Ostropest plamisty – znany (i sławny od wieków), jako jeden z pierwszych olejów o udowodnionym działaniu zdrowotnym i kosmetycznym. Cudowne właściwości oleju z ostropestu (jak i całej rośliny) znane są już od starożytności. Jego ojczyzną są tereny Morza Śródziemnego, ale dziś można go spotkać na całym świecie. Czasami traktowany jako chwast, ale przez znawców hodowany z pasją dla cennego oleju z ostropestu. Dowiedz się, jakie ma działanie i właściwości niezwykły olej z ostropestu.
Ostropest nie wygląda przyjaźnie. Nic nie zdradza, że ta roślina mogłaby mieć tak duży potencjał zdrowotny i kosmetyczny. Podobny jest do ostu, ale może osiągać nawet dwa metry wysokości. Charakteryzują go silne, grube łodygi, kolczaste i nakrapiane plamkami liście oraz specyficzne kwiaty. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego wyglądu – roślina wygląda rzeczywiście na ostrą i nieprzyjazną.
Olej z ostropestu INCI:
Silybum marianum seed oil
Co jest niezwykłego w ostropeście?
Odpychający wygląd ma chronić bogate wnętrze roślinki. Olej z ostropestu to esencja najcenniejszych składników, które w nim drzemią:
- 50% kwasów omega 3,
- związki sylimaryny (silnie odżywcze i regenerujące, hamują podziały komórek patogennych),
- minerały (miedź, selen, cynk).
Dzięki właściwościom detoksykującym oraz funkcji drenażowej, poprawiającej krążenie podskórne, ostropest może przyczynić się do odnowy skóry oraz przyspieszyć wzrost włosów.
Trądzik i przebarwienia to znikną, dzięki detoksykującemu działaniu ostropestu. Olejek ma silne działanie odtruwające i może usunąć przyczyny powstawania niedoskonałości – oznacza to, ze olej z ostropestu zwalcza trądzik w zarodku.
Ponadto doskonale nawilży i uelastyczni skórę, rozjaśni cerę, zmniejszy przebarwienia i pobudzi ją do regeneracji. Olej z ostropestu jest też polecany w terapii łuszczycy, ponadto reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne. Jest idealny do pielęgnacji skóry całego ciała, paznokci czy włosów.
Olej z ostropestu – właściwości i działanie:
- Rozjaśnia plamy pigmentacyjne.
- Działa antyrodnikowo, wymiata wolne rodniki tlenowe.
- Przeciwdziała rogowaceniu naskórka, odnawia, wygładza.
- Symuluje produkcję kolagenu i elastyny.
- Spowalnia procesy starzenia się skóry
- Ma działanie przeciwzapalne i regenerujące.
- Przyspiesza gojenie się ran.
- Wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy, rumienia
- Pomaga pozbyć się trądziku.
- Reguluje sebum, zapobiega przetłuszczaniu włosów.
- Nadaje się do masażu ciała: uelastycznia skórę, wygładza.
- Pomaga w walce z rozstępami.
Olej z ostropestu – jak go stosować?
Olejek nadaje się do aplikacji bezpośrednio na ciało i włosy, ale może być też składnikiem domowych kosmetyków. Można go łączyć z olejkami do OCM, tworząc głębokie oczyszczanie skóry: jest olejem bazowym odpowiednim dla cery suchej i wrażliwej.
Olejek doskonale się wchłania i ma delikatny, ledwo wyczuwalny zapach.
Olej z ostropestu – opinie
Olejek jest silnym antyoksydantem i ma działanie anty-aging, więc zbiera doskonałe opinie jako olej do twarzy, ciała i włosów. Wiele pozytywnych opinii głosi, ze olej z ostropestu pomaga trwale pozbyć się trądziku i zaleczyć blizny potrądzikowe, oraz wszelkie plamy pigmentacyjne.
Dodaj komentarz