Tonik, hydrolat czy emulsja – sprawdź, co dadzą Twojej skórze

Autor: red. TOP TREND

Tonik to zapomniany kosmetyk. Stał się niedoceniany, gdy wyparł go płyn micelarny – w opinii wielu – wszechstronny kosmetyk oczyszczający, tonizujący i usuwający makijaż. Z czasem okazało się że niestety rola miceli jest trochę zbyt przeceniana, a tonik jest niezastąpionym elementem pielęgnacji. Sprawdź, dlaczego Twoja skóra go potrzebuje i czym jeszcze możesz ją tonizować. 

Tonik do twarzy – dlaczego jest ważny?

Tonik do twarzy to kosmetyk, który nakładamy na skórę za pomocą nasączonego nim wacika. jest wodnista esencją, którą się stosuje tuż po oczyszczaniu twarzy. Tonik koi, uspokaja, tonizuje skórę, przywraca jej odpowiednie pH i kwasowość. Jest nieodzownym punktem, w codziennej pielęgnacji cery. Tonik do twarzy:

  • równoważy pH skóry
  • uspokaja ją, koi, odświeża
  • dostarcza dodatkowych składników pielęgnacyjnych
  • zwiększa chłonność skóry, przygotowuje ją na przyjęcie kremu lub serum
  • poprawia koloryt i dodaje skórze witalności
  • usuwa resztki makijażu i zanieczyszczeń, których nie zmył płyn micelarny, mleczko, żel itp

Oprócz toniku możesz sięgnąć po inne kosmetyki o podobnym działaniu i przeznaczeniu Należą do nich w pełni naturalne wody roślinne, czyli hydrolaty oraz nieco bardziej gęste, bogate w składniki odżywcze emulsje, cieszące się dużą popularnością w Azji. Jak działają na skórę? Czy warto je włączyć do pielęgnacji?

Co zamiast toniku – hydrolat do twarzy 

Hydrolat to efekt destylacji rośliny parą wodną. Woda zawiera składniki i właściwości rośliny, z której powstaje. Hydrolaty wytwarza się niejako przy okazji tworzenia olejków eterycznych. Do niedawna nikt nie badał ich właściwości. Na szczęście to się zmieniło i świat dowiedział się o mocy delikatnych wód roślinnych – te subtelne esencje mają wielką moc pielęgnacji. Doskonale tonizuja i nadają skórze odpowiednie pH, a jednocześnie pielęgnują i dostarczają cennych substancji pochodzących z roślin, z których pochodzą. Każdy hydrolat ma inne działanie i właściwości. ich zaletą jest też to, że możesz je aplikować także na ciało, dłonie, włosy. Są świetnym dodatkiem do domowych kosmetyków, masek z glinki czy olejkowych mgiełek na włosy. Warto włączyć je do codziennej pielęgnacji – to eliksiry o wielkiej mocy.

Najpopularniejsze hydrolaty do twarzy

  • różany
  • neroli
  • lawendowy
  • z czystka

Co zamiast toniku – emulsja do twarzy 

Emulsja do twarzy wygląda trochę jak gęsty tonik Przypominana bardzo rozwodnione serum do twarzy. Jest trochę cięższa niż tradycyjny tonik, a przez to bogatsza – zawiera składniki pielęgnujące o konsystencji, która nie pasuje ani do toniku, ani do hydrolatu.

Emulsja do twarzy jest ukochanym kosmetykiem Koreanek. Znamienne, że nie stosują jej jako zamiennik, toniku, ale jako dodatkowy element pielęgnacji, czyli najpierw wykonują demakijaż, następnie myją twarz delikatną pianką lub żelem, nakładają na buzię tonik,a gdy ten wsiąknie w skórę – dodatkowo aplikują emulsję.

Dopiero po tym nadchodzi pora na serum i krem do twarzy Emulsja jako dodatkowy składnik pielęgnujący jest bardzo dobrym pomysłem zwłaszcza dla tych, którzy żyją w dużych, zatłoczonych i zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich. Wnika głęboko w skórę, a tonik nasila jej wchłanialność. Emulsja może mieć dodatkowe składniki pielęgnujące, które są dużym wsparciem dla skóry o szczególnych potrzebach. Dodatkowo dzięki gęstości emulsja chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *