Ratunek dla cienkich, asymetrycznych i przerzedzonych brwi. Na czym polega przeszczep brwi?

Autor: red. TOP TREND

przeszczep brwi

Do niedawna przeszczep brwi był zabiegiem, któremu poddawały się wyłącznie osoby, które straciły włosy na łukach brwiowych na skutek nowotworów, zaburzeń hormonalnych lub poparzeń. Dziś do klinik trafiają przede wszystkim kobiety, którym brwi wypadły w wyniku częstego wyskubywania, depilacji laserowej i łysienia. Do chirurgów plastycznych zgłaszają się także osoby, które chcą poprawić swój wygląd i na przykład upodobnić swoje brwi do brwi celebrytów. Na czym polega przeszczep brwi i jaki jest jego przebieg? Jakie są metody zabiegu, jego efekty i skutki uboczne? Dla kogo jest przeznaczony przeszczep brwi?

Na czym polega przeszczep brwi? Przeszczep brwi – przebieg

Przeszczep brwi to zabieg inwazyjny, który polega na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej pacjenta i ich odpowiedniej aplikacji w okolicy łuków brwiowych. Przypomina przeszczep włosów.

Przeszczep brwi umożliwia uzyskanie naturalnego kierunku wzrostu przeszczepionych mieszków włosowych. Ułożenie i przestrzenne rozmieszczenie włosów w obrębie brwi różni się w zależności od miejsca na łuku brwiowym. Tylko starannie przeprowadzony zabieg zapewni pacjentowi naturalny wygląd brwi.

Przy rekonstrukcji brwi wykorzystuje się włosy z okolicy skóry głowy pacjenta. Najczęściej pobiera się określoną liczbę zespołów mieszkowych z potylicy i karku. Do zabiegu potrzeba stosunkowo niewiele włosów, dlatego ubytek owłosienia z tyłu głowy jest praktycznie niedostrzegalny. Sam przeszczep brwi jest całkowicie bezbolesny dzięki umiejętnemu zastosowaniu technik znieczulenia miejscowego.

Przeszczep brwi – metody

W zależności od metody pobierania i wszczepiania poszczególnych mieszków włosowych można wyróżnić kilka technik przeszczepu brwi. Do najpopularniejszych z nich należą metody S.A.F.E.R. i FUE.

  • Przeszczep brwi metodą S.A.F.E.R. (ang. Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia, które umożliwia podciśnieniowe zasysanie pojedynczych mieszków włosowych i ich następcze wprowadzanie do wykonanych mikronacięć. Zaawansowany stopień zautomatyzowania procedury wpływa między innymi na czas trwania zabiegu. W przypadku zastosowania metody S.A.F.E.R. przeszczep brwi zamyka się w przeciągu trzech godzin.
  • Przeszczep brwi metodą FUE (ang. Follicular Unit Extraction) przebiega podobnie do zabiegu metodą S.A.F.E.R. Podstawowa różnica polega na tym, że w technice FUE poszczególne mieszki włosowe są pozyskiwane ręcznie za pomocą specjalnej metalowej sztancy. W konsekwencji zabieg tą techniką trwa dłużej i zwiększa ryzyko uszkodzenia poszczególnych cebulek włosów w trakcie ich pobierania lub wszczepiania.

Przeszczep brwi – efekty

Efekty przeszczepu brwi, niezależnie od zastosowanej metody, są widoczne natychmiast po zabiegu, ale na ostateczne rezultaty trzeba będzie poczekać nawet rok. Wynika to między innymi z szoku pooperacyjnego, który powoduje, że przeszczepione włosy zaczynają wypadać po mniej więcej 2 miesiącach od zabiegu; na szczęście, to tymczasowe. Później należy odczekać, aż nowe włosy urosną, co może trwać parę kolejnych miesięcy. W niektórych przypadkach warto wykonać dodatkowo tak zwany permanentny tatuaż, który wzmocni efekt.

Przeszczep brwi – dla kogo jest ten zabieg?

Problem utraty gęstości lub części brwi może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnych wieku. Wiele czynników nasila ten proces. Są wśród nich między innymi choroby autoimmunologiczne, nadmierna depilacja okolicy łuków brwiowych lub skłonności genetyczne.

Przeszczep brwi można przeprowadzić zarówno u pacjentów, którzy utracili brwi na skutek choroby, jak i u tych, których celem jest odzyskanie optymalnej gęstość włosów w tej okolicy twarzy.

Przeszczep brwi – skutki uboczne

Przeszczep brwi jest obarczony niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zazwyczaj u pacjentów występuje przejściowy, miejscowy ból, obrzęk lub zaczerwienienie partii skóry poddanej zabiegowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *