Pieczenie, swędzenie, plamki, krostki ‒ w taki sposób skóra wrażliwa reaguje na każdą zmianę kosmetyku do ciała, proszku do prania, a nawet wody. Trudne jest życie ze skórą panikarą, ale możliwe. Jak pielęgnować skórę wrażliwą oraz jak ją odróżnić od skóry alergicznej i naczynkowej?
Skóra wrażliwa to ja
To ja, skóra wrażliwa. Nazywają mnie panikarą, bo na wszystko, co mnie spotyka, reaguję w przesadny sposób. Nie znoszę wody chlorowanej, kosmetyków na bazie silnych substancji ani nagłych zmian temperatury. Podczas gdy pozostałe rodzaje skóry łatwo adaptują się do nowych warunków, ja swędzę, piekę, napinam się, czerwienię albo dostaję plam i krost. Dlaczego? Mama mówi, że mam zaburzone mechanizmy obronne, ponieważ mój naskórek nie jest dostatecznie nawilżony lub moją warstwę hydrolipidową uszkodziły niewłaściwie dobrane kosmetyki, ale nie wiem, co to znaczy. Wiem tylko tyle, że na wszystko, co nowe, reaguję zaraz po zetknięciu się ze złą substancją (mama mówi „podrażniającą‟).
Cieszycie się, że nie na was spadła klątwa skóry wrażliwej, prawda? Muszę was zmartwić: każda z was ‒ i ty, skóro sucha, i ty, tłusta ‒ może stać się wrażliwa. Wrażliwość to równie dobrze cecha nabyta. I tak ‒ na substancję drażniącą skóra sucha zareaguje przesuszeniem, pieczeniem lub pojawieniem się niewielkich, czerwonych plamek, a mieszana i tłusta ‒ pieczeniem, łuszczeniem albo powstawaniem dużych, plackowatych zaczerwienień.
Zwykle występuję u osób o jasnej karnacji i jasnych włosach, ale strzeżcie się wszyscy, bo nie ma reguły.
Jak odróżnić skórę wrażliwą od skóry alergicznej i naczynkowej?
Szybkość reakcji na substancję drażniącą
Skóra wrażliwa reaguje na substancję drażniącą w ekspresowym tempie, a skóra alergiczna ‒ ze sporym opóźnieniem, bo dopiero po 12-72 godzinach od momentu ich zetknięcia się ze sobą.
Rodzaj substancji drażniącej
Skóra alergiczna to tylko jeden z wielu objawów alergii, która jest chorobą całego organizmu i wynika z braku odporności. Chociaż reakcja skóry alergicznej bywa identyczna z reakcją skóry wrażliwej, to tę pierwszą może podrażniać znacznie więcej czynników. Podczas gdy skóra wrażliwa reaguje przesadnie jedynie na składniki kosmetyków i środków czystości, z którymi ma kontakt, oraz na zmianę pogody i wody, jednym słowem ‒ tylko na to, co fizycznie się z nią zetknęło, to objawami alergii mogą być równie dobrze produkty spożywcze, pyłki roślin, roztocza oraz sierść i odchody zwierząt.
Ponieważ możliwości jest tak wiele, a skóra alergiczna reaguje na substancję drażniącą z opóźnieniem, bardzo trudno ustalić alergen. Aby to zrobić, należy odstawiać potencjalne alergeny pojedynczo, jeden po drugim. Określenie substancji drażniącej to dopiero pierwszy krok do wyleczenia się z alergii; kolejne to zmiana kosmetyków i podjęcie terapii farmakologicznej. W przypadku skóry wrażliwej dużo łatwiej odgadnąć, dlaczego doszło do niepożądanej reakcji skórnej. Wreszcie ktoś ma gorzej niż skóra wrażliwa!
Jak odróżnić skórę wrażliwą od skóry naczynkowej?
Skóra naczynkowa jest wrażliwa, jeśli nie nadwrażliwa, ponadto obie reagują na pewne zjawiska zaczerwienieniem. W przypadku skóry naczynkowej te zjawiska to jedynie niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, gwałtowne zmiany temperatury) i czynniki udające warunki atmosferyczne, takie jak nawiew z klimatyzacji. Ponadto skóra wrażliwa reaguje na substancje drażniące na wiele sposobów (wspomniane swędzenie, pieczenie, napięcie, zaczerwienienie, powstawanie plam lub krost), a skóra alergiczna jedynie zaczerwienieniem i popękanymi naczynkami.
Dodaj komentarz