Sauna na włosy sprawia, że składniki odżywcze lepiej wnikają we włosy. Dlaczego włosy się niszczą i z czego są zbudowane? Na czym polega sauna na włosy i jakie daje efekty? Dla kogo jest polecana?
Dlaczego włosy się niszczą?
Kondycja włosów pogarsza się na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych (słońce, mróz i wiatr), zabiegów fryzjerskich (farbowanie, odbarwianie, balejaż, trwała ondulacja itp.), stylizacji na ciepło (suszenie, prostowanie i kręcenie na lokówkę) i stosowania kosmetyków utrwalających (żelów, pianek, lakierów itp.). Po pewnym czasie takiego traktowania włosy wysuszają się, tracą połysk, stają się łamliwe i rozdwajają się na końcach.
Z czego zbudowane są włosy?
Widoczna część włosa to łodyga (inaczej trzon). Łodyga składa się z trzech warstw: rdzenia, kory zawierającej pigment (melaninę) i zrogowaciałego naskórka w postaci łuski. Ich podstawowym budulcem jest keratyna. Wygląd włosów jest pochodną stanu zrogowaciałych komórek. Zdrowe włosy zawierają kilkanaście procent wody, a jeżeli łuska jest rozchylona, włosy tracą wodę, a wraz z nią odporność i estetyczny wygląd. Jest kilka sposobów na to, aby zapobiec odwodnieniu włosów. Jednym z nich jest sauna na włosy.
Na czym polega sauna na włosy? Przebieg
Sauna na włosy nie jest sauną w dosłownym znaczeniu tego słowa. Dlaczego? Po pierwsze panuje tam dużo niższa temperatura, bo około czterdziestu stopni Celsjusza. Po drugie, nie ma oddzielnego pomieszczenia i po trzecie, nie wymaga zdjęcia ubrań. Urządzenie do sauny na włosy ma kształt kopuły i jest trochę większe niż tradycyjna suszarka fryzjerska.
Przed zabiegiem włosy muszą być dwukrotnie umyte szamponem. Następnie nakłada się na nie odpowiednią odżywkę-maskę przeznaczoną do sauny. Tego typu preparaty regenerujące są w ofercie wszystkich producentów kosmetyków do włosów. Większość z nich zawiera keratynę i D-pantenol. Keratyna to białko włókienkowe oraz główny budulec włosów, paznokci i warstwy rogowej naskórka. Z kolei D-pantenol (inaczej prowitamina B5) wygładza łuskę i nawilża włosy, które w efekcie są lśniące i elastyczne. Ponadto stymuluje wzrost i regenerację komórek, przyspiesza tworzenie się melaniny oraz chroni przed promieniami UV. W wyborze konkretnego preparatu warto zdać się na fryzjera.
Po nałożeniu maski fryzjer upina włosy długie i półdługie. Klientka zasiada pod plastikowym lub szklanym „hełmem”. Z tyłu urządzenia znajduje się pojemnik z wodą destylowaną. Gdy ta nagrzeje się do czterdziestu stopni Celsjusza, pod kopułą zaczyna rozpylać się para wodna z nałożonej odżywki, której zawdzięczamy przyjemny zapach. Przy okazji korzysta na tym cera, ponieważ para sięga twarzy pacjentki. Taka parówka trwa około dwudziestu minut. Po upływie tego czasu wracamy do umywalni, w której włosy są płukane na przemian ciepłą i letnią wodą, aby ich łuski się zamknęły. Na zakończenie należy włosy wysuszyć i ułożyć.
Sauna na włosy ‒ efekty
Sauna na włosy potęguje efekt, który daje odżywka. Dzięki niej włosy są sprężyste i lśniące oraz łatwiej je rozczesać. Wilgoć i ciepło zmiękczają ich łuskę, a tym samym umożliwiają cząsteczkom keratyny i D-pantenolu wniknięcie w głąb łodyg, wzmocnienie ich i uszczelnienie. Cząsteczki preparatu pozostają we włosach, ale będą wypłukiwane z każdym myciem. Z tego powodu sauna na włosy powinna być powtarzana, najlepiej co tydzień. Pełny i trwały efekt regenerujący daje kuracja miesięczna (czyli cztery, pięć zabiegów).
Sauna na włosy ‒ dla kogo?
Głębokie nawilżenie, jakie zapewnia sauna na włosy, jest szczególnie pożądane w przypadku włosów zmęczonych słońcem i farbowanych. Ich struktura jest stale narażona na uszkodzenia, a przez to one same łatwiej tracą wodę.
Dodaj komentarz