Sposoby na utrwalenie makijażu. Jak stosować utrwalacz do makijażu (fixer)?

Autor: red. TOP TREND

sposób na utrwalenie makijażu

Utrwalacz do makijażu, czyli tak zwany fixer, to kosmetyk, który jest stosowany w celu utrwalenia makijażu. Używa się go zarówno w salonach kosmetycznych, jak i w prywatnych domach. Utrwalacz do makijażu sprawia, że makijaż pozostaje w nienaruszonym stanie przez wiele godzin. Jak stosować utrwalacz do makijażu, jaki fixer wybrać i jaka jest jego cena? Jakie są inne sposoby na utrwalenie makijażu?

Jak stosować utrwalacz do makijażu (fixer)?

Utrwalacz do makijażu powinien być aplikowany wyłącznie na starannie wykonany makijaż – nigdy odwrotnie. Chociaż niektóre kobiety stosują fixer zamiast bazy pod makijaż, nie takie jest przeznaczenie tego kosmetyku.

Zanim zastosujemy fixer, musimy upewnić się, że nasz makijaż jest dokładnie i równomiernie rozprowadzony. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu plam i ścieraniu się makijażu w najmniej odpowiednim momencie. Należy zachować szczególną ostrożność przed nakładaniem makijażu na okolice nosa, przebarwienia, popękane naczynka itp.

Ponadto przed rozpyleniem utrwalacza do makijażu nie możemy zapominać o nałożeniu pudru, bronzera i różu. Jeżeli pominiemy którąś z tych czynności, nie będzie można jej wykonać po użyciu fixera.

Utrwalacz do makijażu należy rozpylać w odległości około 30-40 cm od twarzy i przy zamkniętych oczach. Zmniejszenie tego dystansu może poskutkować pojawieniem się nieestetycznych małych kropelek. Fixer to kosmetyk, który obciąża skórę, dlatego lepiej stosować go z umiarem.

Jaki utrwalacz do makijażu (fixer) wybrać?

Rynek oferuje szeroki wybór kosmetyków tego typu. Teoretycznie każdy z nich pełni identyczną funkcję, ale fixery różnią się między sobą pojemnością, trwałością, ceną i innymi czynnikami. Utrwalacze do makijażu są dostępne w drogeriach stacjonarnych i internetowych.

Idealny fixer powinien:

 • utrwalać makijaż na wiele godzin,
 • być odporny na działanie deszczu, wiatru i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych,
 • mieć lekką konsystencję (i optymalnie – formę mgiełki),
 • scalać makijaż,
 • delikatnie rozświetlać cerę,
 • szybko wysychać,
 • wygładzać cerę,
 • mieć przyjemny zapach.

Z kolei nie powinien:

 • sprawiać, że cera wydaje się zbyt przypudrowana,
 • powodować uczucia ściągnięcia skóry,
 • sklejać skóry.

Utrwalacz do makijażu (fixer) – cena

Marka, pojemność i miejsce zakupu to tylko niektóre z czynników, które decydują o tym, ile zapłacimy za utrwalacz do makijażu. Jego cena może być tożsama z kosztem zarówno bombonierki, jak i koszuli z sieciówki.

Inne sposoby na utrwalenie makijażu

Wykonanie trwałego makijażu zależy od kilku czynników, takich jak: systematyczna pielęgnacja cery, umiejętne wykorzystanie akcesoriów do makijażu (gąbeczek i pędzli) oraz stosowanie kosmetyków wodoodpornych i utrwalających (fixer i baza).

Aby makijaż był trwały, musimy przygotować do niego skórę twarzy, to znaczy oczyścić ją, nałożyć na nią krem i poczekać, aż się wchłonie. Dopiero potem możemy przejść do kolejnego etapu, czyli do aplikacji makijażu. Pielęgnacja skóry to podstawa: jeżeli dopuścimy do suchych skórek, osadzi się na nich podkład, a na spękanych ustach nierówno rozprowadzi się szminka.

Baza pod podkład – jak ją stosować?

Po dokładnym oczyszczeniu i nawilżeniu cery nakładamy na nią bazę pod podkład. Baza powinna być dobrana do rodzaju skóry. Mamy do wyboru bazy rozświetlające, matujące, poprawiające koloryt, redukujące widoczność naczynek i wygładzające skórę.

Bazę rozprowadzamy w strefie T i pod oczami. Jeżeli wybrałyśmy bazę silikonową, wystarczy ilość produktu odpowiadająca ziarnkowi grochu. Zanim zaaplikujemy podkład, musimy zaczekać, aż baza wchłonie się w skórę twarzy. Podkład nakładamy gąbeczką lub pędzlem, ponieważ rozsmarowywanie go palcami negatywnie wpływa na trwałość produktu. Ponadto powinnyśmy nakładać cienką warstwę podkładu, bo w przeciwnym razie doprowadzimy do jego zwarzenia się. Opcjonalnie możemy wypróbować podkłady long-lasting, które niestety mają właściwości wysuszające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *