Jak działa kwas glikolowy? Stosowanie kwasu glikolowego w gabinecie kosmetycznym i w domu

Autor: red. TOP TREND

kwas glikolowy w kosmetyce

Działanie kwasu glikolowego zależy przede wszystkim od jego stężenia – im jest wyższe, tym efekty jego zastosowania są bardziej spektakularne. Kwas glikolowy jest wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych i do produkcji kosmetyków dostępnych w drogeriach. Ponadto wiele kobiet stosuje go samodzielnie w domu. Jakie właściwości ma kwas glikolowy i jak działa? Jak stosować go w gabinecie kosmetycznym, a jak w domu?

Kwas glikolowy – właściwości

Kwas glikolowy jest pozyskiwany z soku trzciny cukrowej i należy do kwasów owocowych nazywanych alfahydroksykwasami lub – w skrócie – kwasami AHA. Kwas glikolowy posiada najmniejsze cząsteczki wśród wszystkich kwasów AHA, więc ma zdolność wnikania do głębokich warstw naskórka. Z tego powodu jest wysoce skuteczny, ale zarazem podczas stosowania go w domu należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak działa kwas glikolowy?

Kwas glikolowy stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, dlatego wykorzystuje się go jako składnik kosmetyków i zabiegów odmładzających. Włókna elastynowe i kolagenowe zanikają wraz z wiekiem, czego konsekwencją jest mniej jędrna i elastyczna skóra oraz zmarszczki.

Ponadto kwas glikolowy wspomaga regularne złuszczanie naskórka, zwiększa poziom nawilżenia skóry, przyspiesza procesy jej regeneracji, obkurcza pory skórne i reguluje wydzielanie sebum. Z tego powodu jest szczególnie polecany do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Regularnie stosowany kwas glikolowy rozjaśnia plamki po opalaniu i blizny, nawet potrądzikowe. Ponadto zapobiega skórze suchej, na przykład w przypadku rybiej łuski, i szarej, która jest typowa dla palaczy.

Kwas glikolowy może być stosowany nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało – pomaga zwalczyć rozstępy, cellulit oraz zrogowaciały naskórek z łokci, kolan i stóp.

Działanie kwasu glikolowego w dużej mierze zależy od jego stężenia i pH roztworu kwasu

Stężenie kwasu glikolowego

  • Stężenie do 15% – kwas glikolowy w tym stężeniu jest najbezpieczniejszy, ponieważ nawilża i regeneruje skórę oraz złuszcza powierzchniową warstwę rogową naskórka,
  • Stężenie 20-35% – kwas glikolowy w tym stężeniu działa jak peeling, który nie tylko nawilża, lecz także oczyszcza skórę,
  • Stężenie 50-70% – kwas glikolowy w tym stężeniu pobudza regenerację skóry i opóźnia procesy jej starzenia się oraz złuszcza martwy naskórek. Regularnie stosowany zwiększa grubość skóry właściwej aż o 25%, a przy tym nie wywołuje stanu zapalnego.

pH kwasu glikolowego

Podczas gdy niskie wartości pH sprawiają, że kwas glikolowy stymuluje złuszczanie naskórka i reguluje proces jego rogowacenia, to wyższe pH decyduje o jego właściwościach nawilżających. Kwas działa tym silniej, im wyższe jest jego stężenie i niższe pH. pH kwasu glikolowego stosowanego w gabinetach kosmetycznych waha się w granicach 0,6-1,6.

Jak stosować kwas glikolowy w gabinecie kosmetycznym?

  • Przygotowanie do zabiegu
    Dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy się opalać ani korzystać z solarium, a tydzień przed nim niewskazane są zabiegi złuszczające z wykorzystaniem innych kwasów, depilacja w poprzez woskowanie i elektrolizę oraz stosowanie kosmetyków z retinoidami. Z kolei mężczyźni w dniu zabiegu nie powinni się golić.
  • Przebieg zabiegu
    Kosmetyczka najpierw dokładnie oczyszcza twarz, po czym odtłuszcza ją za pomocą preparatu zawierającego glikol w niewielkim stężeniu. Wargi, skrzydełka nosa i okolice oczu muszą być zabezpieczone grubą warstwą wazeliny. Następnie kwas glikolowy jest aplikowany na kilka różnych partii twarzy w celu sprawdzenia reakcji skóry na działanie tej substancji i uniknięcia ewentualnych podrażnień. Kwas pozostawia się na twarzy na 5-7 minut. Po upływie tego czasu jest neutralizowany i zmywany. Stężenie kwasu dobiera się do rodzaju skóry.
  • Zakończenie zabiegu
    Po dokładnym zmyciu kwasu glikolowego z twarzy kosmetyczka pyta klientki, czy ta ostatnia nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Jeżeli nie, kosmetyczka nakłada serum i maskę, które wytworzą warstwę ochronną na skórze podrażnionej po zabiegu. Często stosuje się dodatkowo maskę z alg o działaniu nawilżającym i wspomagającym regenerację skóry. Na zakończenie aplikuje się krem ochronny.
  • Po zabiegu
    Przez pewien czas po zabiegu skóra może piec i być zaczerwieniona; ten stan nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny. Nie zaleca się dodatkowo złuszczać twarzy ani jej odtłuszczać, na przykład za pomocą żelu. Ponadto należy zrezygnować z makijażu następnego dnia i z opalania przez następne dwa tygodnie.

Wskazania do zabiegu

Zabieg kwasem glikolowym jest wskazany przy trądziku pospolitym, bliznach, przebarwieniach, rozstępach, łojotoku i zaskórnikach. Ponadto sprawdzi się w przypadku rogowacenia okołomieszkowego i szorstkiej skóry oraz w celu spowolnienia procesów starzenia się skóry i wygładzenia jej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu glikolowego są alergie i podrażnienia skóry oraz ciąża i laktacja. Ponadto zabiegu nie wykonuje się u osób stosujących terapię retinoidami i cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Należy z niego zrezygnować także w przypadku wykwitu opryszczki, torbieli i jeżeli od zabiegu chirurgicznego wykonywanego w obrębie twarzy nie minęły dwa pełne miesiące.

Jak stosować kwas glikolowy w domu?

Roztwór kwasu glikolowego można stosować samodzielnie w domu, pod warunkiem że jego stężenie nie przekroczy 50% i zostanie rozcieńczony wodą według wzoru:

  • Roztwór 5% – 15 ml kwasu + 260 ml wody,
  • Roztwór 10% – 15 ml kwasu + 100 ml wody,
  • Roztwór 20% – 15 ml kwasu + 50 ml wody,
  • Roztwór 30% – 15 ml kwasu + 27 ml wody,
  • Roztwór 40% – 15 ml kwasu + 15 ml wody,
  • Roztwór 50% – 15 ml kwasu + 8 ml wody.

Zabieg przeprowadza się tak jak w gabinecie kosmetycznym, ale zanim go wykonamy, musimy przejść pomyślnie test alergiczny. Jeżeli tak się stanie, należy najpierw oczyścić twarz, a następnie nałożyć na nią warstwę tłustego kremu – szczególnie grubą w okolicy oczu, na skrzydełkach nosa i na wargach. Następnie nakładamy roztwór, na przykład za pomocą zwiniętego wacika kosmetycznego. Należy go pozostawić na twarzy przez maksymalnie 5 minut, po czym zmyć wacikiem nasączonym dużą ilością wody.

Kwas glikolowy należy usunąć jak najdokładniej i nałożyć krem nawilżający. Następnego dnia trzeba zrezygnować z makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *