Trądzik torbielowaty – przyczyny, objawy i leczenie

Autor: red. TOP TREND

trądzik torbielowaty

Potrafi przyprawić o ból głowy, obniżyć samoocenę i porządnie zdołować. Nie zakryjesz go makijażem i trudno będzie poradzić sobie z nim specyfikami z babcinej apteczki. Co to takiego? To właśnie trądzik torbielowaty, inaczej nazywany guzkowo-torbielowatym lub guzkowym. Zobacz, jakie są przyczyny tej choroby, poznaj wszystkie objawy i sprawdź, na czym polega skuteczne leczenie.

Trądzik torbielowaty – przyczyny

Pojawienie się trądziku torbielowatego jest związane ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Sebum nie może przedostać się przez zanieczyszczone gruczoły łojowe. W wyniku tego namnażają się bakterie wywołujące trądzik, powstaje stan zapalny, zaczerwienienie skóry, torbiele z ropą i zaskórniki. Ta choroba najczęściej pojawia się u nastolatków i dorosłych; częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Przeważnie związana jest z zaburzeniem poziomu hormonów lub chorobami układu rozrodczego. Trądzik torbielowaty zaliczany jest do chorób dziedziczonych i u dzieci przebiega podobnie jak u rodziców. Pojawianiu się zmian skórnych sprzyja także niewłaściwa higiena, stres, przyjmowanie niektórych leków, źle zbilansowana dieta.

Objawy trądziku torbielowatego

Trądzik torbielowaty rozpoznasz po:

  • zmianach na skórze (torbielach, cystach) wypełnionych białawą wydzieliną, są wyczuwalne jako twarde i bolesne guzki umieszczone pod skórą;
  • zaskórnikach, krostach, pryszczach, ropnych torbielach;
  • zmianach zlokalizowanych na twarzy i pośladkach oraz pod pachami;
  • torbielach i pryszczach występujących pojedynczo lub w skupiskach;
  • cysty na twarzy są wypełnione ropą i mają czerwony kolor;
  • bliznach i przebarwieniach.

Jak leczyć trądzik torbielowaty?

Leczenie trądziku torbielowatego powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Lekarz dopasuje odpowiednie leki doustne i stosowane zewnętrznie. Najlepiej sprawdzą się antybiotyki, które hamują rozwój bakterii i łagodzą stan zapalny. Przeważnie dobiera się do nich retinoidy, czyli pochodne witaminy A, działające przeciwzapalnie i zmniejszające wydzielanie sebum. Niektóre przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Lekarz nacina torbiel i usuwa z niej zakażoną zawartość. Blizny, które pozostają po wyleczonym trądziku hormonalnym, usuwa się za pomocą zabiegów kosmetycznych. Najlepsze efekty dają: peeling chemiczny, mikrodermabrazja, dermabrazja i krioterapia.

Trądzik torbielowaty vs domowe sposoby leczenia

Podczas terapii antybiotykami należy w szczególny sposób dbać o skórę. Zaleca się stosowanie preparatów na bazie spirytusu z mentolem, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii i zakażeniom. Nie wolno wyciskać krost i torbieli, nie należy również dotykać twarzy brudnymi rękami – w ten sposób możesz nabawić się dodatkowych stanów zapalnych i głębokich blizn. Do pielęgnacji najlepsze będą kosmetyki do cery wrażliwej i kremy z filtrem UV. Ważne są także: zmiana trybu życia na mniej stresujący, rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu, zdrowe odżywianie się.

Trądzik torbielowaty – naturalna pielęgnacja skóry

Podczas terapii warto w naturalny sposób pielęgnować skórę. Produktami, które mogą ci pomóc, są: miód pszczeli, aloes, aspiryna i olejek kokosowy. Miód pszczeli ma działanie antyseptyczne, łagodzące i odżywcze. Dodatkowo oczyszcza pory skóry i reguluje pracę gruczołów łojowych. Niewielką ilość miodu zaaplikuj na zmiany skórne, a po około 30 minutach zmyj letnią wodą. Regularne stosowanie miodu zapewni poprawę w wyglądzie cery i złagodzi stany zapalne. Podobne działanie wykazuje aloes. Jego dodatkową właściwością jest nawilżanie. Najlepsze efekty da stosowanie soku z liści aloesu.

W pielęgnacji cery trądzikowej pomoce mogą okazać się również maseczki z aspiryny. Lek zawiera kwas salicylowy, który zmniejsza widoczność trądziku, chroni przed działaniem promieni słonecznych i zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami. Poza tym aspiryna usuwa martwe komórki skóry, łagodzi stany zapalne i zmniejsza ilość sebum. Jak przygotować maskę z aspiryny? Rozdrobnione tabletki leku wymieszaj z sokiem z cytryny. Papkę nałóż na skórę na 30 minut. Po upływie tego czasu maskę zmyj letnią wodą i zastosuj nawilżający produkt.

Działanie antybakteryjne wykazuje także olejek kokosowy. Jest naturalnym produktem zwalczającym trądzik i poprawiającym kondycję skóry. Ma właściwości regenerujące, nawilżające i antybakteryjne. Poprawia wygląd skóry, mniejsza ilość pryszczy i łagodzi inne niedoskonałości skóry. Jak olejek kokosowy stosować na cerę? Niewielką jego ilość nałóż na twarz w formie maski. Pozwól produktowi, aby się wchłonął. Taki zabieg powtarzaj przed snem aż do uzyskania zadowalających efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *