Nie każda kobieta jest zadowolona z wyglądu swoich ust. Niektóre akceptują taki stan rzeczy, inne próbują zmienić to za pomocą makijażu. Są jednak i takie panie, które decydują się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. Czy to dobre sposoby na korekcję ust?
Perfekcyjny wygląd ust
Wąskie i małe usta kojarzą się z zaciętym wyrazem twarzy, a osoba, która je ma, jest odbierana jako nieżyczliwa lub nieprzyjemna. Na kształt wpływa również wiele innych czynników. Należą do nich między innymi procesy starzeniowe, utrata jędrności i odpowiedniego poziomu nawodnienia, opadanie kącików ust i policzków, mała ilość gruczołów łojowych i potowych, palenie papierosów, wady zgryzu, nadmierna ekspozycja na słońce lub ekspresywna mimika. Nic więc dziwnego, że kobiety decydują się na zabiegi powiększania i korekcji ust.
Kwas hialuronowy w zabiegu powiększania ust
Jest substancją naturalnie występującą w skórze i umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w tkankach organizmu. Kwas hialuronowy, bo o nim mowa, ma przeróżne zastosowania w medycynie estetycznej i kosmetologii. Stosuje się go do: powiększania ust, korekcji ich kształtu, wzmocnienia konturu warg, wypełnienia niewielkich zmarszczek wokół ust oraz podniesienia opadających kącików ust. Kwas hialuronowy jest bezpieczny, w tkankach utrzymuje się do ośmiu miesięcy, a potem ulega powolnemu wchłanianiu.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg z kwasem hialuronowym wykonuje się w znieczulaniu miejscowym. Ostateczny efekt widoczny jest po dwóch do siedmiu dniach, kiedy ustępują wszystkie opuchnięcia występujące po zabiegu. Usta zyskują nowy kształt i są lepiej nawilżone. Zmarszczki wokół nich ulegają spłyceniu, a skóra wygląda młodziej. Dodatkowo zabieg sprzyja nawilżeniu i ukrwieniu warg, co sprawia, że wyglądają na młodsze i zdrowsze. Ważne jest, żeby osoby, które mają skłonność do opryszczki, na trzy dni przed zabiegiem powinny używać leków przeciwwirusowych; taką kurację należy kontynuować przez dwa dni po zabiegu.
Co po zabiegu?
Bardzo ważna jest pielęgnacja ust po zakończeniu zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego. W pierwszych 24 godzinach nie należy się całować i pić gorących napojów. Przez kolejne dwa dni zaleca się jak najmniejszą mimikę, nie wolno też pływać i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. W kolejnych dwóch tygodniach nie należy narażać ust na działanie skrajnych temperatur, nie wolno rozgrzewać ani masować ust. W ciągu miesiąca nie wolno wykonywać zabiegu laseroterapii i zabiegów termicznych w obrębie ust. Ostateczny rezultat zabiegu utrzymuje się nawet do ośmiu miesięcy, a w przypadku zastosowania droższych wypełniaczy nawet do 15 miesięcy.
Korekcja ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania
Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, masz opryszczkę, aktywny trądzik lub skłonność do powstawania blizn przerostowych, cierpisz na choroby układu immunologicznego albo reagujesz podrażnieniami na kwas hialuronowy, to niestety nie możesz poddać się zabiegowi powiększania i modelowania ust. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest wiek. Z zabiegu mogą skorzystać nawet bardzo młodzi pacjenci (oczywiście za zgodą i wiedzą rodziców).
Inne zabiegi modelujące usta
Nie tylko kwasem hialuronowym można korygować kształt ust. Jest to możliwe dzięki innym zabiegom, takim jak:
- zastrzyki z własnego tłuszczu,
- implanty z goreteksu,
- zastrzyki z artecolu,
- zastrzyki z aquamidu,
- zabiegi chirurgiczne.
Zabiegów polegających na zmianie kształtu ust nie wykonuje się: przy osłabieniu organizmu, gdy istnieje ryzyko opryszczki, przy zaburzonej krzepliwości krwi, przy dużym nadciśnieniu i kłopotach z sercem, przy chorobach skóry i alergii. Przed zabiegiem należy wykonać morfologię, OB (tempo opadania krwinek czerwonych w czasie), zbadać krzepliwość krwi i oznaczyć obecność przeciwciał WZW typu B i C (w celu wykluczenia wirusowego zapalenia wątroby).
Przygotuj się do zabiegu
Przed zabiegiem odwiedź kilku lekarzy. Sprawdź, czy gabinet specjalizuje się w zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej i dysponuje odpowiednimi certyfikatami. Dowiedz się, czy podczas zabiegu na sali będzie obecny anestezjolog. Nie umawiaj się na wizytę, przed którą lekarz powiedział, że zabieg przeprowadzi od ręki. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, idź do okręgowej izby lekarskiej i zapytaj o uprawnienia danego chirurga plastyka.
Dodaj komentarz