Niewiele osób wie, ale stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest niezmiernie ważne w codziennej pielęgnacji. Przekonanie, że filtry UV stosuje się tylko latem, jest błędne. To przekonanie jest bardzo szkodliwe. Ten temat jest jednak bardzo kontrowersyjny i wzbudza wiele wątpliwości.
Jeżeli filtry mineralne i organiczne Ci nie służą, znajdziesz też filtry naturalne w postaci serum, mleczka lub emulsji. Codziennie o poranku nakładasz makijaż? Wybieraj podkłady i pudry z filtrami mineralnymi, które w pewnym stopniu zapewnią Ci ochronę.
Słońce jest nam niezbędne do życia, poprawia samopoczucie, jednak przynosi też negatywne skutki. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak reagują na to komórki naszej skóry. Ciemniejszy kolor skóry spowodowany opalaniem wcale nie jest powodem do radości. Skóra próbuje bronić materiał genetyczny i wytwarza większe ilości melaniny.
Niekorzystne efekty działania słońca
Promieniowanie UV sprawia, że produkcja melaniny i procesy komórkowe są zaburzone. Na ciele pojawiają się coraz liczniejsze brązowe plamy i poszarzały, nierównomierny koloryt skóry. Dzieje się tak dlatego, że barwnik skóry zaczyna być wytwarzany w nadmiernych ilościach. Tych zmian nie widać od razu, ponieważ tworzą się przez lata w najgłębszych warstwach skóry i prędzej czy później stają się widoczne.
Słońce sprawia, że zmarszczki powstają znacznie szybciej. Skóra przedwcześnie traci jędrność i elastyczność. Promieniowanie UV rozkłada kwas hialuronowy, kolagen i elastynę, przez co generuje niszczące wolne rodniki.
Rozkłada naturalne zapasy witamin A i C w organizmie, kwasy tłuszczowe i minerały.
Pojawienie się trwałego zaczerwienienia skóry po opalaniu jest spowodowane rozszerzeniem i uszkodzeniem naczynek krwionośnych.
Kolejnym niekorzystnym efektem jest rogowacenie naskórka. Staje się szorstki, suchy i pogrubiony. Pojawiają się podrażnienia i stany zapalne, które obniżają odporność skóry, przez co wraz z wiekiem tracimy zdolności regenerujące. To sprzyja procesowi starzenia.
Słońce obniża działanie wszelkich kuracji, np. kwasami, surowcami rozjaśniającymi przebarwienia czy retinoidami.
Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy się przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, możemy czerpać z niego korzyści. Dzięki kremom z filtrem nasza skóra będzie spokojniejsza i nie ulegnie zniszczeniom.
Dlaczego filtry należy stosować przez cały rok?
Podstawowym elementem przemyślanej, skutecznej pielęgnacji jest codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Nie obejdzie się bez tego wiele innych kuracji, np. walka z przebarwieniami skóry czy przeciwzmarszczkowa.
Nie wolno zapominać o tym, że promienie słoneczne docierają do nas nie tylko latem. W każde dni powinniśmy się przed nimi chronić. W chłodniejszym okresie nie odczuwamy poparzeń, ponieważ dociera do nas mniej promieniowania. Jednak nadal przyczynia się to do przedwczesnego starzenia się skóry (fotostarzenia), a także do powstawania licznych przebarwień.
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
Tradycyjne filtry anty-UV dzielą się na filtry chemiczne (organiczne) i filtry fizyczne (mineralne). Zapewniają bardzo skuteczną ochronę przeciwsłoneczną.
Filtry organiczne pochłaniają energię światła słonecznego, co powoduje zmianę ich szkodliwej, chemicznej struktury w energię cieplną. Dzięki temu promieniowanie UV nie wnika w głąb skóry.
Filtry mineralne odbijają albo rozpraszają promieniowanie UV i tworzą barierę ochronną na powierzchni skóry, przez co chronią ją przed promieniami słonecznymi. Mają postać drobnych cząsteczek, dlatego łatwo tworzyć formuły kosmetyczne oparte na ich działaniu.
Dodaj komentarz