Rodzaje mydeł naturalnych. Jak otrzymuje się mydło siarkowe, kastylijskie, borowinowe i inne?

Autor: red. TOP TREND

rodzaje mydeł naturalnych

Mydła naturalne są coraz popularniejsze. Głównie z uwagi na to, że nie tylko skutecznie myją, ale też pielęgnują. Nie wysuszają skóry tak, jak zwykłe mydło, dlatego chętniej stosujemy je na co dzień. Czy znasz wszystkie rodzaje mydeł naturalnych i wiesz, z czego są zrobione?

Odpowiednia kompozycja składników to sekret dobrego mydła. Bardzo rzadko te, które są do kupienia w drogerii, zawierają wyłącznie naturalne składniki – często mają w składzie niepotrzebne konserwanty, substancje zapachowe i barwniki, podrażniające skórę, zamiast o nią dbać. Największą wadą zwykłego mydła jest również jego nieodpowiednie dla skóry pH. Stosowanie np. do mycia twarzy, bardzo wysusza cerę, może powodować uczucie ściągnięcia i dyskomfort.

Nie należy używać zwykłego mydła do codziennego oczyszczania skóry. Idealnym zamiennikiem jest mydło naturalne – jedno z kilku, które mamy do wyboru.

Jakie zalety mają mydła naturalne?

To całkowicie naturalne kosmetyki, które produkuje się głównie z tłuszczów roślinnych (olejów, maseł) i wody. Żeby określić mydło takim mianem, powinno zawierać 100% naturalnych składników. Bez konserwantów i sztucznych dodatków, detergentów i środków zapachowych. Najłatwiej odróżnić je od zwykłych mydeł, analizując skład – powinien być minimalistyczny. To ich największa zaleta, która ma bezpośredni wpływ na działanie mydeł naturalnych. Nie wysuszają skóry, nie podrażniają (chyba że mamy uczulenie na określony składnik mydła) i pielęgnują w trakcie mycia. Zastąpienie zwykłego mydła tym na bazie naturalnych składników to jedna z lepszych decyzji, która może odmienić naszą codzienną, podstawową pielęgnację.

Po czym poznać mydło naturalne?

  • Zawiera nie więcej niż 4-5 składników naturalnych.
  • Ma w 100% naturalny skład, bez konserwantów i detergentów.
  • Ich cena jest niestety wyższa niż zwykłego mydła.
  • Wbrew przekonaniom, mydła naturalne doskonale się pienią.

Rodzaje mydeł naturalnych

SZARE MYDŁO

Najprostsze i najpopularniejsze mydło naturalne to zwykłe szare mydło, które stosowane jest od dziesięcioleci. Wiesz, z czego zrobione jest szare mydło? To połączenie soli potasowych z wyższymi kwasami karboksylowymi, kwasem cytrynowym, gliceryną i chlorkiem sodu. Ten prosty skład, pozbawiony konserwantów i zapachu sprawia, że szare mydło można stosować nawet na skórę wrażliwą lub ze skłonnością do alergii. Jest uniwersalne, umyje wszystko (nie tylko skórę, ale też włosy), a do tego ma działanie antybakteryjne, więc może wspomóc leczenie trądziku.

MYDŁO KASTYLIJSKIE

Wiele z mydeł naturalnych to wyroby kosmetyczne charakterystyczne dla określonego regionu i wytwarzane z typowych dla danego miejsca składników naturalnych. Tak jest w przypadku mydła kastylijskiego, które – jak wskazuje nazwa – pochodzi ze środkowej Hiszpanii. Z czego jest zrobione? Baza to oliwa z oliwek, którą czasami wzbogaca się o dodatkowe oleje np. jojoba lub konopny. Naturalne mydło kastylijskie to bardzo łagodny środek o bardzo dobrych właściwościach myjących, choć pieni się delikatnie. Poleca się go do oczyszczania i jednoczesnego nawilżania skóry, nawet u noworodków!

MYDŁO MARSYLSKIE

Ma bardzo podobny skład do mydła kastylijskiego, z tym że jest mydłem potasowym. Jego podstawą są olejki roślinne, najczęściej oliwa z oliwek. I gdyby nie dodatki, to można by pomyśleć, że mydło marsylskie niczym się nie różni od poprzednika. Zawiera jednak typowo francuskie dodatki np. lawendę, po których najłatwiej można je rozpoznać. Jakie właściwości ma mydło marsylskie? Świetnie nawilża i oczyszcza skórę, a co ciekawe, można stosować je także do pielęgnacji miejsc intymnych, ponieważ ma odpowiednie pH.

MYDŁO Z ALEPPO

Najczęściej poleca się je do walki z trądzikiem. Naturalne mydło syryjskie z Aleppo jest ręcznie wytwarzane zgodnie z przekazywaną od tysiącleci recepturą. Jest mieszanką kilku substancji – oleju laurowego, oliwy z oliwek (zawierają ją niemal wszystkie mydła naturalne) oraz wodorotlenku sodu, który pełni funkcję substancji spieniającej. Mydło z Aleppo znane jest też jako mydło syryjskie lub mydło oliwkowo-laurowe. Warto przy zakupie sugerować się jednak jego składem, a nie tylko nazwą. Prosty skład jest gwarancją działania antybakteryjnego i tego, że to mydło sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

MYDŁO BOROWINOWE

Jest naturalnym mydłem na bazie różnego rodzaju olejów roślinnych, ale charakterystyczny dla niego jest dodatek borowiny (specyficznego rodzaju torfu o leczniczych właściwościach). Mydło borowinowe najczęściej poleca się do kąpieli, których celem jest odnowa biologiczna. Dlaczego? Ponieważ stymuluje syntezę kolagenu odpowiadającego m.in. za elastyczność skóry.

MYDŁO SIARKOWE

Kolejna propozycja dla osób, które mają problem z trądzikiem, to naturalne mydło siarkowe. Należy jednak uważać z jego stosowaniem, ponieważ może wysuszać skórę. To celowe działanie – mydło siarkowe zawiera w składzie ok. 5% związków czystej siarki, dzięki której hamuje nadmierny łojotok i minimalizuje problem trądziku. Mydło siarkowe doskonale matowi cerę, dlatego jest bardzo popularne w codziennej pielęgnacji. Co ciekawe, można stosować je także na skórę głowy, aby ograniczyć przetłuszczanie się włosów i zapobiec łupieżowi.

MYDŁO GLICERYNOWE

Kolejne mydło naturalne, po które chętnie sięgają osoby o wrażliwej skórze, to mydło glicerynowe. Ma właściwości łagodzące podrażnienia, nadaje skórze miękkość i przynosi ukojenie. Bez problemu można stosować je na skórze każdego rodzaju. Skąd bierze się mydło glicerynowe? Jego podstawowym składnikiem jest oczywiście gliceryna, pozyskiwana głównie z tłuszczów roślinnych. Do tego naturalne oleje i ekstrakty roślinne, a czasami również oleje eteryczne, choć te mogą uczulać i warto na nie uważać.

MYDŁO DZIEGCIOWE

Ma karmelowy kolor i bardzo mocno się pieni. Mydło dziegciowe produkuje się z dziegciu – ciemnej, oleistej cieszy z kory drzew takich jak sosna, brzoza lub buk. To mydło naturalne o intensywnym i niestety dość nieprzyjemnym zapachu, co rekompensuje szereg jego właściwości – oczyszcza i matowi skórę, działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, neutralizuje działanie toksyn. Wiele osób stosuje mydło dziegciowe nie tylko do pielęgnacji, ale również leczenia chorób takich jak grzybica, łuszczyca, trądzik, łysienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *