Jak słońce wpływa na skórę?

Autor: red. TOP TREND

jak słońce wpływa na skórę

Nie od dziś wiadomo, że słońce skórze jest bardzo potrzebne. W końcu to dzięki niemu organizm produkuje witaminę D. Jest jednak i druga strona medalu. Słońce powoduje szybsze starzenie się organizmu, może też spowodować oparzenia i raka skóry. Sprawdź, jak dokładnie to ciało niebieskie oddziałuje na ciało ludzkie.

Jak słońce działa na skórę?

Światło słoneczne jest wiązką fal elektromagnetycznych, które mają różne długości:

  • fala Herza (1500nm);
  • promienie podczerwone (770-1500 nm);
  • promieniowanie widzialne (400-700 nm);
  • promieniowanie ultrafioletowe (200-400 nm).

Do Ziemi dociera promieniowanie podczerwone, widzialne i większa część promieniowania ultrafioletowego. Pozostałe są zatrzymywane przez między innymi warstwę ozonową. Do głębszych warstw skóry przedostaje się promieniowanie podczerwone. Natomiast promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na znane nam rodzaje promieni:

  • UVA (320-400 nm),
  • UVB (290-320 nm),
  • UVC (200-290 nm).

Promieniowanie UVA

Ma największą długość fali, które przenika do dolnych warstw skóry właściwej. Wpływa szkodliwie na kolagen i elastynę oraz przyczynia się do tworzenia wolnych rodników. Skutkuje to uszkodzeniami skóry oraz powstawaniem zmarszczek i… powstawaniem opalenizny. Promieniowanie UVA przenika przez szyby i szkło, jest też stosowane w solariach.

Promieniowanie UVB

Ma krótszą falę niż promieniowanie UVA. Przenika przez naskórek i wykazuje szkodliwe działanie na komórki naskórka. Przekłada się to na ryzyko powstania zmian nowotworowych, a dodatkowo powoduje rumień, poparzenia i uszkodzenia keranocytów. Promieniowanie UVB wywołuje opaleniznę, która utrzymuje się przez kilka miesięcy. W przeciwieństwie do promieni UVA nie przenika przez szyby.

Promieniowanie UVC

Ma najkrótszą falę i w całości jest pochłaniane przez warstwę ozonową. Jednak ze względu na ubytki w warstwie ozonowej ten rodzaj promieniowania może docierać do Ziemi. Wywołuje silny rumień, ale równocześnie działa bakteriobójczo i z tego powodu jest stosowane do dezynfekcji pomieszczeń. Promieniowanie UVC obniża odporność organizmu, co przekłada się na powstawanie nowotworów i wolnych rodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *