Właściwości i zastosowanie gliceryny. Czy wysusza skórę?

Autor: red. TOP TREND

W składach kosmetyków często możemy znaleźć glicerynę, ponieważ wpływa zarówno na ich trwałość, jak i konsystencję. Jest to jednak kontrowersyjny składnik – jedni mówią, że dogłębnie nawilża, drudzy, że przesusza skórę. Jaka jest prawda? Jak działa gliceryna w kosmetykach?

Gliceryna, zwana także glicerolem, to alkohol trójwodorotlenowy. Jest produktem ubocznym procesu produkcji mydła. To gęsta, bezzapachowa, bezbarwna ciecz o słodkim smaku. Rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Popularny składnik wielu kosmetyków do twarzy, włosów i ciała. Znajduje się w kremach, maskach, szamponach czy odżywkach. Ze względu na sposób pozyskiwania glicerynę dzielimy na naturalną i syntetyczną. Ta pierwsza pozyskiwana jest z mydła, a druga z propylenu, czyli pochodnej benzyny.

Właściwości kosmetyczne gliceryny

To popularny i niezwykle tani surowiec wykorzystywany do wyrobu kosmetyków. Bardzo dobrze pochłania wodę i nie rozpuszcza się w tłuszczach, jednak tłuszcze rozpuszczają się w nim. Jego właściwości wykorzystywane są w kremach i pomadkach, ponieważ zapobiega wysychaniu i ma dobry wpływ na ich formułę. To konserwant, dzięki któremu aktywność drobnoustrojów jest znikoma. Z łatwością wnika w najgłębsze warstwy naskórka, ułatwiając transport substancji aktywnych do wnętrza skóry.

Dzięki glicerynie kosmetyki są w stanie:

  • dostarczyć wodę do naskórka i zatrzymać ją wewnątrz,
  • zapewnić długotrwałe nawilżenie i odżywienie,
  • poprawić jędrność i elastyczność skóry,
  • wygładzić zrogowaciałe fragmenty ciała,
  • zapobiec powstawaniu zmarszczek i bruzd,
  • zabezpieczyć końcówki włosów przed rozdwajaniem,
  • przyspieszyć procesy regeneracji skóry,
  • nadać włosom i skórze zdrowego, naturalnego blasku.

Zastosowanie gliceryny w kosmetyce

Gliceryna stosowana jest w:

  • Kremach nawilżających do ciała i twarzy – wiąże wodę wewnątrz naskórka, więc zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry, bo nawet do 24 godzin. Zwiększa elastyczność skóry i dodaje jej gładkości,
  • Kremach do rąk i stóp – zmiękcza zrogowaciały naskórek, łagodzi podrażnienia i koi rany,
  • Kremach do cery dojrzałej – uelastycznia i napina skórę, wygładzając zmarszczki i bruzdy. Przyspiesza procesy regeneracyjne, a także nawilża nawet ekstremalnie odwodnioną cerę,
  • Kremach ochronnych – sprawdza się szczególnie zimą, ponieważ chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, jak mróz czy wiatr,
  • Produktach do włosów – wzmacnia i odżywia osłabione końcówki, zapobiega wypadaniu włosów i sprawia, że są naturalnie błyszczące.

Gliceryna używana w przemyśle kosmetycznym najczęściej pozyskiwana jest w sposób syntetyczny, jednak nie ma to żadnego wpływu na nasz organizm. Znajdziesz go w składzie pod nazwą Glycerin. Jeżeli szukasz gliceryny pochodzenia zwierzęcego, szukaj jej pod nazwą Glycerin vegetal. Producenci nie mają obowiązku podania informacji, w jaki sposób wytworzony został składnik.

Jak stosować glicerynę?

Możesz kupić ją w aptece w czystej postaci. Jest tania i łatwa w użyciu. Dodaj ją do maski do włosów DIY lub stwórz z niej bazę pod cienie do powiek. Wymieszaj ją z wodą w proporcjach 1:3. Gliceryna nadaje się do pielęgnacji każdego typu cery, lecz najlepiej sprawdzi się na skórze suchej, odwodnionej, atopowej i dojrzałej.

To substancja pomocnicza, która występuje w preparacie w odpowiednim stężeniu, współgrając z innymi składnikami, np. olejami. W ten sposób wspomaga naturalną barierę hydrolipidową naskórka.

Czy gliceryna jest bezpieczna?

Jest nietoksyczna i ma obojętny wpływ na organizm, choć występują nieczęste przypadki wystąpienia alergii. To indywidualna reakcja każdej skóry. Dla cery wrażliwej kosmetyki z gliceryną są o wiele bezpieczniejsze niż te z parafiną. W stężeniu od 5 do 15% odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry.

Gliceryna o stężeniu ponad 25% ma odkażające i silnie wysuszające właściwości, więc pochłania wodę z wnętrza naskórka i uniemożliwia pochłanianie jej z otoczenia. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że znajdziesz produkt, w którym gliceryna stanowi tak dużą część składu.