Naturalna pielęgnacja twarzy tylko z pozoru jest prosta i nieskomplikowana. W istocie to doskonale przemyślane produkty, o świetnym składzie i działaniu, które pozytywnie wpływają na cerę. Naturalne kosmetyki bardziej niż inne mogą pomóc na schorzenia, takie jak trądzik czy nadmierna suchość cery. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ producenci potrafią przyciągać ładnym, sugerującym styl bio opakowaniem i napisem „eko”, lecz często oferowany produkt nie będzie się różnił niczym od produktów syntetycznych. Naturalne kosmetyki stają się coraz bardziej popularne – podpowiadamy które z nich wybrać i jakie składniki w naturalnych kosmetykach są najlepsze.
1. Naturalne kosmetyki do mycia twarzy
Chyba nikt nie wyobraża sobie pielęgnacji cery bez mycia twarzy. Warto pamiętać, że płyn micelarny – nawet ten skomponowany z naturalnych, doskonałej jakości składników to za mało, by dobrze oczyścić skórę z makijażu, zanieczyszczeń, toksyn czy sebum.
Jednymi z najpopularniejszych i najchętniej polecanych produktów do mycia są naturalne żele do mycia twarzy: działają one delikatniej niż tradycyjne kosmetyki. Ostatnio silną konkurencją dla naturalnych zeli są delikatne pianki myjące oparte na naturalnych, bio, wegańskich składnikach. Królują w nich wyciągi z naturalnych olejków i roślinne wyciągi (ekstrakty z aloesu, irysa, żurawiny, borówek, lawendy), a także kwas hialuronowy oraz woda morska. Producenci kosmetyków naturalnych wydają całe serie kosmetyków do różnych dolegliwości skórnych.
Jednym z doskonałych, niedrogich i świetnie działających na każdy rodzaj skóry środków do mycia twarzy jest czarne mydło (np. dudu osun), które powstaje z oliwek. Rewelacyjnie oczyszcza i pobudza procesy odnowy skóry. Dostępne są różne wersje czarnego mydła, np. z dodatkiem olejku laurowego bądź arganowego. Mydło nie zaburza pH skóry, nie wysusza i doskonale oczyszcza cerę.
2. Naturalne kosmetyki do tonizowania twarzy
Zwieńczeniem każdego mycia twarzy powinna być aplikacja toniku. Wiele osób w ogóle rezygnuje z tonizowania twarzy, ponieważ firmy kosmetyczne przekonują nas, że płyn micelarny w pełni wystarczy do w celu przywrócenia odpowiedniego pH skórze. Niestety okazuje się, że niepozorny tonik to jeden z ważniejszych i niezastąpionych krokóœ w codziennej pielęgnacji skóry. Nie tylko przywraca PH skórze i tonizuje ją, zmiękcza, i uspokaja, ale również jego składniki aktywne wnikają głębiej pod powierzchnię skóry i zwiększają jej chłonność. W naturalnej pielęgnacji można użyć również hydrolatu, czyli wody roślinnej, która powstaje w procesie destylacji świeżych roślin za pomocą pary wodnej. Gwiazda wśróð naturalnych toników jest hydrolat różany: świetnie nadaje się do nawilżenia i wygładzenia twarzy, działa kojąco, odmładzająco i antyoksydacyjnie. Innym popularnym hydrolatem jest wyciąg z oczaru, kwiatu pomarańczy i lawendy. Wybierając tonik lub hydrolat, uważaj, aby w swoim składzie nie posiadał alkoholu, gdyż ma on działanie wysuszające, może też podrażniać skórę.
3. Naturalne kosmetyki – demakijaż
W ostatnim czasie bardzo modne jest oczyszczanie twarzy za pomocą oleju. Zabieg ma pradawną tradycję i w dzisiejszych czasach wraca do łask, ponieważ okazuje się, że olejki doskonale usuwają z buzi tłusty podkład, sebum i zanieczyszczenia, a dodatkowo dbają i odmładzają skórę. Tłusty olej rewelacyjnie ściąga nawet mocny makijaż i wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone w ciągu dnia. Zabieg nazywa się OCM – jeśli chcesz wiedzieć, jak wykonać demakijaż olejami – wystarczy znaleźć w internecie filmik, jakich wiele zamieszczają popularne vlogerki.
W skrócie taki proces wygląda następująco: moczysz twarz, najlepiej w cieplejszej wodzie (niektórzy używają do tego hydrolatu), nakładasz olejek i masujesz, potem ściągasz całość przy pomocy ściereczki z mikrofibry i płuczesz twarz zimną wodą. Czynność powtarza się kilka razy, aby dokładnie umyć twarz i wyzbyć ją z zanieczyszczeń. Warto wspomnieć, że masaż wykonywany podczas OCM działa na skórę odmładzająco. Zmycie oleju jest bardzo ważne, ponieważ resztki zalegającego na buzi olejku działają komedogennie i zapychają pory skóry.
Wiele gotowych mieszanek robionych jest niestety na parafinie, a to pochodna ropy naftowej – naturalny ale niekoniecznie miły dla skóry składnik. Kupując gotowy produkt, uważaj, aby nie było jej w składzie, ponieważ ma działanie zapychające. Jeśli nie lubisz metody OCM – sięgnij po micelarne, naturalne płyny do demakijażu: wiele z nich poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem.
Dodaj komentarz