Jak zrobić peeling skóry? Porady, rodzaje i efekty zabiegu

Autor: red. TOP TREND

jak zrobić peeling skóry?

Złuszczanie naskórka jest bardzo ważne, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Czy wiesz, że dzięki temu zabiegowi możesz wyglądać młodziej i mieć piękniejszą cerę. Przekonaj się sama i sprawdź, jakie rodzaje peelingów możesz zastosować.

Po co stosować peelingi?

Zanim o peelingach, powiedzmy sobie co nieco o samej skórze. Dasz wiarę, że jest największym ludzkim organem, który chroni nas przed wszystkimi szkodliwymi możliwymi czynnikami? Skóra ma także specjalną funkcję – samoregenerację powtarzającą się co około 28 dni. Chodzi o oczyszczanie i usuwanie martwych komórek naskórka. Jeżeli ten proces jest zaburzony, skóra staje się szorstka i mogą dotknąć ją choroby. Aby ich uniknąć, możemy skórze pomóc się złuszczać i oczyszczać. Do tego właśnie posłuży nam peeling.

Peeling opóźnia starzenie się skóry

Niestety nie możemy zatrzymać procesu starzenia, lecz możemy opóźnić niektóre jego etapy. Na kondycję naskórka wpływ ma zarówno wiek, jak i stres, zanieczyszczenie środowiska lub częste opalanie się. Wszystkie te czynniki pogarszają kondycję cery i przyczyniają się do powstawania zmarszczek. Aby ich uniknąć, zaleca się odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegów pielęgnacyjnych. Mowa tu oczywiście o peelingu i różnych jego odmianach.

Peeling – rodzaje i zastosowanie

Wyróżniamy kilka rodzajów peelingów, a najczęściej stosowanymi są:

  1. Peeling ziarnisty (nazywany też mechanicznym), w którym używa się ściernych cząsteczek o różnej wielkości i twardości. Mogą to być rozdrobnione pestki moreli, brzoskwiń lub migdałów, kawałki koralowca, piasek morski, ziemia okrzemkowa lub kaolin. W peelingach ziarnistych można znaleźć także cukier lub sól gruboziarnistą. Peelingi mechaniczne usuwają zrogowaciałą warstwę naskórka, poprawiają ukrwienie skóry, polepszają regenerację. Dzięki zastosowaniu olejów roślinnych lub witamin mają także i inne działanie: natłuszczają, niszczą bakterie, łagodzą i regenerują.
  2. Peeling enzymatyczny, inaczej nazywany gommage. Produkty te zamiast ściernych cząstek zawierają roślinne enzymy, które w łagodny sposób usuwają martwe komórki naskórka. W peelingach enzymatycznych wykorzystuje się roślinne wyciągi między innymi z ananasa, figi lub ogórka.
  3. Peelingi chemiczne z kwasami owocowymi. Najpopularniejszymi składnikami tych produktów są kwasy: glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winowy i cytrynowy. Peelingi chemiczne usuwają martwy naskórek i stymulują naskórek do regeneracji. Dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, wygładzenia zmarszczek, rozjaśnienia przebarwień i spłycenia blizn. Działanie tych preparatów jest uzależnione od stężenia kwasu i wysokości pH.
  4. Peeling z kwasem salicylowym. Ma słabe działanie złuszczające, ale skuteczne właściwości oczyszczające. Kwas salicylowy działa bakteriostatycznie, grzybobójczo, dezodoryzująco. Poza tym dobrze usuwa martwe komórki naskórka, rozjaśnia piegi i likwiduje łupież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *