Kosmetyki wodoodporne – czym są i jak używać?

Autor: red. TOP TREND

kosmetyki wodoodporne

Makijaż wodoodporny jest genialnym rozwiązaniem na lato. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem ciepła lub po kąpieli w morzu nie spływa i długo utrzymuje się na twarzy. Poznaj wszystkie kosmetyki odporne na wodę i sprawdź, w jaki sposób poprawnie ich używać.

Skład kosmetyków wodoodpornych w znacznym stopniu różni się od zawartości klasycznych produktów kolorowych. Te ostatnie produkowane są na bazie wody. Kosmetyki odporne na wodę w składzie posiadają inne substancje, które odpowiadają za trwałość. Są to przeważnie woski roślinne, silikony, olejki mineralne, żywice, naturalne polimery. Substancje takie zabezpieczają makijaż przed działaniem wody, wysokiej temperatury, potu i łez. Gwarantują także łatwość w aplikacji. Co więcej, składniki te posiadają właściwości pielęgnacyjne.

Za działanie kosmetyków wodoodpornych odpowiadają substancje lotne. Po zrobieniu makijażu wyparowują, pozostawiając na twarzy pigment. Dlatego produkty odporne na wodę utrzymują trwałość zaledwie przez kilka miesięcy. Pamiętać więc trzeba o dokładnym zamykaniu opakowań po to, aby zapobiec przedostaniu się do wewnątrz kosmetyku zanieczyszczeń, ograniczyć dostęp powietrza i zminimalizować ryzyko wyschnięcia.

W drogeriach możemy kupić kosmetyki z napisami „waterproof” lub „water resistant”. Pierwsze oznaczenie odnosi się do produktów odpornych na wodę, drugie natomiast – do produktów odpornych na działanie potu, łez i wilgoci powietrza. Niektórzy producenci na swoich kosmetykach umieszczają napis „long lasting” – o przedłużonej trwałości. Produkty oznakowane w ten sposób nie są niestety odporne na działanie wody lub wysokich temperatur. Popularne kosmetyki wodoodporne to między innymi: tusz do rzęs, eyeliner, cienie do powiek, pomadka, błyszczyk, podkład, puder.

Makijaż wodoodporny powinno zmywać się specjalnymi preparatami. Mają one zazwyczaj gęstą konsystencję i produkowane są na bazie olejków. Podczas demakijażu pamiętaj o tym, aby nie pocierać zbyt mocno skóry twarzy i powiek, aby jej nie podrażnić. Produktów wodoodpornych nie powinny używać osoby, które posiadają skórę wrażliwą lub skłonną do alergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *