Zadbane stopy na lato? Zrób ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stóp

Autor: red. TOP TREND

Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stóp zapobiegają wielu zdrowotnym problemom. Tym bardziej że zbliżają się wakacje, czyli czas wędrówek, wzmożonej aktywności fizycznej oraz po prostu ładnych i zadbanych stóp. A ponieważ pedicure to nie wszystko, sprawdź, jak zadbać o stopy.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp

1. Zwijanie ręcznika

Stań w pozycji wyprostowanej, a przed sobą rozłóż niewielki ręcznik lub ścierkę. Następnie postaraj się tak poruszać stopą i palcami, aby zwinąć ręcznik. Ćwiczenie wykonuj przez około pół minuty; potem zmień stopy. Podczas ćwiczenia prostuj i przykurczaj palce tak mocno, jak tylko potrafisz. Zwijanie ręcznika stopą jest polecane osobom z płaskostopiem. Co najlepsze można wykonać je na siedząco i na stojąco.

2. Wspięcie na palce

To ćwiczenie wzmacnia mięśnie stóp i łydek. Jest zalecane dla biegaczy, których mięśnie są narażone na duży wysiłek i kontuzje. Jak je wykonać? Stań prosto, rozstaw lekko nogi, a następnie unieś swoje ciało i stań na samych palcach. W takiej pozycji wytrzymaj przez około 20 sekund. Ćwiczenie można wykonać jako element rozgrzewki przed treningiem biegowym.

3. Stanie na jednej nodze

Podczas tego ćwiczenia angażujemy mięśnie stóp, ud i podudzi, które dają ciału stabilizację i utrzymują równowagę. Stań w wyprostowanej pozycji, a następnie unieś jedną nogę zgiętą w kolanie. Utrzymaj równowagę przez mniej więcej 30 sekund. Jeśli chcesz, możesz utrudnić sobie to zadanie przez podłożenie pod wyprostowaną nogę piłki.

4. Podskoki na nodze

Osoby początkujące powinny skakać przez około pół minuty, a bardziej doświadczone – dłużej i w różnych kierunkach. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie i buduje ich siłę. Podczas niego możesz zastosować skakankę, a podskoki wykonywać w różnym tempie.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie stóp

1. Rozchylanie palców

Stań w pozycji wyprostowanej, a stopy rozstaw dość szeroko. Palce stóp rozwieraj jak najmocniej przez kilka sekund, a następnie rozluźnij całe stopy. Ćwiczenie powtórz 20 razy na stojąco i siedząco.

2. Rolowanie stopy

Do tego ćwiczenia użyj specjalnego rollera z wypustkami o różnej długości. Stań prosto, a pod stopą umieść roller. Wykonuj nim ruchy w przód i w tył oraz ruchy okrężne. Rolowanie na początku wykonuj powoli, potem stopniowo zwiększaj tempo. Ćwiczenie na jednej stopie wykonuj przez około minutę.

3. Siad na stopach

Uklęknij na obu kolanach tak, żeby w efekcie usiąść na piętach. W takiej pozycji wytrzymaj około 30 sekund. Ćwiczenie stymuluje rozcięgno podeszwowe stopy oraz mięśnie czworogłowe i piszczelowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *