Smog, zanieczyszczenia, blue light, promieniowanie sÅ‚oneczne… to wszystko już znamy. Od jakiegoÅ› czasu skóra musi borykać siÄ™ z nowym problemem: to dermatologiczne, niekorzystne zmiany powstaÅ‚e w wyniku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Dowiedz siÄ™, jak wyglÄ…da efekt maskne i jak siÄ™ go pozbyć z twarzy.Â
Maskne – co to jest?
Termin „maskne” jest oczywiÅ›cie Å›wieżo utworzony i być może nie wszyscy siÄ™ z nim spotkali. PowstaÅ‚ w przez poÅ‚Ä…czenie 2 angielskich słów: mask (maseczka) i acne ( trÄ…dzik). Pewnie już zatem domyÅ›lasz siÄ™, że maskne to rodzaj trÄ…dziku, który nie ma podÅ‚oża dermatologicznego, lecz mechaniczne, bowiem jest spowodowany nieustannym, dÅ‚ugim noszeniem maseczki na twarzy.
Pandemia i związany z nią nakaz zasłaniania nosa i ust sprawił, że często chodzimy w maseczkach. Mnóstwo osób musi nosić maseczki przez wiele godzi (np. ze względu na zawód, jaki wykonują i nieustanny kontakt z klientem). Maskne objawia się trądzikiem właśnie w tych partiach twarzy, które są schowane za maseczką. To problem skórny, który należy zwalczać. Niektórzy z nas nawet zakładając maskę do czasu do czasu ma kłopoty z cerą. Czy da się temu zaradzić?
Jak wygląda efekt maskne na skórze?
Wspomnieliśmy, że nieestetyczne zmiany, tzw. efekt maskne gdzie do twarzy przylegała maseczka, czyli na policzkach, brodzie i nad ustami. Są to najczęściej:
- zaskórniki otwarte (tzw. wągry),
- zaskórniki zamknięte (bolesne grudki podskórne)
- rozszerzone lub popękane naczynka.
Dlaczego skóra pod maską reaguje niedoskonałościami?
Po pierwsze, pod maseczkÄ… nie ma odpowiedniej wentylacji – materiaÅ‚, z którego jest wykonana powinien być jak najmniej przepuszczalny, dlatego powietrze także dociera do skóry w mniejszym stopniu. Maseczki sÄ… najczęściej wykonane z tworzywa syntetycznego, które nie jest dla naszej skóry odpowiednie. Niestety wiÄ™ksza część maseczek ochronnych jest z nich wykonana. Problemem mogÄ… być również substancje do wybarwiania tkanin – przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym kontakcie ze skórÄ… mogÄ… siÄ™ przyczynić do alergii kontaktowych.
Ściśle przylegające do skóry maseczki przez kilka godzin, mogą być przyczyną powstawania podrażnień, otarć, które zwiększają ryzyko nadkażenia skóry.
Jak zapobiegać i pozbyć się maskne?
Przede wszystkim – jeÅ›li już na twojej buzi pojawiÅ‚y siÄ™ wymienione niedoskonaÅ‚osci – wylecz je. Stosuj kremy do twarzy na niedoskonaÅ‚oÅ›ci, ale pamiÄ™taj, aby byÅ‚y one jednoczeÅ›nie nawilżajÄ…ce. Nie rozdrapuj i nie wyciskaj krostek, ponieważ pod maskÄ… wytworzy siÄ™ stan zapalny, który tylko zaogni dermatologiczne problemy. Przemywaj twarz delikatnym tonikiem, który zwalczy niedoskonaÅ‚oÅ›ci, ale nie podrażni i nie wysusza skóry. Na uporczywe krostki możesz zastosować żel punktowy, specjalny an zmiany trÄ…dzikowe. Pomoże ci pozbyć siÄ™ istniejÄ…cych krostek. NakÅ‚adaj go punktowo nie tylko za dnia pod maseczkÄ™, lecz także na noc, aby zmniejszyÅ‚ krostki.
Jeżeli nosisz maseczki jednorazowe, wymieniaj ją na nową po kilku godzinach noszenia: jest ona bowiem wykonana z materiału syntetycznego i może powodować stany zapalne.
Wielorazowe, materiałowe maski powinnaś z kolei prać lub odparzać po każdym użyciu. Minimalna temperatura to 60 stopni Celsjusza (wtedy giną wirusy i bakterie). Używaj do tego celu delikatnych środków piorących. Pamiętaj, też, aby dodatkowo taką maseczkę wyprasować. Nie masz zbyt wiele czasu, by uprać maseczkę? Możesz po prostu użyć parownicy.Pamiętaj też, by dbać o higienę i nie dotykać twarzy brudnymi rękoma, a podczas noszenia maseczki staraj się, aby twój makijaż był lekki, lub (najlepiej) zerowy: unikaj stosowania ciężkich, komedogennych podkładów, które dodatkowo utrudniają oddychanie skórze.
Dodaj komentarz