
Bylina była wykorzystywana jako lek już 1500 lat temu w Japonii. Dopiero później odkryto, że równie skutecznie pielęgnuje skórę. Gąbka konjac najlepiej zadba o cerę tłustą, trądzikową i mieszaną.
Oryginalna gąbka konjac nie zawiera żadnych mikroorganizmów oraz jest pozbawiona jakichkolwiek bakterii i zanieczyszczeń. Jej stosowanie nie uszkadza naskórka, za to masuje skórę, wspomaga odnowę komórek i pobudza przepływ krwi.
Gąbka konjac – jak jej używać?
Aby prawidłowo stosować gąbkę konjac, należy przestrzegać następującej instrukcji:
- Gąbka konjac wymaga przechowywania w przewiewnym miejscu w łazience. Najlepiej powiesić ją na wszytym sznureczku lub umieścić w szafce. Gąbki nie wolno zostawiać w kabinie prysznicowej ani w innym wilgotnym miejscu, ponieważ to przyspieszy jej rozkład.
- Przed użyciem gąbki konjac należy zamoczyć ją w ciepłej wodzie. W tym celu można umieścić ją w kubeczku lub pod strumieniem bieżącej wody. Delikatnie uciskajmy ją w wodzie, aby zwiększyła swoją objętość.
- Wreszcie przystępujemy do mycia twarzy (lub ciała, ale wtedy musimy zaopatrzyć się w osobną gąbkę konjac). Delikatnymi, kolistymi ruchami masujemy twarz gąbką, a tym samym oczyszczamy ją i odświeżamy oraz wspomagamy odnowę komórek. Jeżeli chcemy użyć gąbki konjac do demakijażu, powinniśmy zastosować mniejszą ilość kosmetyku niż zazwyczaj, a jeśli naszym celem jest oczyszczenie twarzy po nocy, nie musimy korzystać z żadnego dodatkowego preparatu.
- Kiedy skończymy oczyszczanie twarzy, powinniśmy delikatnie wycisnąć z gąbki wodę i resztki zastosowanego preparatu do demakijażu. Gąbki konjac nie należy wyżymać ani wykręcać, ponieważ to skróci jej żywotność; wystarczy lekko ją wycisnąć.
- Po każdym użyciu wieszamy gąbkę na sznureczku lub pozostawiamy na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.
Czy gąbka konjac jest trwała?
Według zaleceń producenta, gąbka konjac nadaje się do użytku przez maksymalnie 3 miesiące. Należy ją wymienić, kiedy zacznie się kruszyć i po prostu wyglądać na zużytą. Gąbkę konjac można prać w 60° Celsjusza i sterylizować poprzez umieszczenie jej w garnku z gotującą się wodą. Ponieważ jest biodegradowalna, po użyciu może służyć jako wypełnienie dna doniczki, które zatrzymuje wodę.
Rodzaje gąbki konjac
Obok klasycznej gąbki konjac istnieją jej następujące rodzaje:
- Gąbka konjac z bambusowym węglem drzewnym – przeznaczona do cery tłustej i skłonnej do wyprysków oraz polecana zwłaszcza nastolatkom.
- Gąbka konjac z zieloną glinką – sprawdzi się w przypadku cery zarówno tłustej, normalnej, jak i mieszanej. Skutecznie oczyszcza pory.
- Gąbka konjac z czerwoną glinką – nawilża i dodaje blasku, o czym przekonają się zwłaszcza osoby o cerze wrażliwej i suchej.
- Gąbka konjac z różową glinką – dedykowana skórze wrażliwej i delikatnej, która często jest wystawiana na działanie promieniowania UV.
Oryginalna gąbka konjac – jak ją rozpoznać?
Ponieważ gąbka konjac stale zyskuje na popularności, produkuje ją wielu producentów. Godni zaufania są między innymi Konjac Sponge Co., Sephora i YASUMI. Ponadto lepszej jakości można spodziewać się po gąbce konjac wyprodukowanej w Japonii lub Korei niż w Chinach.
Dodaj komentarz